یک کارشناس حوزه مسکن با انتقاد از تصمیم دولت برای تهاتر نفت با مسکن سازی چینی ها گفت: این رویکرد اشتباه است و سرمایه های ملی را به هدر می دهد.

به گزارش اخبار ساختمان، فرهاد بیضایی، کارشناس حوزه مسکن درخصوص پیش بینی وضعیت بازار مسکن در انتهای سال گفت: بازار مسکن به دلیل سیاست های دولت در بحث کنترل نقدینگی چندان توان افزایش قیمت را ندارد. سطح تقاضا در بازار محدود است و رکود معاملاتی هم وجود دارد، به همین علت خیلی نمی توانیم انتظار افزایش قیمت را داشته باشیم.

قیمت مسکن در گرو قیمت ارز

بیضایی در مورد وضعیت بازار مسکن در سال آینده نیز گفت: سال بعد هم دولت با همین چالش فعلی که مشکل کسری بودجه است دست به گریبان است، اگر دولت مشکل کسری بودجه را تا حدودی بتواند حل کند، دچار افزایش قیمت ارز نشود و همچنان هم سیاست کنترل نقدینگی را دنبال کند، افزایش قیمت مسکن رخ نمی دهد و در این بخش به لحاظ قیمتی ثبات برقرار می شود. اما اگر دولت از سیاست کنترل نقدینگی کوتاه بیاید و بحث کسری بودجه دولت هم منجر به افزایش قیمت ارز شود، این روند می تواند به افزایش قیمت مسکن منجر شود.
وی در مورد روند وضعیت اجاره مسکن در سال جدید نیز گفت: احتمالا سال آینده باز هم یک مقدار افزایش قیمت در قیمت رهن و اجاره خواهیم داشت. اگر دولت مدنظر دارد که افزایش قیمت در بازار اجاره خانه را کنترل کند باید از همین الان به فکر باشد و سیاست های لازم را اتخاذ کند.

ساخت مسکن توسط چینی ها قیمت خانه را ارزان می کند؟

این کارشناس حوزه مسکن در پاسخ به این سوال که آیا تحقق حضور چینی ها در بخش ساخت و ساز مسکن در ایران می تواند به افت قیمت خانه منجر شود یا خیر، گفت: مدل ساخت چینی ها توسط وزارت راه و شهرسازی از قبل مطرح بوده و به تازگی هم از سوی شهرداری تهران اعلام شده است. متاسفانه دولت سیاست اشتباهی برای بحث تهاتر پول نفت در پیش گرفته است، پول نفت باید برای حوزه هایی از سرمایه گذاری مانند خدمات فنی مهندسی اختصاص داده شود که در آینده هم بتواند منجر به تولید ثروت در کشور شود.
بیضایی تصریح کرد: این که ما پول نفت را که در اختیار چینی ها است خرج کالاهای مصرفی چه کم دوام و چه بادوام مانند مسکن کنیم، یک رویکرد اشتباه است. باید در زمینه توسعه بندرگاه ها، خطوط حمل و نقل ریلی و زیرساخت ها که در آینده منجر به خلق ثروت در کشور می شود و یا در مورد واردات کالاهای واسطه ای مانند لکوموتیو، کامیون و ماشین‌آلات سنگین با چینی ها تهاتر کنیم و در ازای آنها پول نفت را تخصیص دهیم.
این کارشناس حوزه مسکن تاکید کرد: به نظرم نوع نگاهمان را در بحث تهاتر نفت باید تغییر دهیم، اگر دیدگاه در این باره تغییر کند، احتمالا حضور چینی ها منتفی شود، چون تنها گزینه ای چینی ها را مجاب به حضور در صنعت ساختمان ایران می کند امکان تهاتر با پول نفت است.
دولت بهار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *