محرک های دولتی چین، متقاضیان را به بازار مسکن بازنگرداند و به این ترتیب در حالی که برای دوازدهمین ماه متوالی از نرخ مسکن چینی در بازه سالانه کاسته شد، محصولات زنجیره آهن و فولاد وارد راند جدید کاهش قیمت شدند.

به گزارش اخبار ساختمان، دولت چین سعی کرده است با تسهیل شرایط اعطای وام مسکن، زمینه افزایش تقاضا برای خانه های نوساز و در نتیجه بهبود روند رشد اقتصادی در این کشور را فراهم کند؛ اما بازار مسکن این کشور با سه بحران اصلی کاهش رشد جمعیت، بحران مالی در شرکت های توسعه دهنده ساخت و ساز و سیاست دولت چین برای کنترل تقاضای سفته بازی در بازار مسکن همچنان تحت فشار کاهشی قرار دارد و در چنین شرایطی احتمال بهبود قابل ملاحظه در تقاضا و نرخ مسکن و در نتیجه بهبود قیمتی در بازار محصولات زنجیره آهن و فولاد بعید است.

کاهش تقاضا، خانه را در چین ارزان کرد

کاهش تقاضا برای مسکن در چین، روند افزایش قیمت خانه در این کشور را کُند کرد و در عین حال حامی سقوط بهای محصولات زنجیره آهن و فولاد در بازارهای جهانی با محوریت بازارهای جنوب شرق آسیاست.
به گزارش رویترز، طی ماه آوریل برای چهارمین ماه متوالی از شتاب رشد نرخ مسکن نوساز در چین کاسته شد؛ این موضوع بر نگرانی های فعلی درخصوص بهبود واقعی تقاضا برای مسکن در این کشور پس از بازگشایی اقتصاد چین با کاهش محدودیت کرونایی افزود. مجموعه ای از داده های جدید اقتصادی چین که در ماه مه منتشر شد، نشان داد که بازگشت اقتصاد چین به مسیر رشد مطابق انتظار محقق نشده و بازگشت بزرگترین اقتصاد کالامحور جهان به مسیر رشد به اعمال محرک های بیشتری از سوی دولت نیاز دارد.
محاسبات رویترز از بازار مسکن چین براساس داده های اداره ملی آمار چین بیانگر آن است که بهای مسکن نوساز در این کشور در ماه آوریل نسبت به ماه قبل رشد 4/ 0 درصدی داشته است؛ این در حالی بود که رشد ماهانه نرخ مسکن نوساز در این کشور برای ماه مارس برابر 5/ 0‌ درصد بود.
در عین حال سایر داده ها از کاهش ورود سرمایه به بازار مسکن چین در ماه آوریل و افت فروش مسکن در این کشور حکایت دارد. مجموع این موارد تردیدهای جدی در خصوص توانایی چین برای بازگرداندن اقتصاد به مسیر رشد ایجاد کرد و سیگنال کاهشی موثری برای بازار آهن و فولاد چین به همراه داشت. در عین حال نرخ مسکن نوساز در چین برای ماه آوریل 2023 نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش 2/ 0 درصدی داشت. دوازدهمین ماه متوالی بود که نرخ مسکن در چین در بازه سالانه کاهش داشت. البته بهای مسکن در این کشور در ماه مارس 2023 نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش 8/ 0 درصدی را به ثبت رسانده بود.
همچنین میزان سرمایه گذاری در بازار مسکن چین در ماه آوریل نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 2/ 16 درصدی را به ثبت رساند که این رقم بیشترین میزان کاهش سرمایه گذاری در این حوزه پس از نوامبر 2022 بود.
دولت چین به‌‌‌منظور بهبود روند تولید ناخالص داخلی از ماه نوامبر سال گذشته، سیاست های محرک بازار مسکن را در این کشور از سر گرفت. انتظار می رفت سیاست حمایتی از بازار مسکن بتواند مجددا متقاضیان چینی را به این بازار جذب کند؛ اما چنین پیش بینی خوش بینانه ای محقق نشد، چرا که خریداران مسکن به طور فزاینده ای نگران امنیت شغلی خود و چگونگی بازپرداخت اقساط هستند.
ژانگ داوی، تحلیلگر شرکت املاک Centaline، می گوید؛ از میزان تقاضا در بازار املاک چین از ماه آوریل کاسته شده؛ این در حالی است که ظرف سه ماه ابتدایی سال 2023، بازار مسکن چین با رونق نسبی مواجه شده بود، اما در شرایط کنونی متقاضیان مسکن شروع به عقب نشینی کرده اند.
در عین حال داده های پولی و اعتباری چین برای ماه آوریل نشان می دهد که از میزان اعطای وام های میان‌مدت و بلندمدت در چین که عمدتا برای خرید خانه اخذ می شود، کاسته شده است؛ افت تقاضا برای خرید مسکن عامل کاهش تقاضا برای دریافت وام میان‌مدت و بلندمدت در این کشور بوده است.
تحلیلگران گلدمن‌ساکس در یادداشتی تاکید کردند که بازار مسکن چین با وجود سه بحران اصلی کاهش رشد جمعیت، بحران مالی در شرکت های توسعه دهنده ساخت و ساز و سیاست دولت چین برای کنترل تقاضای سفته بازی در بازار مسکن همچنان تحت فشار کاهشی قرار دارد.
هفته گذشته، رگولاتور بازار مسکن چین در اطلاعیه ای اعلام کرد که دلالان بازار املاک و مستغلات باید هزینه های معاملات مسکن و خدمات لیزینگ را کاهش دهند تا توسعه سالم این بخش ارتقا یابد. با این حال، تحلیلگران تاثیر چنین تصمیماتی بر بهبود بازار مسکن در چین را ناکافی می دانند. تحلیلگران بارکلیز در یادداشتی با اشاره به نرخ وام مسکن و نسبت های پیش پرداخت چین که در پایین ترین سطوح چندساله خود قرار دارد، افزودند: دامنه اثرگذاری محرک های دولتی چین بر بازار مسکن این کشور محدود است.

سقوط نرخ فولادی ها با افت نرخ مسکن چینی

در حالی ماه مه به روزهای پایانی خود نزدیک می شود که نرخ محصولات فولادی در چین کاهشی است. بهای هر تن میلگرد فولادی ظرف روزهای گذشته مجددا کانال قیمتی 3600 یوآنی را از دست داد و در روز 23 ماه مه با نرخ 3592 یوآن به ازای هر تن به فروش رفت. این رقم نزدیک به کف قیمت 6 ماهه این محصول بود که در روز 12 ماه مه و همچنین نوامبر 2022 با نرخ 3550 یوآن به ازای هر تن به ثبت رسیده بود. نگرانی در خصوص نبود مشتری در بازار مسکن چین عامل افت بهای میلگرد فولادی است.
کاهش تقاضا برای محصولات فولادی ساختمانی در چین، به افت نرخ شمش و مواد اولیه مصرفی در تولید فولاد انجامید؛ به نحوی که پلتس بهای هر تن سنگ‌‌‌‌‌‌آهن وارداتی به بنادر شمالی چین را برای روز دوشنبه 22 ماه مه با ثبت کاهش نرخ روزانه 3/ 3 درصدی برابر 104 دلار و 85 سنت ارزیابی کرد.
به گفته منابع پلتس، کاهش تقاضا برای محصولات فولادی و همچنین زیان‌‌‌ده شدن واردات سنگ‌‌‌آهن زمینه افت بهای این محصول در بنادر چین را مهیا کرده است. در چنین شرایطی متقاضیان سنگ‌‌‌آهن ترجیح می دهند فعلا خریدهای خود را به تعویق بیندازند تا در نهایت محصول موردنیازشان را بر نرخی ارزان‌‌‌تر و در شرایط ثبات بازار خریداری کنند.
دنیای معدن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *