مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن از انجام مطالعات و شناسایی نقاط مناسب برای شهرک سازی در خوارزمی پاکدشت، اعتمادیه پرند و ملارد واقع در استان تهران خبر داد.

به گزارش اخبار ساختمان، ارسلان مالکی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن به توضیح اقدامات انجام شده در زمینه تأمین زمین برای نهضت ملی مسکن به روش های مختلف پرداخت.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن توضیح داد: در طرح نهضت ملی مسکن چند روش برای تأمین زمین تعریف شده که یکی از آنها شناسایی اراضی چسبیده به محدوده شهر و الحاق آن به محدوده شهرهای موجود برای ساخت واحدهای مسکونی است.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: یکی از روش های جدید در طرح نهضت ملی مسکن، شهرک سازی است که بر اساس آن، خارج از حریم شهر، مکانی برای ایجاد یک شهرک مستقل به منظور ساخت و ساز با شرایط خاص و تراکم کم شناسایی می شود تا اگر کسی بخواهد با فاصله منطقی از شهر، سکونتگاه ویلایی داشته باشد، این امکان فراهم شود.
وی افزود: طبق دستور وزیر راه و شهرسازی علاوه بر استفاده از سایر روش ها برای شناسایی ۵۰ نقطه به منظور ساخت و ساز به این شکل اقدام کردیم.
به گفته مالکی در حال حاضر ۵۰ نقطه شناسایی شده و بیش از ۲۳ نقطه در شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب شده است.

آغاز ساخت و ساز در شهرک های دو استان یزد و قم

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن یادآور شد: سایر نقاط نیز در مراحل مختلف قرار دارد و یزد و قم دو استانی هستند که ساخت و ساز در قالب شهرک در آنها آغاز شده است.

شهرک سازی در پاکدشت، پرند و ملارد

وی افزود: در تهران نیز مطالعات و شناسایی نقاط مناسب برای شهرک سازی آغاز شده و تاکنون در خوارزمی پاکدشت، اعتمادیه پرند، ملارد و… شناسایی اراضی انجام شده است.

مکان یابی ۲۷ نقطه ساحلی برای سکونت،‌ سرمایه گذاری و اشتغال

مالکی درباره موضوع سکونتگاه های ساحلی با بیان اینکه متولی این امر شرکت عمران شهرهای جدید است، گفت: این سیاست در شورای عالی مسکن مصوب شد که ۲۷ نقطه ساحلی در سواحل جنوب شناسایی و مکان یابی شود که جنبه سکونت، سرمایه گذاری و اشتغال دارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: امکان سنجی این ۲۷ نقطه در شورای عالی مصوب و به استان ابلاغ شد تا مراحل بعدی را طی کند.

اختصاص زمین برای ساخت بیش از ۱۱۰ هزار واحد مسکونی در صنعت شهرها

وی در ادامه به موضوع صنعت شهرها اشاره کرد و توضیح داد: تاکنون زمین به استعداد ساخت بیش از ۱۱۰ هزار واحد به صنعت شهرها اختصاص داده شده و در بخشی از آنها در شهرهایی مثل ماهشهر (استان خوزستان) و خواف (جنوب شرقی استان خراسان رضوی)، کلنگ زنی و آماده سازی شروع شده است.
به گفته مالکی شهرهایی مثل خواف با وجود صنایع بزرگ و فعال، ظرفیت شهرک سازی برای کارکنان صنایع را دارند.

ایجاد صنعت شهر در اشتهارد تهران

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: در تهران هم تلاش می کنیم در یکی از شهرهای اطراف مثل اشتهارد تأمین اراضی مناسب در قالب صنعت شهرها انجام شود.
وی صنعت شهر را مهمترین رویکرد دولت سیزدهم برای استفاده از مشارکت واحدهای تولیدی و صنعتی در فرآیند تامین زمین کارکنان و کارگران آنها دانست و گفت: در این راستا دولت تسهیلات و تخفیف ها و مجوزهای لازم را تامین و ابلاغ می کند و واحدهای تولیدی در تامین زمین و احداث واحدهای مسکونی پرسنل خود مشارکت خواهند داشت.
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *