معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: دولت در بافت های فرسوده ۵۵۰ میلیون وام نوسازی پرداخت می کند که بخشی از این تسهیلات با سود صفر درصد از ۱۵۰ میلیون تومان به ۱۸۵ میلیون تومان افزایش یافته است.

به گزارش اخبار ساختمان، محمد آیینی در ادامه گفت: حدود ۱۶۷ هزار هکتار بافت ناکارآمد در کشور وجود دارد که ۲.۷ میلیون واحد مسکونی را شامل می شود و ۳۰ درصد از جمعیت شهرها در این مناطق زندگی می کنند. این واحدها بعضا قبل از آنکه زلزله ای بیاید با وقوع یک صاعقه و باران شدید تخریب می شوند.
وی افزود: اولویت دولت سیزدهم در بافت فرسوده، نوسازی مسکن است. راهبرد اصلی و عملیاتی شرکت بازآفرینی شهری ترغیب سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بافت های فرسوده ای است که ساکنان آن بدون حمایت دولت امکان نوسازی و بازآفرینی ندارند.
به گفته آیینی، در دولت سیزدهم نوسازی با ابلاغ بسته تشویقی شهرسازانه و مشارکت سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بافت با تضمین سرمایه سرمایه گذاران و حمایت ساکنان بافت ها در برنامه قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در خصوص تسهیل گری های برنامه هفتم توسعه برای نوسازی بافت های فرسوده، توضیح داد: در برنامه هفتم توسعه بند صریحی آمده که بر اساس آن شهرداری ها مکلف هستند حداکثر سه ماه نسبت به صدور پروانه ساختمانی با با تخفیف حداقل ۵۰ درصدی اقدام کنند. اگر شهرداری ها به این تکلیف قانونی عمل نکنند ترک فعل محسوب می شود و قابلیت پیگیری از دستگاه قضایی را دارد.

تمامی حمایت ها، تسهیلات و تخفیف هایی نهضت ملی مسکن به بافت فرسوده تعلق می گیرد

آیینی تصریح کرد: بندی در برنامه هفتم توسعه آمده است که بر اساس آن تمامی حمایت ها، تسهیلات و تخفیف های نهضت ملی مسکن به بافت فرسوده تعلق می گیرد که تاکنون ۸۰ همت در این بخش به کار گرفته شد.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: تخصیص وام ارزان قیمت در بافت های ناکارآمد و بافت های هدف بازآفرینی در برنامه است.

۱۸۵ میلیون تومان تسهیلات بافت فرسوده با سود صفر درصد پرداخت می شود

آیینی افزود: امسال تسهیلات نهضت ملی مسکن که ۵۵۰ میلیون تومان است به بافت های فرسوده نیز تعلق می گیرد که در بافت های فرسوده ۱۸۵ میلیون تومان با سود صفر و دوره بازپرداخت نیز هفت ساله است که این رقم در سال گذشته ۱۵۰ میلیون تومان وام با سود صفر و دوره بازپرداخت سه ساله بود.

قرارداد پرداخت تسهیلات ۲۳ هزار و ۵۰۴ واحد بافت فرسوده منعقد شد

به گفته وی، تاکنون ۲۳ هزار و ۵۰۴ واحد قرارداد پرداخت تسهیلات در بافت های فرسوده با مالکان منعقد شده است.

ارائه وام مرمت و مقاوم سازی در بافت های تاریخی

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برای نخستین بار، ارائه وام مرمت و مقاوم سازی در بافت های تاریخی مصوب شده است. این تسهیلات به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و مصوبه شورای پول و اعتبار به این واحدها تعلق می گیرد. تسهیلات این بافت ها در تهران ۳۶۰ میلیون تومان، در سایر کلانشهرها ۳۲۰ میلیون تومان، در مراکز استان ها ۲۸۰ میلیون تومان، در سایر شهرها ۲۴۰ میلیون تومان و روستاها ۲۰۰ میلیون تومان است.
آیینی تاکید کرد: در برنامه است تا با راهکارهایی این امکان را فراهم کنیم تا برای مقاوم سازی واحدهای مسکونی شهری همچون مسکن روستایی حمایت های لازم انجام بگیرد. همچنین، در نظر داریم تا با اتخاذ تدابیر لازم شرایطی را فراهم کنیم و متقاضیان نهضت ملی مسکن در بافت فرسوده با نرخ ترجیهی تسهیلات دریافت کنند که این دو برنامه در دستور پیگیری قرار دارد.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در خصوص اجرای بسته تشویقی شهرسازانه که در ۱۹ بند مصوب و ابلاغ شد، توضیح داد: بسته تشویقی شهرسازانه این امکان را برای هرکدام از شهرها فراهم کرده است تا با توجه به ویژگی های شهرها خود تغییراتی را ایجاد کنند. هم اینک بسته های تشویقی در شهرهایی که به اجرا درآمده اند سبب رشد ۱۴۰ درصدی ساخت و ساز در همان شهرها شده اند.
وی گفت: در بسته های تشویقی شهرسازانه به عنوان نمونه در تهران هر ۱۰۰ متر به بالا یک طبقه تراکم تشویقی و در متراژ ۴۰۰ متر به بالا دو طبقه تراکم اضافی دریافت می ‌کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در حال حاضر، در ۱۷۰ شهر بسته تشویقی شهرسازانه در حال اجراست.

اجرای طرح کلید به کلید در برنامه هفتم توسعه

آیینی محور بعدی در نظر گرفته شده در برنامه هفتم توسعه را طرح کلید به کلید عنوان کرد و در بیان جزئیات آن گفت: طرح کلید به کلید به این نحو است که در مالکان بافت های فرسوده می توانند خانه فرسوده خود را با واحد نوساز و یا یک قطعه زمین تعویض کنند و ۴۰ درصد تخفیف شهرسازانه دریافت کنند.

برنامه ریزی برای اجرای ۱۰ هزار واحد با طرح کلید به کلید در سال جاری

به گفته آیینی ۱۰ هزار واحد در برنامه سال جاری برای اجرای طرح کلید به کلید پیش بینی شده است.
آیینی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: در شش ماهه اخیر تعداد واحدهای مسکونی در دست نوسازی ۳۳.۵ درصد افزایش یافت. همچنین، در سال ۱۴۰۱ سهم شرکت بازآفرینی شهری ایران از پروانه ها ۱۹ درصد بود که امسال در سه ماه نخست سال جاری این رقم به ۲۲.۶ درصد افزایش یافت.

صدور پروانه ساخت برای ۲۰۲ هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده شهری

وی خاطرنشان کرد: سهم شرکت بازآفرینی شهری ایران در دو سال نخست دولت سیزدهم نوسازی ۳۲۵ هزار واحد بوده است که تاکنون ۲۰۲ هزار واحد پروانه دریافت کرده و ۱۷۹ هزار و ۵۰۱ واحد در حال ساخت است و بر اساس ارزیابی ها ۵۵ درصد برنامه نوسازی بافت های فرسوده محقق شده است.

بهره برداری از ۵۴ هزار و ۳۴۱ واحد نوسازی شده در بافت های فرسوده شهری

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: تاکنون ۵۴ هزار و ۳۴۱ واحد در بافت های فرسوده و در ۹ دوره افتتاح گروهی به بهره برداری رسید.
آیینی یادآور شد: هم اکنون ۱۶۷ هزار هکتار اراضی کشور به بافت های ناکارآمد تخصیص یافته است که شامل بافت های فرسوده، بافت های تاریخی و سکونتگاه های غیررسمی می شوند. در این مساحت پنج میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی وجود دارد که دو میلیون و ۷۰۰ هزار واحد از این تعداد واحدها به عنوان واحدهای ناپایدار به شمار می روند و ۱۰ میلیون نفر در این مناطق ساکن هستند. بنابراین نیاز بوده تا با فراهم کردن شرایط امکان نوسازی این محلات و مقاوم سازی آنها در برنامه قرار گیرد که این مهم در دولت سیزدهم در برنامه شرکت بازآفرینی شهری ایران قرار گرفت و با راهکارهایی تلاش شده است تا این مهم به سرانجام برسد.
معاون وزیر راه و شهرسازی میانگین ناپایداری واحدهای مسکونی در بافت های ناکارآمد را معادل ۴۶ درصد عنوان کرد.
ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *