قانون مالیات بر خانه های خالی برای کنترل قیمت اجاره بها در سال های اخیر توسط دولت پیگیری می شود اما شناسایی مالک یکی از اصلی ترین مشکلات اجرای این قانون است.

به گزارش اخبار ساختمان، قانون مالیات بر خانه های خالی برای کنترل قیمت اجاره بها در سال های اخیر توسط دولت پیگیری می شود. شناسایی مالک یکی از اصلی ترین مشکلات اجرای این قانون است، به اذعان مسئولین سازمان ثبت اسناد و املاک که متولی احراز مالکیت در کشور است؛ همکاری لازم برای اجرای این قانون را ندارد.
مالیات از خانه های خالی راه حل کاهش قیمت اجاره مسکن در سال های اخیر به دلیل مشکلاتی که در عرضه مسکن ایجاد شده، افزایش هزینه اجاره بها به شدت مستأجران را در مضیقه گذاشته است. میانگین هزینه اجاره بها در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته، حدود ۶۰ درصد افزایش داشته است.
دولت برای حل مشکل هزینه بالای اجاره در کنار راهکارهایی مانند ساخت مسکن و پرداخت وام ودیعه مسکن، به دنبال افزایش عرضه مسکن اجاره ای در بازار است. از دلایل مهم گرانی مسکن در شهرهایی مانند تهران احتکار ملک و نگاه سرمایه ای به بازار مسکن برشمرده می شود.
یکی از راهکارهای دولت جهت افزایش عرضه مسکن در بازار اجاره، الزام مالکان برای اجاره دادن خانه های خالی شان است. در همین راستا قانون مالیات بر خانه های خالی در سال ۱۳۹۹ به تصویب رسیده است؛ اما به دلیل نبود زیر ساخت، اجرای طرح به سال های بعد موکول شد.
حال باگذشت سه سال از تصویب قانون دریافت مالیات از خانه های خالی، اما هنوز موفقیتی ملموسی دیده نمی شود. راهکار دولت برای اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی، راه اندازی سامانه املاک و اسکان بوده است. برای اجرای این طرح دستگاه های دولتی موظف به ارائه اطلاعاتی شدند که منجر به شناسایی خانه ها، تشخیص مالکیت خانه ها یا وضعیت سکونت آنها می شود.

عدم همکاری سازمان ثبت با سامانه املاک و اسکان

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: برخی دستگاه ها از قبیل سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی، شهرداری ها و سازمان ثبت احوال همکاری خوبی برای تکمیل اطلاعات سامانه املاک و اسکان داشته اند.
نوروزی با اشاره به اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک موظف است اطلاعات مالکیت املاک را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهد گفت: این دستگاه تاکنون کمترین همکاری را در خصوص سامانه املاک و اسکان داشته و به وظایف قانونی خود عمل نکرده است. همکاری نکردن سازمان ثبت اسناد باعث شده وزارت راه و شهرسازی در انجام وظایف خود در حوزه سامانه املاک و اسکان و خانه های خالی دچار مشکل شود.
عدم همکاری سازمان ثبت با وزارت راه در جهت تکمیل اطلاعات سامانه باعث عدم موفقیت طرح در سال های اخیر شده است. به گفته زاکانی شهردار تهران تخمین زده می شود، ۳۵۰ هزار واحد خالی در تهران وجود داشته باشد. در حالی که طبق جدیدترین آمار اعلامی توسط مسئولین وزارت راه، تا الان تنها ۶۰ هزار واحد خالی در کل کشور به سازمان مالیاتی معرفی شده است.
نقص اطلاعات سامانه املاک و اسکان به دلیل عدم همکاری سازمان ثبت اسناد باعث گردید که مالیات پیش بینی شده از خانه های خالی محقق نگردد. در حالی که درآمد مالیاتی از خانه های خالی ۲,۰۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ تخمین زده شده است؛ اما میزان تحقق یافته آن در ۵ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۲ حدود چهار میلیارد تومان بوده که ارزش آن کمتر از یک واحد کوچک در تهران است.
برای تحقق مالیات بر خانه های خالی و کاهش فشار اجاره بر مستأجرین، پیش نیاز اصلی مشخص شدن خانه های خالی و تعیین مالکان آنها است. سازمان ثبت اسناد و املاک به عنوان اصلی ترین متولی احراز مالکیت افراد در کشور، علی‌رغم مصوبات کارگروه تعامل پذیری همکاری لازم را نداشته و همکاری لازم را در راستای کاهش مشکلات مردم بر نمی دارد.

بیشتر بخوانید: آماری از تعداد واحدهای مسکونی خالی وجود ندارد
قدس آنلاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *