وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در تفاهمنامه ای با وزارت راه و شهرسازی مقرر شده است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی طی چهار سال دولت سیزدهم برای کارگران احداث شود.

به گزارش اخبار ساختمان، داشتن مسکن یکی از اصلی ترین و اولی ترین نیازهای هر ایرانی است. اصل 31 قانون اساسی به همه مردم این حق را می دهد و بیان می کند که دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.
کارگران یکی از گروه هایی هستند که به صراحت در این قانون از آنها نام برده شده است و کمک به ایجاد مسکن کارگری یکی از وظایف اصلی دولت هاست، علاوه بر این، ماده 149 قانون کار بر نقش توأمان دولت و کارفرمایان برای رساندن کارگران بر این حق اساسی تأکید می کند، در این ماده آمده است: کارفرمایان مکلفند با تعاونی های مسکن و در صورت عدم وجود این تعاونی ها مستقیماً با کارگران فاقد مسکن جهت تأمین خانه های شخصی مناسب همکاری کنند و همچنین کارفرمایان کارگاه های بزرگ مکلف به احداث خانه های سازمانی در جوار کارگاه و یا محل مناسب دیگر هستند.
با وجود اینکه دو ماده قانونی به صراحت به این مسئله تأکید کرده است مشاهده می کنیم که دولت ها طی سال های گذشته اقدام عملی برای مسکن کارگران نداشته اند و این امر بیشتر در حد طرح و وعده باقی مانده است، طرح هایی هم که همواره در قالب مسکن کارگران بوده است تا کنون به نتیجه نرسیده است، چندین تفاهمنامه برای مسکن کارگران با نهادهای مختلف منعقد شد که هیچ وقت هیچ جزئیاتی از آن ارائه نشد.
در زمان حاضر بیش از 70 درصد درآمد کارگران صرف بهای مسکن و تأمین آن می شود. با توجه به افزایش هزینه های زندگی و مشکلات کارگران در تأمین معاش مشاهده می کنیم که پرداخت اقساط ماهیانه و پیش پرداخت طرح های مختلف برای کارگران امکان پذیر نیست، بلکه اجرای هر طرحی در راستای خانه دار شدن کارگران باید با شرایط معیشتی آنها یکسان باشد، به طور مثال کارگران امکان پرداخت قسط های سنگین را با درآمدهای فعلی ندارند.
سیدصولت مرتضوی، وزیر کار در بازدید از مجموعه ورزشی کارگران و مسکن خیّری کارگران شهرستان بروجن، اظهار کرد: براساس تفاهمنامه ای که بین معاونت تعاون و سازمان ملّی زمین و مسکن انجام شده است طی چهار سال، 400 هزار واحد مسکن کارگری احداث می شود.
وی افزود: یکی از برنامه های توسعه ای دولت ساخت مسکن برای آحاد جامعه با استفاده از ظرفیت های است که طی سال های گذشته مغفول مانده بود.
مرتضوی ادامه داد: بخشی از وظایف مسکن سازی به عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و مقرر شده است 400 هزار واحد مسکن طی چهار سال طی تفاهمنامه ای که بین این وزارتخانه و وزارتخانه راه و شهرسازی امضاء شده است توسط بخش تعاون، احداث شود که بخشی از این تعهد در فرآیند اجرایی قرار گرفته است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با قدردانی از همکاری خیّرین شهرستان بروجن در احداث مسکن برای کارگران، خاطرنشان کرد: به برکت کار خیرین صاحبان صنایع و کارخانه جات، واحدهای مسکونی هم برای زوجین جوان و هم برای جوانان کارگر احداث شد که اثرات تربیتی فراوانی هم دارد و الگویی برای بخش های دیگر می شود.
مرتضوی در جریان این بازدید در گفتگوی تلفنی با معاون امور تعاون این وزارتخانه دستورات لازم را برای تسهیل فرآیند‌ اعطای تسهیلات و صدور ضمانتنامه برای رفع موانع احداث این مجموعه مسکونی صادر کرد.
پروژه 40 واحدی تعاونی مسکن کارگران شهرستان بروجن در زمینی به مساحت یک هزار و 700 مترمربع و زیربنای 6 هزار و 500 مترمربع با مشارکت بانک توسعه تعاون در اعطای تسهیلات 240 میلیارد ریالی در دست احداث است.
تسنیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *