پروژه مسکن ملی، سال 98 در دوره حسن روحانی کلید خورد. پروژه ای که هنوز به سرانجام نرسیده و امروز متقاضیان را مقابل وزارت راه و شهرسازی کشانده بود. معترضان می گویند در این چهار سال نه تنها واحدی تحویل داده نشده، بلکه به طور متوالی از آنها وجه دریافت شده و حالا با پیامک تهدید حذف از پروژه هم روبه‌رو شده اند.

به گزارش اخبار ساختمان، مشکلات مربوط به مسکن دولتی در ایران به یک پروژه، به یک دولت و به یک دوره خاص محدود نمی شود؛ اعتراضات مردم نیز در مورد عدم تحویل واحدهایی که پروژه ساخت آن سال ها پیش کلید خورده گواهی بر این ماجراست.
در حالی که دولت وعده داده پس از نزدیک به دو دهه واحدهای مربوط به مسکن مهر را تا چند ماه دیگر به طور کامل تحویل دهد و شروع ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن را پس از دو سال در بوق و کرنا کرده است، امروز متقاضیان مسکن ملی پردیس، مقابل وزارت راه و شهرسازی تجمع کردند تا حقوق از دست رفته خود را مطالبه کنند.

دریافت پول بدون ثبت قرارداد

ماجرای مسکن ملی از سال 1398 آغاز شد. از جایی که دولت حسن روحانی متعهد شد در قبال دریافت آورده ای 270 میلیون تومانی، واحدهایی تحت عنوان پروژه مسکن ملی به مردم تحویل دهد؛ وعده ای که حالا پس از گذشت چهار سال به سرنوشت واحدهای نهضت ملی مسکن دچار شده است.
امروز در تجمع اعتراضی مقابل راه و شهرسازی، یکی از متقاضیان معترض مسکن ملی در بین همهمه دیگر معترضان برگه شکایت را بالا می گیرد و می گوید: الان نزدیک به چهار سال است که برای مسکن ملی ثبت نام کرده ایم. بدون هیچ قراردادی و هیچ مدرکی که بتوانیم به وسیله آن از آینده مطلع شویم. در آن زمان به ما وعده ساخت واحدها در مدت دو سال با آورده 200 تا 300 میلیون تومان دادند. قیمت ساخت واحدها در آن سال و بر اساس گفته خود دولت متری دو میلیون و 700 هزار تومان برآورد شده بود.
بر اساس گفته فعالان حوزه ساخت و ساز، هزینه ساخت هر متر مسکن که در سال 1398 معادل دو میلیون و 700 هزار تومان برآورد شده بود حالا به حدود 15 میلیون تومان رسیده است؛ جهش قیمتی که حالا متقاضیان مسکن دولتی باید هزینه آن را پرداخت کنند.

تجمع

ماجرای پیامک 250 میلیون تومانی مسکن ملی

البته عدم تحویل واحدها پس از چهار سال تنها موردی نیست که متقاضیان را به مقابل وزارت راه و شهرسازی کشانده است. مردمی که تا کنون بین 200 تا 700 میلیون تومان برای واحدهای 270 میلیون تومانی مسکن ملی واریز کرده بودند، حالا پیامکی دریافت کرده اند مبنی بر اینکه اگر تا بیستم آذرماه 200 تا 400 میلیون تومان بسته به میزان آورده، به حساب دولت واریز نکنند از پروژه حذف خواهند شد.
یکی دیگر از متقاضیان در این مورد توضیح می دهد: در دوره های مختلف از ما آورد‌ه های 40، 50 و 60 میلیون تومانی دریافت کردند. در مدت اخیر تا 100 میلیون تومان هم رسید، تا اینکه دو هفته پیش برای کسانی که در برخی موارد تا 500 میلیون تومان نیز پیش از این واریز کرده بودند الان پیامک داده شده که باید در مدت زمان چند روزه 250 میلیون تومان واریز کنند، اگر نه به طور کلی از این طرح حذف می شوند.

پیامک

پروژه های مسکن دولتی عموما برای اقشار کم درآمد جامعه طرح ریزی می شود و حالا متقاضیانی که برای واریز آورده ها اندک اموال خود را فروخته اند باید در کمتر از 10 روز 250 میلیون تومان فراهم کنند اگر نه رویای خانه دار شدن در اقتصاد ایران بار دیگر برای آنها از بین می رود.
یکی از معترضان پیرمردی با دست های لرزان است که حالا در 65 سالگی آخرین کورسوی امید او هم برای خانه خریدن در حال از بین رفتن است. او می گوید: همه کسانی که اینجا هستند خانه فروخته اند، ماشین فروخته اند و وام گرفته اند، دار و ندار خود را برای آنکه بتوانند خانه دار شوند وسط گذاشته اند، اما یک قرارداد هم تا کنون به ما داده نشده است. تا الان دیگر باید خانه به ما تحویل داده می شد، اما تازه پیامک تهدید برای ما ارسال شده است.

پیشبرد 30 درصدی پروژه مسکن ملی

داده های به دست آمده حاکی از آن است که با وجود واریز منظم آورده ها و درخواست واریز آورده 250 میلیون تومانی، تاکنون پروژه مسکن ملی پردیس پیشبردی کمتر از 50 درصد داشته است.
گفته های یکی از متقاضیان نیز این مورد را تایید می کند. او در این مورد توضیح می دهد: با وجود آنکه آورده ها تا به حال به صورت منظم وارد شده است، اما پروژه تنها حدود 20 تا 30 درصد پیش رفته است. از آنجا که آورده و قیمت نهایی مشخص نیست تعجیلی هم از سوی پیمانکار برای تحویل واحدها صورت نمی گیرد.
آنگونه که او می گوید هزینه تمام شده به قیمت روز محاسبه می شود، یعنی اگر پیمانکار از متقاضی پول بگیرد می تواند هر تاریخی که بخواهد واحد را تحویل دهد، زیرا قراردادی وجود ندارد. وی تاکید می کند این موارد از روز اول برای آنها مشخص نبوده است.

دریافت هزینه محوطه سازی

سر و صدای پیچیده در محیط و صحبت های در هم تنیده شده نشان می دهد مورد دیگری نیز وجود دارد که در روزهای سرد اواخر پاییز برخی از آنها را با داشتن کودکی در بغل به مقابل وزارت راه و شهرسازی کشانده است.
آنها می گویند به تازگی متوجه شده اند با توجه به اینکه پروژه پردیس عملا در کوه ساخته شده است هزینه ساخت محوطه نیز برای آنها حدود هزینه خود واحد تمام می شود.
یکی از متقاضیان در مورد هزینه محوطه سازی و مشاعات می گوید: ما قرار بود قیمت تمام شده مسکن را بپردازیم نه هزینه مشاعات، اما حالا مسئولان پروژه پردیس اعلام کرده اند پروژه ای که برای مثال 100 واحد بوده به 150 واحد تبدیل شده و آن 50 واحد اضافه را با پیمانکار تهاتر کرده اند و هزینه مشاعات را، هم از پیمانکار می گیرند و هم از متقاضی. از سوی دیگر به اندازه پول خود واحد، می خواهند از ما برای محوطه‌ هم پول بگیرند.
او در مورد جزئیات این امر نیز بیان می کند: بر اساس ماده 18 باید یک برآورد اولیه قیمت انجام شود و همین برآورد، مبنای انعقاد قرارداد با پیمانکار قرار می گیرد. این قیمت در نهایت به متقاضی نیز اعلام و در اقساط هفتگانه دریافت شود.
او ادامه می دهد: تعدیلاتی در طول پروژه نیز اعمال می شود که در انتهای پروژه از متقاضی گرفته می شود، اما الان وزارت راه قصد دارد تمام مبلغ را از ما بگیرد از جمله هزینه محوطه سازی. این ماجرای پرداخت آورده انتها ندارد.

انباشت ارزش سرمایه مردم در پروژه های مسکن

سمت دیگر ماجرا و آنچه دولت تاکنون به آن هیچ اهمیتی نداده، ضرری است که متقاضیان با انباشت پول خود متحمل شده اند.
یکی از معترضان در این زمینه می گوید: روزی که اعلام شد قرار است اولین آورده را واریز کنیم من طلا فروختم، اگر همان طلاها را نگه داشته بودیم سود بیشتری می کردیم. حالا هم که دیگر چیزی برای فروش در این دو روز نداریم. ما به دولت اعتماد کردیم.
همانطور که پیش از آن هم اشاره شد غالب متقاضیان این واحدها را دهک های پایین درآمدی تشکیل می دهند و در نتیجه برای تامین آورده خود مجبور به فروش اندک اموال خود شده و حالا با توجه به تورم سال های اخیر سرمایه خود را از دست رفته می دانند.
ماجرایی که در مسکن مهر نیز سابقه داشت؛ واحدهایی که قیمت کلی آن به مردم هفت میلیون تومان وعده داده شده بود، اما در طول 18 سال ساخت قیمت آنها تا چند صد میلیون تومان هم رسید.
مشکلات مربوط به ساخت مسکن در ایران به یک مورد خلاصه نمی شود و تحویل واحدها نیز با توجه به موانع مربوط به تامین منابع مالی و زمین آماده ساخت تاریخ مشخصی ندارد.
با این شرایط و با توجه به روند صعودی تورم در ایران حتی نمی توان سقفی برای قیمت این واحدها در نظر گرفت و در نتیجه مردمی که با امید یک مبلغ مشخص ثبت نام می کنند هر بار از پیامک های واریز آورده شگفت زده می شوند در حالی که حتی یک قرارداد هم از واحد خود در اختیار ندارند!
گفتنی است معترضان با امضای طوماری خطاب به مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی خواستار پایان دادن به سرگردانی مردم و رفع ابهامات مالی و قانونی این پروژه شدند.
تجارت نیوز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *