رئیس انجمن سازندگان شهر تهران از الزام استفاده از خدمات مجری ذیصلاح و دفاتر سازنده شرکت های حقوقی توسط رئیس هیات عمومی دیوان عدالت اداری خبر داد.به گزارش اخبار ساختمان، شهاب سعادت نژاد رئیس انجمن سازندگان شهر تهران گفت: مطابق ماده ۴ قانون نظام مهندسی هرگونه ساخت و ساز در شهرها باید توسط طراح، ناظر و مجری دارای صلاحیت انجام شود. الزام استفاده از سازندگان ذیصلاح و انجام ساخت توسط افراد دارای صلاحیت بسیار مهم است.
وی گفت: کار ساختمان سازی نیاز به مهارت و تخصص لازم دارد و در جهت بالا بردن کیفیت و ایمنی ساختمان ها باید در اجرای پروژه های ساختمانی از افراد دارای صلاحیت استفاده کرد.
سعادت نژاد بیان کرد: در این مورد در مقررات ملی و قانون نظام مهندسی به صراحت الزام به استفاده از مجریان دارای صلاحیت و صدور شناسنامه فنی و ملکی آورده شده است و اگر چه در سال ۱۳۸۶ یک بند از مقررات ملی ساختمان توسط دیوان عدالت اداری باطل شد که در آن الزام به استفاده از دفاتر مهندسی مجری حذف شد ولی الزام به استفاده از مجری همچنان بر طبق قانون باپرجا ماند که بعد از آن در سال ۱۳۸۷ شیوه نامه سازندگان توسط وزارت راه و شهر سازی برای تاسیس دفاتر سازنده و شرکت های حقوقی سازنده ابلاغ شد.
او اظهار کرد: در سال ۹۴ نیز صرفا الزام به استفاده از یک مجری در ساختمان ها حذف شد ولی استفاده از سازنده ذیصلاح به هیچ عنوان حذف نشد و هم اکنون نیز در بسیاری از ساختمان ها سازنده دارای صلاحیت وجود دارد.
وی گفت: ولی شهرداری ها این رای دیوان را به عنوان عدم استفاده از مجریان تلقی و نام مجری را از پروانه ساختمانی حذف کردند. اما با پیگیری های انجام شده در سال ۱۴۰۰ دادستانی در جایگاه پیشگیری از جرم الزام به استفاده از سازنده دارای صلاحیت را به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ کرد و این ابلاغیه توسط وزارت راه و شهرسازی به ادارات کل و استانداری ها ابلاغ شد.
وی در مورد رای اخیر دیوان اعلام کرد: خوشبختانه طبق آخرین رای دیوان عدالت عمومی ماده ۹ مقررات ملی به قوت خود پابرجا ماند و الزام به استفاده از سازندگان حقیقی و شرکت های دارای صلاحیت در ساخت کلیه پروژه های ساختمانی ابلاغ شده است.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران تصریح کرد: ولی متاسفانه همچنان بسیاری از شهرداری ها که خود باید مجری قانون باشند جواز ساختمانی را به نام افرادی بدون صلاحیت صادر کرده و اهمیت چندانی بابت حضور سازندگان دارای صلاحیت نمی دهند که این امر باعث پایین آمدن کیفیت و عمر ساختمان ها شده است.
او اظهار کرد: برخلاف قانون و رای دیوان بسیاری از ساختمان ها تو سط افراد بدون داشتن صلاحیت اجرا می شود که پیگیری ها بابت اجرای حکم دیوان در حال انجام است و در این راستا استانداری ها و شهرداری ها باید خود پیشرو در اجرای قوانین باشند تا بتوانیم شاهد بالا رفتن عمر ساختمان ها و کیفیت ساخت و ساز در کشور باشیم.
باشگاه خبرنگاران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *