بانک مرکزی اعلام کرد: رشد منفی ماهانه متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در سه ماه فصل تابستان به ترتیب معادل ۲.۲-، ۱.۰- و ۰.۶- درصد بوده است.

به گزارش اخبار ساختمان، بانک مرکزی ضمن به روزرسانی گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در سایت بانک مرکزی از دی ماه سال 1401 تا مهرماه 1402 اعلام کرد: فشار‌های تورمی بازار مسکن از تیرماه سال جاری با برقراری ثبات در بازار ارز و اقدامات موثر انجام شده در خصوص افزایش عرضه مسکن کاسته شد که این موضوع نشان از بازگشت آرامش نسبی به این بازار است.
بر این اساس رشد منفی ماهانه متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در سه ماه فصل تابستان به ترتیب معادل 2.2-، 1.0- و 0.6- درصد بوده است.
در این گزارش تأکید شده: تحولات قیمت در بازار معاملات مسکن شهر تهران حاکی از روند حرکتی متفاوت طی فصول اول و دوم سال جاری بوده است. در همین ارتباط در سه ماهه اول این سال متاثر از تحولات قیمتی بازار سایر دارایی ها به ویژه نرخ ارز در بازار غیررسمی، سکه طلای طرح جدید و خودرو، متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده شهر تهران با رشد مثبت ماهانه مواجه شد.
در مجموع در خصوص تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در فصل بهار سال 1402 می توان عنوان نمود تداوم رشد متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده و در عین حال کاهش قابل توجه حجم معاملات از ویژگی های بازار معاملات مسکن شهر تهران در این فصل بوده است.

آمار عملکرد تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران

علی‌ایحال از تیرماه سال جاری با برقراری ثبات در بازار ارز و اقدامات موثر انجام شده در خصوص افزایش عرضه مسکن، از فشار‌های تورمی بازار مسکن کاسته شد که این موضوع نشان از بازگشت آرامش نسبی به این بازار است. مجموع این عوامل موجب شد تا شاهد رشد منفی ماهانه متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در سه ماه فصل تابستان باشیم؛ به گونه ای که رشد مزبور در ماه های تیر، مرداد و شهریور به ترتیب معادل 2.2-، 1.0- و 0.6- درصد بوده است.

روند رشد ماهانه متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران

لازم به توضیح است که مطابق با آخرین آمار موجود، در مهرماه سال 1402 متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران بعد از تجربه رشد منفی در سه ماه متوالی مجدداً با رشد مثبت هرچند اندک مواجه شده است؛ در عین حال حجم معاملات بازار مسکن در این ماه نسبت به شهریورماه به میزان 20 درصد افزایش یافته است.
در مهرماه متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 760.6 میلیون ریال بود که حاکی از افزایش یک درصدی نسبت به ماه قبل است.
در میان مناطق 22گانه شرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل 1489.6 میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با 322.8 میلیون ریال به منطقه 18 تعلق داشته است.
بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در مهرماه امسال نشان دهنده رشد یکسان و معادل 4.2 درصدی شاخص مزبور نسبت به ماه قبل است. رشد نقطه به نقطه شاخص مزبور در مهر ماه سال جاری در شهر تهران و کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 54.7 و 60.8 درصد است.

متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در معاملات انجام شده در پایتخت

تسنیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *