موضوع ساخت خانه های ۲۵ متری که از حدود چهار سال قبل مطرح شد همچنان مورد بحث کارشناسان و مسئولان است و در این بین برخی سازندگان برای تولید این نوع واحدها اعلام آمادگی کرده اند؛ طرحی که با واکنش وزارت راه و شهرسازی همراه شد اما استاندار تهران ساخت خانه های کوچک را اقدامی مناسب در راستای تشکیل خانواده و شروع زندگی دانست.

به گزارش اخبار ساختمان، با توجه به نوسانات بازار مسکن و کاهش قدرت خرید اقشار پایین، اواخر سال ۱۳۹۸ بود که مسئولان وقت شهرداری تهران طرح ساخت آپارتمان های ۲۵ تا ۴۰ متری را مطرح کردند و گفتند که احداث این نوع واحدها نه یک انتخاب، بلکه ضرورت است.
در آن زمان مخالفت هایی با این برنامه شد و برخی افراد ساخت خانه های کوچک متراژ را در تضاد با الگوی موجود دانستند. مطابق طرح تفصیلی حداقل متراژ واحدهای مسکونی در شهر تهران ۳۵ متر است که بر اساس پیشنهاد ساخت خانه های ۲۵ متری، این میزان باید به ۲۵ متر کاهش پیدا می کرد.
موضوع واحدهای ۲۵ متری، کوچک، کپسولی یا از این نوع طی دو سال اخیر مسکوت گذاشته شد تا اینکه اخیرا مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران طرحی را با عنوان مسکن اقتصادی با هدف ساخت واحدهای کوچک متراژ ۲۵ تا ۳۵ متری با تکنولوژی نوین مطرح کرد. به گفته خشایار باقرپور، طبق این برنامه زوج های جوان می توانند با نقدینگی حدود یک میلیارد تومان صاحب واحد مبله شوند.
اعلام این طرح، واکنش وزارت راه و شهرسازی را در پی داشت و انتساب مسکن ۲۵ متری به وزارت راه و شهرسازی را تکذیب کرد.
از طرف دیگر و به تازگی استاندار تهران، ساخت مسکن کوچک متراژ را برای شروع زندگی جوانان و تشکیل خانواده مناسب دانسته و گفته است: در فاز بعدی و پس از اینکه جوان تشکیل خانواده داد می تواند واحد مسکونی خود را تبدیل به احسن کند.
به هر ترتیب در شرایط موجود کشمکش هایی درباره ساخت آپارتمان های کوچک متراژ وجود دارد. این در حالی است که برخی سازندگان و انبوه سازان که معتقدند خانه های کوچک می تواند نیاز اقشار پایین به مسکن در استطاعت را تامین کند، در حال رایزنی با مجلس و دولت برای تحقق اجرای طرح واحدهای ۲۵ متری هستند.
ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *