یکی از مشکلاتی که اکنون سازندگان مسکن با آن دست و پنجه نرم می کنند، مسأله قیمت گذاری بتن آماده است که بدون هیچ ضابطه ای در چهار ماه اخیر افزایش قابل توجه داشته است.

به گزارش اخبار ساختمان، دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن گفت: کارخانه های سیمان در کشور از منابع ملی برق و انرژی ارزان استفاده می کنند، اما با وجود رشد 87 درصدی تولید در اردیبهشت نسبت به فروردین امسال، عرضه به بازار با سه درصد کاهش همراه شد.
فرشید پورحاجت با اشاره به اینکه مسکن گرانترین کالای سبد هزینه خانوار است، اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که اکنون سازندگان مسکن با آن دست و پنجه نرم می کنند، مسأله قیمت گذاری بتن آماده است که بدون هیچ ضابطه ای در چهار ماه اخیر افزایش قابل توجه داشته است.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن با اشاره به آمار تولید سیمان و مصالح گفت:‌ کارخانه سیمان در کشور از منابع ملی استفاده می کند، برق و انرژی ارزان دریافت می کند، اما در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه امسال با وجود اینکه 87 درصد رشد تولید داشته، اما عرضه به بازار را سه درصد کاهش می دهد.
وی افزود: در خلاء حضور نهادهای نظارتی کارخانه های سیمان به صورت کاملاً مهندسی شده عرضه بازار را کاهش می دهند تا با بهانه های مختلف از جمله موضوع مدیریت مصرف برق در تابستان قیمت سیمان را افزایش دهند.

عرضه سیمان به بورس کالا مهندسی شده است

پورحاجت با اشاره به اینکه چرخه تولید مسکن از تولید مصالح تا واگذاری واحد مسکونی به مردم باید مورد نظارت قرار گیرد، گفت: بر اساس اطلاعات ما از بازار کارخانه های سیمان از اول امسال تا پنجم تیر 13 درصد بیشتر برق دریافت کرده اند که این به معنای افزایش تولید است و آمار افزایش تولید نیز در سامانه ها به ثبت رسیده، اما اینکه چرا سیمان به بازار عرضه نمی شود باید مورد توجه دولت قرار گیرد.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن بیان کرد: ما به عنوان سازنده مسکن با افزایش قیمت بتن آماده مواجه شده ایم، وقتی که از بتن فروش سؤال می کنیم چرا قیمت بتن آماده گران شده است، بهانه افزایش قیمت مصالح را می آورد. زمانی که از مصالح فروش سوال می کنیم، چرا قیمت کالا گران شده می گوید، هزینه حمل افزایش پیدا کرده و همه این ها در شرایطی است که طی چهار ماه گذشته اقتصاد باثباتی داشته ایم و دلیلی برای افزایش قیمت وجود ندارد.
وی ادامه داد: به معنای دیگر هر جز از نظامی که به ساخت مسکن ختم می شود، در پی بهانه ای است تا قیمت را افزایش دهد و متأسفانه نهادهای نظارتی هیچ اشرافی به این مسأله ندارند تا در نهایت با افزایش 2 برابری یک کالای مهم در ساخت مسکن مواجه شویم.

بازیگران بازار سیمان و مصالح ساختمانی انگشت شمار هستند

پورحاجت با اشاره به اینکه افزایش بدون ضابطه نهاده های ساختمانی به معنای افزایش هزینه پروژه های عمرانی کشور از جمله نهضت ملی مسکن است، تأکید کرد: امروز در بازار سیمان و مصالح ساختمانی با گران فروشی و بی انضباطی مواجه هستیم با وجود اینکه بنده اعتقاد به بازار آزاد دارم، اما زمانی که بازیگران و دلالان بازار شما انگشت شمار هستند و می توانند بدون هیچ دلیلی در یک شب قیمت های خود را افزایش دهند، بازار آزاد نیز دیگر معنا ندارد.
این مقام صنفی در بیان یک انتقاد به دولت گفت: واسطه گران و دلالان انگشت شماری در بازار سیمان بین بورس کالا و مصرف کننده نهایی وجود دارند که می توانند با وجود پر بودن انبارهایشان یک شبه عرضه سیمان را کاهش داده و قیمت را افزایش دهند.
وی گفت: دولت باید ابزارهای نظارتی خود در این زمینه تقویت کرده و جلوی چنین بی انضباطی هایی که دود آن به چشم مردم می رود، بایستد.
جماران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *