تورم بی سابقه در بازار مسکن باعث شده است نسبت توان اقتصادی مردم با قیمت مسکن بر هم بریزد و به وجود آورنده وضعیتی باشد که منافع مصرف کننده و تولیدکننده در آن تامین نشود. اما با وجود این شرایط چه افقی برای این صنعت وجود دارد؟

به گزارش اخبار ساختمان، بازار ساخت و معاملات مسکن در سال 1402 روند مثبتی نداشت و سیاست های انقباضی دولت نیز با وجود ایجاد آرامش موقتی در این عرصه عملا مشکلی بر مشکلات قبلی اضافه کرد.
ساخت و ساز مسکن امسال را در رکود گذراند. فعالان این حوزه نیز معتقدند دیگر توانی نزد مردم برای خرید خانه باقی نمانده است. اما با این شرایط چه افقی می‌توان برای بازار معاملات و ساخت مسکن در سال 1403 در نظر گرفت؟

سرنوشت نامطلوب تولید مسکن در سال 1403 ادامه دارد

ایرج رهبر، رئیس انجمن انبوه سازان تهران در مورد سرنوشت بازار معاملات و ساخت مسکن در سال جاری گفت: نیمه دوم سال 1402، شاهد رکود در بخش مسکن و ساخت و ساز بوده ایم و خرید و فروش چشمگیری اتفاق نیفتاده است. از سوی دیگر، قیمت ها با تغییر زیادی مواجه نبوده اند و حتی چند درصد کاهش قیمت نیز اتفاق افتاده است.
وی در خصوص چشم انداز خود از سال 1403 افزود: در حال حاضر بازار کماکان در حالت رکودی است و به‌نظر می رسد در چند ماه ابتدایی سال 1403 نیز تغییری در روند فعلی اتفاق نیفتد.
رهبر اضافه کرد: این موضوع ناشی از آن است که بازار مسکن تورم بالایی داشته و توان اقتصادی مردم نتوانسته به آن تعادل برسد. در نهایت نیز بازار در وضعیت رکودی فرو رفته است.

ساخت نهضت ملی مسکن ممکن است در بازار تعادل ایجاد کند

رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران اظهار کرد: در این بین، طرح های دولتی مانند نهضت ملی مسکن در آینده ممکن است بتوانند عرضه و تقاضا را به یکدیگر نزدیک کنند و تعادل و ثبات ایجاد خواهد شد.

2 جبهه در صنعت ساختمان‌ کشور فعال است

فرشید پورحاجت، عضو کانون سراسری انبوه سازان نیز در مورد شرایط کنونی صنعت ساخت در کشور توضیح داد: در حال حاضر صنعت ساخت و ساز در کشور از دو جبهه برنامه ریزی می شود. یک بخش آن فعالان بخش خصوصی هستند که صفر تا 100 پروژه ها را خود برنامه ریزی می کنند و همیشه در بازار مسکن حضور دارند.
وی افزود: بخش دوم نیز دولت است که طرح هایی مانند مسکن مهر و نهضت ملی مسکن را پیش می برد، اما آنچه امروز به نظر می رسد این است که شرایط مساعدی در صنعت ساخت و ساز وجود ندارد و پیش بینی می شود سال آینده نیز بر همین مدار حرکت خواهیم کرد.

شرایط تولید و عرضه مسکن وضعیت خوبی ندارد

عضو کانون سراسری انبوه‌سازان اظهار کرد: در حال حاضر شرایط تولید و عرضه مسکن وضعیت خوبی ندارد و این موضوع در سال آینده هم ممکن است تداوم داشته باشد؛ زیرا در سال 1402 حرکت مثبتی از جانب دولت و مجلس هم صورت نگرفته است.

نمایندگان مجلس فکر می کنند کندوی عسل جابه‌جا کرده اند!

پورحاجت بیان کرد: در روزهای گذشته، بحث انتخابات مجلس داغ بود و نمایندگان فعلی مجلس در مورد فعالیت خود در سال گذشته صحبت کردند و معتقد بودند کندوی عسل را جابه‌جا کرده اند.
وی افزود: آنها می گفتند روند اخذ مجوزهای کسب و کار کاهش داده شده، اما من در جایگاه یک فعال در بخش ساخت مسکن باید بگویم شرایط بسیار سخت تر و پیچیده تر از گذشته شده است. در سال های گذشته اگر کسی قصد داشت به‌عنوان فعال اقتصادی پروانه و مجوز بگیرد شرایط راحت تری برای او وجود داشت.

سیستم ناکارآمد بانکی بر همان مدار گذشته است

پورحاجت اظهار کرد: توضیحاتی که داده شد فضای کسب و کار ما را تشریح می کند و همانطور که مشخص است شرایط مطلوبی وجود ندارد، هیچ تسهیل گری در آن صورت نگرفته و سیستم ناکارآمد بانکی بر همان مدار گذشته است.
وی افزود: با تمام فشارها بانک ها باز هم عملا تمایلی برای پرداخت تسهیلات مسکن و مشارکت در این زمینه ندارند؛ تکلیف دولت هم که مشخص است.

بازار مسکن باید منتظر افزایش قیمت شدید باشد

عضو کانون سراسری انبوه سازان در خصوص پیش بینی خود از صنعت مسکن در سال آینده اظهار کرد: اگر تکه های پازل را کنار هم بگذاریم نمی توان پیش بینی مثبتی برای سال‌ آینده انجام داد و بازار مسکن در آینده نزدیک باید منتظر افزایش قیمت شدید باشد. دولت در سال 1402 کاری نکرده است که بتوان آینده‌ خوبی برای مسکن در سال 1403 متصور شد.
وی افزود: با وجود تمام سیاست های انقباضی که در سال 1402 به کار گرفته شد، به نظر می رسد یک روز شرایط از آنچه دولت برنامه ریزی کرده است پیشی خواهد گرفت.
دیگر کارشناسان حوزه مسکن نیز معتقد هستند با وجود روند بازار املاک در سال 1402 و بودجه ای که دولت برای سال 1403 تدارک دیده است، مسیری صعودی پیش روی قیمت مسکن وجود دارد.
این در‌ حالی است که صعود قیمت ها هر چه بیشتر خرید مسکن را از دسترس مردم خارج می کند و این وضعیت می تواند حاکی از رکودی تورمی در سال 1403، حداقل در نیمه اول باشد.
تجارت نیوز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *