برای نخستین بار در ایران قرار است طرح فروش متری مسکن در بورس با همکاری شهرداری تهران کلید بخورد در چنین شرایطی روز گذشته سخنگوی شهرداری تهران برای انجام این کار اعلام آمادگی کرد.

به گزارش اخبار ساختمان، یکی از مشکلات بزرگ مردم به ویژه در پایتخت مشکل مسکن است به ویژه آنکه از سال ۱۳۹۷ تاکنون به دلیل شتاب گرفتن تورم قدرت خرید مردم برای خرید خانه به پایین ترین حد خود رسیده است و این وضعیت در پایتخت بدتر از همه شهرها است.
آنطور که آمارها نشان می دهد بیش از ۵۱ درصد مردم تهران اجاره نشین هستند و این بالاترین نرخ اجاره نشینی در کل کشور است. در چنین شرایطی یکی از راه حل های موجود فروش متری مسکن است که به مردم این توانایی را می دهد که به صورت قسطی صاحب خانه شوند. با این حال کلید اجرای این طرح در دست سازمان بورس است.
بیش از چند سال است که این سازمان در حال طراحی یک مدل مالی برای فروش متری مسکن در قالب اوراق سلف است. در ابتدای سال جاری مسئولان سازمان بورس از تدوین دستورالعمل اجرایی معاملات سلف مسکن خبر داده بودند اما تاکنون خبری درباره آن منتشر نشده است.
در چنین شرایطی روز گذشته سخنگوی شهرداری تهران از آمادگی برای فروش متری مسکن در بازار سرمایه خبر داد و تأکید کرد: منتظر دریافت مجوزهای لازم از بازار سرمایه هستیم.
پیش از این مدیرعامل سازمان نوسازی تهران هم گفته بود: در صورت توافق با بورس احتمال عرضه ۲۰۰ واحد از پروژه مسکن هلال احمر منطقه ۱۱ در قالب اوراق سلف موازی وجود دارد.

اعلام آمادگی شهرداری تهران

در شرایطی که فروش متری مسکن معطل تدوین دستورالعمل از سوی سازمان بورس است روز گذشته سخنگوی شهرداری تهران گفت: تمام مقدمات این کار آماده است؛ مجموعه مدیریت شهری امروز منتظر دریافت مجوزهای لازم از طرف بازار سرمایه است و همکاران من در تعامل با سازمان بورس در حال فراهم کردن مقدمات و زیرساخت های لازم برای عرضه شفاف و بی اشکال مسکن هستند.
عبدالمطهر محمدخانی با یادآوری سخنان اخیر رئیس سازمان بورس که گفته بود تا پایان سال مقدمات اوراق سلف برای فروش متری مسکن فراهم می شود، تأکید کرد: امیدواریم با همراهی وزارت اقتصاد هرچه سریع تر شاهد ورود نخستین پروژه های فروش متری ساختمان در بازار سرمایه باشیم. همکاران من در قرارگاه جهادی مسکن آماده اند تا کسری از پروژه های این قرارگاه را برای این منظور عرضه کنند.

فروش متری مسکن چیست؟

فروش متری مسکن در واقع یک اصطلاح است که برای اوراق سلف مسکن به کار برده می شود. اوراق سلف مسکن یک نوع اوراق بهادار است که در بورس عرضه می شود. به این معنا که خریداران این اوراق می توانند در طول یک دوره زمانی متر به متر یک واحد مسکونی را خریداری کنند.
فرض کنید هر برگ اوراق سلف معادل یک متر مسکن باشد در چنین شرایطی فردی که قصد خرید یک آپارتمان ۶۰ متری را دارد می تواند با خرید ۶۰ برگ از این اوراق بهادار، مالک یک آپارتمان ۶۰ متری شود. این خریدار می تواند کل این اوراق را در طول چند سال یعنی هر زمان که پول کافی برای خرید این اوراق را داشت خریداری کند.
بعد از آن خریدار، این اوراق را به پیمانکاری که مسئول ساخت واحدهای مسکونی است تحویل می دهد و اگر این اوراق مطابق با یک واحد مسکونی باشد، واحد مسکونی خود را تحویل می گیرد.
چنانچه تعداد اوراق خریداری شده در زمان تحویل ملک متناسب با قیمت یک واحد مورد نظر نباشد خریدار می تواند اوراق خریداری شده را به قیمت روز در بازار سرمایه بفروشد.
مزیت فروش یا تسویه نقدی اوراق در زمان سررسید این است که خریداری که در زمان سررسید اوراق را تسویه کند در واقع قیمت دارایی اش متناسب با نوسان بخش مسکن تغییر کرده است و از نوسان های قیمت مسکن در امان مانده است. به زبان ساده تر حتی اگر کسی این اوراق را به نیت خرید و تحویل گرفتن یک آپارتمان نخریده باشد باز هم از خرید این اوراق سود می کند چرا که قیمت این اوراق متناسب با قیمت روز مسکن تغییر می کند و خریدار می تواند از محل فروش این اوراق به قیمت روز نفع ببرد و ریسک خود را در برابر افزایش قیمت مسکن پوشش دهد.
فرض کنید شما تا زمان پایان ساخت یک پروژه مسکونی فقط به اندازه ۲۰ متر از یک واحد مسکونی اوراق خریداری کرده باشید. در چنین شرایطی اگر قیمت مسکن افزایش یابد ارزش اوراق شما نیز به همین میزان افزایش می یابد و در واقع ارزش پولتان متناسب با تورم بخش مسکن رشد کرده است و شما از تحولات بخش مسکن عقب نمانده اید.
در حال حاضر به غیراز شهرداری تهران تامین سرمایه بانک مسکن نیز در تلاش است اوراق سلف مسکن را برای تامین مالی برخی پروژه های ساخت مسکن منتشر کند و احتمالا با توجه به چنین درخواستی این اوراق تا پایان سال منتشر خواهد شد.
دولت نیز علاقه زیادی برای انتشار این اوراق دارد و در همین زمینه یک کارگروه مشترک در سازمان بورس با همکاری وزارت اقتصاد تشکیل شده و این کارگروه در تلاش برای فراهم کردن زمینه انتشار این اوراق است.
همشهری آنلاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *