نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: یکی از پیشنهادات در راستای راه اندازی قرارگاه مسکن کارگران، ورود تعاونی های مسکن برای کمک به مشکلات مسکن کارگران است.

به گزارش اخبار ساختمان، با توجه به اینکه 70 درصد حقوق کارگران صرف اجاره بها و هزینه های مسکن می شود، در جلسه 29 آبان شورای عالی کار مقرر شد تا قرارگاه ملی و استانی مسکن کارگری تشکیل شود.
داشتن مسکن یکی از اصلی ترین و اولی ترین نیازهای هر ایرانی است. اصل 31 قانون اساسی به همه مردم این حق را می دهد و بیان می کند که دولت موظف است تا با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند زمینه اجرای این اصل را فراهم کند. کارگران یکی از گروه هایی هستند که به صراحت در این قانون از آنها نام برده شده و کمک به ایجاد مسکن کارگری یکی از وظایف اصلی دولت هاست.
وزارت کار اخیراً‌ درباره تأمین مسکن کارگران اعلام کرده است: با توجه به اینکه مسکن 70 درصد سبد معیشت کارگران را تشکیل می دهد، براساس قانون ملّی مسکن و تفاهمنامه مشترک وزارتخانه های تعاون و مسکن برای رفع دغدغه مسکن کارگران اقدامات مهمی در حال برنامه ریزی است. در این زمینه 293 تعاونی مسکن جهش کارگری در 25 استان کشور با ظرفیت احداث بیش از 75 هزار واحد مسکونی تشکیل شده است. همچنین قرارگاه ویژه مسکن کارگران با هدف تأمین زمین و کاهش هزینه های تمام شده ذیل شورای سیاستگذاری مسکن وزارت تعاون راه اندازی و تشکیل می شود.
هادی ابوی، نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره راه اندازی قرارگاه مسکن کارگری می گوید: درباره راه اندازی قرارگاه مسکن کارگران در سطح ملی و استانی آیین نامه ای در نشست قبلی شورای عالی کار پیشنهاد و از اعضای شورا خواسته شد تا نظراتشان را در این باره ارائه دهند. روز گذشته نظرات از طریق کانون ارائه و پیشنهاد شد که بخش تعاون به ویژه تعاونی های مسکن باید در این زمینه فعال تر باشند.
دبیر کل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران کشور گفت: در حال حاضر تعاونی های جهش مسکن در برخی استان ها ایجاد شده است، البته در خراسان رضوی به دلیل باقی ماندن برخی از واحدهای مسکن مهر هنوز طرح نهضت ملی مسکن یا پروژه جهش مسکن را به تعاونی ها واگذار نکرده اند. تنها پروژه 2000 واحدی گلبهار از محل طرح نهضت ملی مسکن بود که سال گذشته کلنگ زنی آن انجام شد.
تسنیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *