طبق داده های مرکز آمار ترکیه، ایرانی ها در سال ۲۰۲۳ تعداد چهار هزار و ۲۷۲ فقره خانه در ترکیه خریداری کرده اند که نسبت به سال ۲۰۲۲ کاهش ۴۸ درصدی و نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش ۵۸ درصدی داشته است.

به گزارش اخبار ساختمان، طبق داده های مرکز آمار ترکیه، ایرانی ها در سال ۲۰۲۳ تعداد چهار هزار و ۲۷۲ فقره خانه در ترکیه خریداری کرده اند که نسبت به سال ۲۰۲۲ کاهش ۴۸ درصدی و نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش ۵۸ درصدی داشته است.
نکته حائز اهمیت اینکه، درحالی تعداد ماهانه خرید خانه از سوی ایرانی ها در ترکیه طی سال ۲۰۲۱ حتی به ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ فقره نیز رسیده بود، حالا این تعداد در سه ماه پایانی سال ۲۰۲۳ به ترتیب ۲۳۵، ۲۳۴ و ۲۰۵ فقره رسیده است.
این داده ها نشان می دهد تعداد ماهانه خرید ملک در ترکیه از سوی ایرانی ها در سال گذشته به کمترین مقدار از سال ۲۰۱۸ تاکنون رسیده است.
این سقوط خرید ملک از دو جهت بسیار حائز اهمیت است. اولا از سال ۲۰۱۸ به بعد قوانین خرید ملک در ترکیه تسهیل شده و ثانیا ایران نیز از آن سال به بعد تحت شدیدترین تحریم ها قرار گرفت.
کارشناسان معتقدند کاهش جذابیت خرید ملک در ترکیه (به دلایل مشکلات ساختاری اقتصاد ترکیه) به همراه کاهش انتظارات تورمی در ایران از دلایل مهم سقوط خرید خانه در ترکیه توسط ایرانی ها بوده است.
پارسینه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *