رصد آخرین وضعیت بازار مسکن شهر تهران گویای آن است که روند کاهشی قیمت آپارتمان ها پس از افت نرخ ارز در ابتدای هفته جاری ادامه پیدا کرد.

به گزارش اخبار ساختمان، از ابتدای ماه جاری مجموعه عواملی همچون ثبات و پایین آمدن نرخ ارز، کاهش تورم و کاهش ریسک های غیراقتصادی باعث توقف روند قیمت های پیشنهادی در بازار ملک شده است. بررسی ها از بازار مسکن شهر تهران، به‌ویژه مناطق شمالی نشان می دهد نرخ هایی که بعضا بی حساب و کتاب افزایش یافته بود تا ۲۵ درصد افت کرده است.
البته قیمت سازی کاذب معضلی است که سال ها بازار مسکن را رنج می دهد؛ اگرچه نقش عوامل اقتصادی بر این بازار را نمی توان نادیده گرفت. تحولات بازارهای موازی از یک طرف و نوسان قیمت مصالح ساختمانی از سوی دیگر نقش محرک را در بازار مسکن دارند.

قیمت های پیشنهادی مسکن در پایتخت – 21 خردادماه
محدوده متراژ سن بنا قیمت هر متر مربع
نظام آباد 98 نوساز 66 میلیون تومان
پونک 70 17 72 میلیون تومان
سبلان 50 8 75 میلیون تومان
اقدسیه 150 4 170 میلیون تومان
مرزداران 116 نوساز 125 میلیون تومان
سی متری جی 40 20 50 میلیون تومان
تهرانپارس شرقی 75 11 66 میلیون تومان
افسریه 70 7 67 میلیون تومان
آهنگ 56 9 53 میلیون تومان
نارمک 80 نوساز 93 میلیون تومان

برخی واسطه های ملکی می گویند کاهش اخیر قیمت مسکن را نمی توان تخلیه حباب دانست بلکه برخی مالکان از قیمت های اعلامی خود که تا بیش از ۵۰ درصد افزایش داده بودند کوتاه آمده اند. با این وجود اگر رکود معاملات و انتظارات کاهشی دامن بازار مسکن را بگیرد می توان به منطقی شدن این بازار خوشبین بود.
دولت اقداماتی را برای ساماندهی بازار مسکن آغاز کرده که از جمله آن می توان به افزایش ساخت و ساز از طریق طرح نهضت ملی مسکن، اعمال مالیات خانه های خالی از ۱۵ شهریور، برخورد با مشاوران املاک متخلف و نظارت بر قیمت سازی در سایت های درج آگهی مسکن اشاره کرد.
ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *