سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید گفت: هفت نقطه از ۲۷ سکونتگاه هدفگذاری شده در دولت سیزدهم شامل ۶ شهر جدید و یک شهرک ساحلی وارد مدار مدیریت اجرا و فرایند عملیاتی شد.

به گزارش اخبار ساختمان، سعید غفوری سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید گفت: هفت نقطه از ۲۷ سکونتگاه هدفگذاری شده در دولت سیزدهم شامل ۶ شهر جدید و یک شهرک ساحلی وارد مدار مدیریت اجرا و فرایند عملیاتی شد.
سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید با اشاره به هدفگذاری دولت برای اجرای سیاست های کلی توسعه دریا محور، توضیح داد: این ۶ شهر جدید و یک شهرک ساحلی، فاز اول از مدیریت اجرایی سکونتگاه های ساحلی محسوب می شود که هم به لحاظ موقعیت و هم کارکرد به نوعی جزو پروژه های پرچم دار و پیشران در حوزه توسعه سواحل محسوب می شوند. شهرهای جدید تیس، مکران مرکزی، شهر جدید در شهرستان جاسک، شهرهای خلیج فارس، بریس، کوشک و شهرک آفتاب از مجموعه سکونتگاه هایی هستند که ضمن داشتن نقش و کارکردهای متنوع اقتصادی و اجتماعی، تلاشی برای ارائه الگوهای جدیدی از شهرسازی و معماری متناسب با شرایط اقلیمی، محلی و در عین حال توان های منطقه ای و بین‌المللی هستند.
وی افزود: برای تمامی این نقاط طرح های مکانیابی، ضرورت سنجی و جامع تهیه شده و برخی از آنها طرح تفصیلی و آماده سازی و معماری نیز دارند.
به گفته این مقام مسئول، همچنین برای تمامی این سکونتگاه مطالعاتی در قالب نظام تأمین مالی و سرمایه گذاری با هدف جذب توان های بخش خصوصی تهیه شده و در این مرحله بسته های مشخصی برای ارائه به سرمایه گذاران داخلی و خارجی آماده شده است.
غفوری توضیح داد: شهر جدید تیس در زمینی به مساحت ۴۳۸۰ هکتار با جمعیت پذیری ۱۵۰ هزار نفر با کارکردهای گردشگری، مالی، بازرگانی، سکونتی، دانشگاهی و درمانی؛ شهر جدید مکران مرکزی در زمینی به مساحت ۱۰ هزار و ۷۰۸ هکتار با جمعیت پذیری ۵۰۰ هزار نفر، با کارکردهای پشتیبان صنعت و معدن، فعالیت های لجستیک، بندری و صنعتی، صنایع دریایی، آب و انرژی و سکونت، شهر جدید مکران در شهرستان جاسک در زمینی به مساحت ۳۵۰۰ هکتار با جمعیت پذیری ۲۰۰ هزار نفر با کارکردهای پشتیبان فعالیت های صنعتی و لجستیک سواحل، گردشگری، بازرگانی و گردشگری دریایی، احداث خواهد شد.
این مقام مسئول ادامه داد: شهر جدید خلیج فارس در مجاورت شهر بندرعباس، در زمینی به مساحت ۲۴۰۰ هکتار برای سکونت و بیش از ۱۵ هزار هکتار برای انواع فعالیت های اقتصادی، فناوری، نمایشگاهی دانشی، سیاسی و فرهنگی با جمعیت پذیری ۲۰۰ هزار نفر؛ شهر جدید بریس در زمین به مساحت حدودی پنج هزار هکتار با جمعیت پذیری ۱۰۰ هزار نفر به‌عنوان اولین شهر با کارکردهای تحقیقاتی و گردشگری وابسته نجوم و مطالعات فضایی در کنار آبزی پروری؛ شهر جدید کوشک در زمینی به مساحت یک هزار هکتار با جمعیت پذیری ۱۰۰ هزار نفر با کارکردهای تأمین خدمات و سکونت منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر پارسیان، آبزی‌پروری و توسعه جوامع روستایی پیرامون و همچنین شهرک آفتاب در زمینی به مساحت ۸۶ هکتار با کارکرد گردشگری و پشتیبان جزیره کیش برنامه ریزی شده است.
غفوری تصریح کرد: فرایندهای مدیریت اجرایی و سرمایه گذاری این شهرهای جدید آغاز شده است و در بخشی از این شهرهای جدید نیز واحدهای مسکونی و تجاری و سایر خدمات و زیرساخت های لازم در حال احداث است و برخی نیز در مرحله آماده سازی زمین قرار دارند.
سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید از مجموعه توسعه دهندگان و سرمایه گذاران دعوت کرد تا در این کلان پروژه که به توسعه همه جانبه در جنوب و در کل ایران می انجامد کمک کنند و در منافع اقتصادی آن شریک شوند.
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *