سرپرست بانک مسکن از ارائه پیشنهاد ۲ برابر شدن وام خرید مسکن به بانک مرکزی خبر داد و گفت: افزایش وام نهضت ملی مسکن برای جبران افزایش هزینه ها عملیاتی شد.

به گزارش اخبار ساختمان، علی عسکری درباره سیستم تأمین مالی پروژه های نهضت ملی مسکن از طریق بانک ها اظهار کرد: نهضت ملی مسکن یک طرح گسترده، بزرگ و فراگیری است. ابعاد وجودی این طرح که طیف وسیعی از آحاد جامعه را در بر می گیرد، به لحاظ سنگینی اجرایی و تأمین مالی یک اَبرپروژه است.
وی ادامه داد: در سالی که دولت سیزدهم روی کار آمد یکی از دغدغه هایی که به هر حال در کشور بوده تأمین مسکن بود. مسکن در هزینه خانوارها یکی از هزینه هایی است که وزن سنگینی را دارد. اگر مشکل مسکن را در اقتصاد تا حدی حل کنیم یک بخشی از تورم و هزینه خانوارها در کشور کاهش می یابد.
وی افزود: البته در همه کشورها هزینه مسکن در هزینه خانوار وزن بالایی دارد اما در ایران این وزن تشدید شده و شدیدتر است.
وی با بیان اینکه "به خصوص اینکه در طیف وسیعی از خانوارهای ما منابع درآمدی متناسب با هزینه ها و تورم افزایش پیدا نمی کند" تصریح کرد: فاصله بین درآمد و هزینه فشار بر خانوارهایی را که بی مسکن هستند سال به سال بیشتر می کند، بنابراین رویکرد دولت این است که فاصله بین نیاز عرضه و تقاضا را در بازار مسکن حل و فصل کند. کارشناسان در آن زمان ارزیابی کرده بودند که حدود چهار میلیون کسری مسکن در کشور داریم که باید تأمین شود.
وی یادآور شد: 2 سال قبل که این هدفگذاری انجام شد کسی پیش بینی نمی کرد هزینه های خانوار آنقدر افزایش پیدا کند که مردم در پرداخت سهم‌الشرکه خودشان محدودیت بیشتری داشته باشند،‌ از سوی دیگر هم هزینه های ساخت مسکن اینقدر افزایش یابد.
سرپرست بانک مسکن با یادآوری اینکه سال اول دولت سیزدهم پس از چهار ماه قراردادهای اولیه نهضت ملی مسکن متری 4.5 میلیون تومان بود، گفت: الآن با این رقم به سختی می توان مسکن ساخت. واقعیت این است با هر محاسبه ای که انجام شود مسکن با مبلغ 4.5 میلیون تومان ساخته نمی شود حتی در ساده ترین روش یعنی یک طبقه.
عسکری در پاسخ به این پرسش که هزینه ساخت هر مترمربع نهضت ملی مسکن چه میزانی است، اضافه کرد: الآن بحث 6.5 میلیون تومان مطرح می شود، یعنی حداقل 6 میلیون و 500 هزار توما ن بر اساس محاسبات انجام شده. در مناطق دورافتاده ممکن است هزینه ها بیشتر هم باشد.
وی با یادآوری اینکه امکان سهم‌الشرکه برخی خانوارها سخت تر شده است،‌ اظهار کرد:‌ در حد همان تأمین مالی که خانوارها سهم‌الشرکه دارند به همراه منابع مالی بانک ها، این هزینه ها قابل جبران نیست، به همین دلیل در جلسه اخیر شورایعالی مسکن سقف وام نهضت ملی مسکن به 550 میلیون تومان افزایش یافت.
وی بیان کرد: استدلال این است که هزینه ساخت تهران، قم، قزوین، چابهار، خاش، تبریز، کرمان و… خیلی متفاوت نیست، در برخی مناطق دورافتاده با توجه به اینکه مسکن به عنوان کالایی که نهاده های آن حجیم و بزرگ است،‌ هزینه های ساخت افزایش می یابد.
وی یادآور شد: انتظار این بود که همه بانک ها به میدان بیایند و حدود 20 درصد مانده خالص تسهیلات را در تولید مسکن هزینه کنند. طی 18 ماه اخیر تعدادی از بانک ها اصلاً وامی پرداخت نکرده اند و تعداد دیگری که آمده اند به غیر از بانک مسکن استقبال چندانی نشان نداده اند.
سرپرست بانک مسکن در عین حال گفت: از زمانی که آقای بذرپاش به وزارت راه و شهرسازی آمده است با تعدادی از بانک های بزرگ که در تأمین منابع نهضت ملی مسکن تأثیرگذار هستند جلساتی برگزار شده است و توافقنامه هایی با آنها امضا کرده اند تا در ساخت‌ و ساز مسکن مشارکت کنند.
عسکری گفت: در جلسه اخیر شورایعالی مسکن، تعدادی از مدیران عامل بانک ها حضور داشتند و حرکت جدیدی شروع شده است.
سرپرست بانک مسکن همچنین در رابطه با نوع توافق وزارت راه و شهرسازی با بانک ها و اینکه آیا امضای توافقنامه لازم بود، افزود: قانون جهش تولید گفته است بانک ها باید برای نهضت ملی مسکن تأمین منابع کنند، اما چون بانک ها نیامدند با وزارت راه و شهرسازی به توافق رسیدند تا بر اساس آن در حدی که قابل اجرا و منطقی است مشارکت خودشان را برای سال اول آغاز کنند.
عسکری درباره سقف وام خرید مسکن نیز گفت: پیشنهاد افزایش 2 برابری وام خرید مسکن از محل اوراق را ارائه کرده ایم که در زمان حاضر در شورای پول و اعتبار است.
سقف وام خرید مسکن از محل اوراق حق‌تقدم (تسه) برای زوجین در تهران 480 میلیون تومان است، 80 میلیون از این مبلغ، وام تعمیر (جعاله) است.
تسنیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *