قیمت مسکن در تهران ظرف دو ماه گذشته که آمار‌های بانک مرکزی از تحولات بازار پایتخت منتشر نمی شد، متری چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد. حالا طبق آمار‌های رسمی متوسط قیمت مسکن در تهران به بیش از متری ۸۵ میلیون رسیده که بیش از هر زمان دیگری است.

به گزارش اخبار ساختمان، افزایش قیمت مسکن در مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران به یک شکل نیست و مثلا در منطقه ۱۶ که بخشی از جنوب پایتخت است، با رشد قیمت تقریبا ۱۵ درصدی روبرو می شویم. فرض گرفتن رقم متری ۸۵ میلیون به عنوان متوسط قیمت مسکن تهران، ارزش یک خانه ۱۰۰ متری را در کل شهر حدود هشت میلیارد و ۵۹۱ میلیون نشان می دهد.
در منطقه یک که گرانترین نقطه بازار مسکن پایتخت است، طبق آمار‌های رسمی با دو برابر این ارقام سروکار داریم و کف قیمت مسکن در مناطق جنوبی تهران به حول و حوش متری ۴۵ میلیون رسیده. قیمت مسکن در تهران بر اساس آخرین آمار‌های رسمی که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، دقیقا به متری ۸۵ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان رسید.
قیمت مسکن در تهران در آمار‌های رسمی به شکل میانگین اعلام می شود و برگرفته از دل خرید و فروش های رسمی است. طبیعتا قیمت آپارتمان فول امکانات در مناطق گران شهر با خانه های سایر محله های پایتخت متفاوت است و بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن تهران را از برآیند سه هزار و ۸۷۲ معامله ای که به شکل رسمی در سامانه املاک مستغلات ثبت شدند، استخراج کرده.
قیمت مسکن در تهران حالا به شکلی است که خرید آپارتمان ۱۰۰ متری و دوخوابه در پایتخت، به شکل میانگین هشت میلیارد و ۵۹۱ میلیون هزینه دارد. قیمت آپارتمان ۸۰ متری در تهران، معادل شش میلیارد و ۸۷۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است و کسی که دنبال خرید خانه ۵۰ متری و نقلی در تهران است، گزینه هایی را پیش رو دارد که متوسط قیمتشان به چهار میلیارد و ۲۹۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می رسد. قیمت مسکن تهران فروردین امسال ۸۱ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان اعلام شده بود و حالا در این مدت کمی بیش از پنج درصد به قیمت مسکن تهران اضافه شده. رشدی که در همه مناطق پایتخت سروشکل یکسانی نداشته است.
قیمت مسکن در منطقه یک که گران ترین نقطه بازار مسکن پایتخت است، به متری ۱۶۰ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسیده است. دو ماه قبل متوسط قیمت مسکن در منطقه یک تهران که محله های مثل نیاوران، فرمانیه و زعفرانیه و … را دل خود جای داده، متری ۱۵۰ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان بود.
قیمت مسکن در منطقه یک تهران ظرف دو ماه بیش از متری ۱۰ میلیون بالا رفته که معادل رشد هفت درصد است. با این حال در سه منطقه دیگر با افزایش بیش از ۱۰ درصدی ظرف دو ماه روبرو هستیم.
قیمت مسکن در منطقه ۱۶ که بخشی از جنوب شهر است، بیشتر از هر منطقه دیگری در دو ماه پایانی بهار، افزایش پیدا کرده است؛ حول و حوش ۱۵ درصد. قیمت مسکن در منطقه ۱۶ از متری ۴۴ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان به بیش از متری ۵۰ میلیون تبدیل شده است. از این حیث مناطق ۱۴، ۲۲ و ۲۰ در رتبه های بعدی قرار می گیرند.
آفتاب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *