تنها یکی از نمونه های قید شده در فهرست املاک فروشی این نهاد یک مجتمع مسکونی بلندمرتبه در یک منطقه نسبتا گران تهران است.

به گزارش اخبار ساختمان، نهادی قصد دارد از طریق برگزاری مزایده مجموعه ای از املاک خود با کاربری های مختلف در ۲۶ استان را به فروش بگذارد. تنها یکی از نمونه های قید شده در فهرست این املاک فروشی یک مجتمع مسکونی بلندمرتبه در یک منطقه نسبتا گران تهران است که در محتوای آگهی آن به صراحت قید شده است که توافق با شهرداری بر سر تغییر کاربری آن صورت گرفته است.
این مجتمع شامل سه برج مسکونی ۱۵ طبقه با ۱۸۰ واحد مسکونی و زیربنای ناخالص ۳۶ هزار مترمربع است که قرار است در قالب مزایده آن هم به شکل یکجا فروشی عرضه شود در صورتی که ملک مذکور متعلق به یکی از مجموعه های شبه دولتی باشد، از این شکل عرضه می توان دست‌کم سه پیام مهم دریافت کرد که پیام اول آن این است که مصوبه پرحاشیه مولدسازی املاک دولتی ظاهرا این مورد را در برنمی‌گیرد، چراکه در آگهی مذکور به خریدار گفته شده که در خصوص تغییر کاربری آن از مسکونی به اداری با شهرداری توافق شده و به این ترتیب از ارزش افزوده هنگفتی برخوردار می شود.
این در حالی است که برابر مفاد آیین نامه اجرایی مصوبه مولدسازی املاک قرار بود از آنچه با اصطلاح «خام فروشی» از آن یاد می شد، پرهیز شود و اگر اقدامی برای افزایش ارزش ملک قابل انجام است، قبل از واگذاری صورت گیرد.
از سوی دیگر آگهی مذکور یک بار دیگر سهم و وزن حضور نهادها در بازار املاک پایتخت را به نمایش می گذارد؛ ضمن اینکه همین که چنین برجی قرار است به صورت یکجا فروشی عرضه شود، می تواند نشان دهنده ردپای یک نهاد دیگر در جریان این معاملات به عنوان خریدار باشد.
پیام سوم این عرضه نیز تسهیل تغییر کاربری املاک در پایتخت در دوره فعلی مدیریت شهری است که موضوعی غیرقابل انکار است. یک برج مسکونی شاخص در یک نقطه شاخص از شهر تهران به راحتی امکان تغییر کاربری دارد، تا جایی که در آگهی مزایده رسمی املاک به این موضوع اشاره می شود. به این ترتیب با شهرداری بر سر کوتاه شدن مسیر تغییر کاربری توافق شده است.
خبرآنلاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *