انجمن جهانی فولاد اعلام کرد: مجموع تولید جهانی فولاد در ماه می ۲۰۲۳ میلادی (۱۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد ۱۴۰۲) کاهش ۵.۱ درصدی را به ثبت رساند. این در حالی است که تولید ایران طی این ماه و پنج ماه ابتدایی سال میلادی با رشد همراه شده است.

به گزارش اخبار ساختمان، انجمن جهانی فولاد گزارش داد: ۶۳ کشور فولادساز جهان در ماه می ۲۰۲۳ میلادی،۱۶۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۵.۱ درصدی را نشان می دهد.
همچنین فولادسازان جهان از ابتدای ژانویه (۱۱ دی ۱۴۰۱) تا پایان می ۲۰۲۳ میلادی، ۷۸۶ میلیون تن فولاد خام تولید کردند که این میزان حاکی از کاهش ۱.۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

رشد ۸.۸ درصدی تولید ایران

بر پایه این گزارش، در پنج ماهه نخست سال جاری میلادی، ایران در مجموع ۱۳ میلیون تن فولاد خام تولید کرد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی، ۲.۲ درصد افزایش یافته است.
این در حالی است که تولید فولاد خام ایران در می سال جاری میلادی نیز با رشد ۸.۸ درصدی نسبت به می ۲۰۲۲ میلادی به سه‌ میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسید.
از ابتدای ژانویه تا پایان می۲۰۲۳ میلادی، چین با تولید ۴۴۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تن (رشد۱.۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۲ میلادی) بیشترین میزان تولید فولاد خام جهان را به خود اختصاص داد.
پس از آن، هند با تولید ۵۶ میلیون و۴۰۰ هزار تن فولاد خام (رشد ۵.۷ درصدی)، ژاپن با تولید ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن (افت ۵.۳ درصدی)، امریکا با تولید ۳۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن (کاهش ۳.۴ درصدی) و روسیه با تولید ۳۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن (کاهش ۱.۹ درصدی) در رتبه های دوم تا پنجم جای گرفتند.
همچنین کره جنوبی با تولید ۲۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تن فولاد خام (افت چهار دهم درصدی)، آلمان با تولید ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تن (افت ۴.۷ درصدی)، برزیل با تولید ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن (افت ۸.۱ درصدی)، ترکیه (کاهش ۱۹.۱ درصدی) و ایران (رشد ۲.۲ درصدی) نیز با تولید ۱۳ میلیون تن فولاد خام در رتبه های ششم تا دهم جهان جای گرفتند.
ایرنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *