حجم فروش آپارتمان مسکونی در محبوب ترین محدوده بازار مسکن تهران نسبت به سال قبل ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش اخبار ساختمان، گزارش تحولات بازار مسکن تهران که به شکل ماهانه توسط بانک مرکزی منتشر می شود، در آذر امسال با سروشکل جدیدی در دسترس مردم قرار گرفته است.
در گزارش جدید از داده های مهمی مثل نحوه فروش تعداد آپارتمان های مسکونی بر حسب عمر بنا و متراژ خبری نیست، اما همین گزارش نصف و نیمه ای که در سایت بانک مرکزی دیده می شود تا حدود زیادی ما را در جریان موقعیت صاحبخانه ها قرار می دهد.
براساس این گزارش به ازای رشد ۵۴ درصدی قیمت خانه های تهران در حدفاصل آذر پارسال تا آذر امسال حجم فروش ۶۵ درصد آب رفته است. منطقه ۱۳ که در شرق پایتخت واقع شده، با ریزش ۸۰ درصدی خریداران، بیشتر از هر منطقه دیگری تحت تاثیر رکود قرار گرفته و در منطقه ۱۹، فروشنده ها در کل آذر امسال فقط ۳۷ مشتری برای انعقاد قرارداد پیدا کردند.

موقعیت صاحبخانه ها در منطقه شش

فروش آپارتمان در منطقه شش تهران آذر امسال بیشتر از هر جای دیگر پایتخت ریزش داشته است. آمار‌ و ارقام ارائه شده توسط بانک مرکزی نشان می دهد حجم فروش آپارتمان در منطقه شش تهران که بخشی از مرکز شهر به حساب می آید، در فاصله آبان تا آذر از ۱۸۳ به ۱۴۳ مورد تقلیل پیدا کرده است.
فروش آپارتمان در منطقه شش تهران به این ترتیب در یک ماه حدود ۲۱ درصد آب رفته و به زبان ساده یک پنجم از حجم معاملات مسکن در این منطقه از شهر کم شده است. عدد‌هایی که مشخص می کنند در آذر امسال به شکل متوسط کمتر از روزی پنج واحد مسکونی در محله هایی معروفی مثل امیرآباد و یوسف‌آباد معامله شده است.
داده های بانک مرکزی از وقایع بازار مسکن در منطقه شش تهران حاوی این است که صاحبخانه ها رقم پیشنهادی خودشان را بابت هر متر مربع حدود ۱۰۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تعیین کردند و به عنوان مثال آنها به خاطر فروش آپارتمان ۱۰۰ متری در آن نقطه از شهر ۱۰ میلیارد و ۷۰ میلیون تومان دریافت کردند.

موقعیت صاحبخانه ها در منطقه ۱۳

فروش آپارتمان در منطقه ۱۳ آذر امسال در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته حدود ۸۰ درصد کاهش داشته است. این بیشترین میزان ریزش سالانه معاملات مسکن در مناطق ۲۲گانه پایتخت است و بانک مرکزی می گوید حجم معاملات بازار مسکن در این نقطه از شهر طی یک سال از ۳۷۶ مورد به فقط ۷۷ مورد رسیده است. یعنی در منطقه ای که بخشی از شرق تهران به حساب می آید، آذر امسال به شکل متوسط شاهد خرید و فروش فقط ۲.۵ واحد مسکونی در روز بودیم.
فروش آپارتمان در منطقه ۱۳ به این ترتیب درمقایسه با سایر مناطق تهران در یک سال گذشته با رکود بیشتری مواجه بوده است و در این بخش از تهران فروشنده هایی در پیدا کردن مشتری موفق بودند که قیمت دلخواه و پیشنهادی خودشان را به ازای هر متر به عدد ۷۰ میلیون تومان رساندند.
فروش آپارتمان در منطقه ۱۳ با این اوصاف برای صاحبخانه ای که آذر امسال ملک ۱۰۰ متری را برای فروش گذاشته، حدود هفت میلیارد عایدی داشته و ارزش یک خانه ۵۰ متری در منطقه ۱۳ به حدود سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون می رسد.

موقعیت صاحبخانه ها در منطقه پنج

فروش آپارتمان در منطقه پنج بیشتر از هر نقطه دیگری در تهران رونق داشته است. بانک مرکزی می گوید آذر امسال از کل سه هزار و ۵۵۰ خانه ای که در تهران معامله شده، دقیقا ۵۰۰ مورد در منطقه پنج به امضا رسیده است.
فروش آپارتمان در منطقه پنج با این اوصاف سهم تقریبا ۱۵ درصدی از حجم معاملات بازار مسکن تهران داشته که این عدد نسبت به منطقه ۱۰ به عنوان دومین منطقه محبوب تهران حدود شش درصد بیشتر است. با همه این حرف ها میزان خرید و فروش آپارتمان مسکونی در منطقه پنج تهران نسبت به یک ماه قبل حدود پنج درصد و در قیاس با یک سال قبل حدود ۶۷ درصد ریخته است.
چون در آبان امسال ۵۲۸ و در آذر پارسال هزار و ۵۳۲ واحد مسکونی در منطقه پنج معامله شدند. متوسط قیمت مسکن در منطقه پنج تقریبا متری ۹۱ میلیون تومان است و صاحبخانه ها به شکل میانگین برای خانه های ۱۰۰ متری رقمی نزدیک ۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون قیمت می گذارند.
موقعیت حساس صاحبخانه ها در بازار مسکن تهران همزمان با رشد ۵۴ درصدی قیمت خانه های تهران در حدفاصل آذر پارسال تا امسال، حجم فروش ۶۵ درصد آب رفته است.

موقعیت صاحبخانه در منطقه یک

گرانترین منطقه تهران لقبی است که از سال های قبل آن را برای منطقه یک کنار می گذاریم، اما براساس آمار‌های رسمی و جدید این عنوان از آبان امسال به منطقه سه رسیده است. متوسط قیمت مسکن در منطقه یک آذر امسال درحالی حدود متری ۱۳۳ میلیون تومان به ثبت رسیده که فروشنده ها در منطقه سه به شکل متوسط رقمی معادل ۱۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین کردند.
منطقه یک با این حال همچنان یکی از گرانقیمت ترین نقاط حوزه مسکن پایتخت است که البته در مقایسه با یک سال قبل فروش آپارتمان در آنجا به نصف رسیده و میزان خرید و فروش ها در مقایسه با آبان امسال حدود پنج درصد تقلیل پیدا کرده است. در ماه گذشته فقط ۱۹۵ واحد مسکونی در محله های گرانقیمتی مثل نیاوران و فرمانیه و زعفرانیه خرید و فروش شده، ولی بدنیست بدانید آذر پارسال حدود ۴۰۰ آپارتمان در این بخش از شهر معامله شده است.

موقعیت صاحبخانه ها در منطقه منطقه ۱۸

فروش آپارتمان در منطقه ۱۸ طبق آمار‌های رسمی با کمترین قیمت نسبت به سایر مناطق تهران انجام شده است. متوسط قیمت مسکن در منطقه ۱۸ تهران که جنوب شهر واقع شده، متری ۳۵ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان به ثبت رسیده که این عدد در مقایسه با متوسط قیمت کل شهر حدود متری ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کمتر است.
فروش آپارتمان در منطقه ۱۸ با این حال نسبت به آذر پارسال حدود ۵۷ درصد کمتر شده و به جای ۲۱۶ خانه ای که آن موقع در این بخش معامله شده، حالا شاهد نقل و‌ انتقال فقط ۹۲ واحد مسکونی در این بخش از شهر هستیم. فراموش نکنیم که متوسط قیمت مسکن در ارزان ترین محدوده شهر تهران ظرف یک سال با رشد ۴۵ درصدی از متری ۲۴ میلیون و ۵۰۰ به متری ۳۵ میلیون و ۵۰۰ تبدیل شده و حالا فروشنده هایی که برای خانه های ۱۰۰ متری رقمی نزدیک سه میلیارد و ۵۵۰ میلیون در نظر می گیرند، از شانس بیشتری برای پیدا کردن مشتری برخوردار هستند.

موقعیت صاحبخانه ها در منطقه ۱۹

منطقه ۱۹ از نظر حجم خرید و فروش ها در بازار مسکن تهران، دقیقا نقطه مقابل منطقه پنج قرار می گیرد. منطقه ۱۹ براساس گزارش جدید بانک مرکزی کسادترین محدوده بازار مسکن تهران معرفی شده و از کل حجم خرید و فروش های آذر امسال فقط یک درصد سهم این منطقه بوده است.
گزارش تحولات بازار مسکن تهران نشان می دهد در ۳۰ روز آذر امسال روی هم فقط ۳۷ واحد مسکونی معامله شده و اینطوری تعداد خرید و فروش‌های روزانه در این بخش شهر ۱.۲ واحد مسکونی تخمین زده می شود. در این بخش از شهر درحالی شاهد خرید و فروش ۳۷ واحد مسکونی بودیم که آذر پارسال میزان معاملات تفریبا دو برابر امسال بوده است. همین تعداد فروشنده در منطقه ۱۹، آذر امسال برای واحد‌های مسکونی خودشان به شکل متوسط متری ۴۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت گذاشتند و با این اوصاف به خاطر فروش یک آپارتمان ۱۰۰ متری حدود چهار میلیارد و ۱۷۰ میلیون دریافت کردند.

بیشتر بخوانید: تغییرات بازار مسکن در ماه های اخیر بیانگر چیست؟
اقتصاد24

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *