رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران از کاهش ۲۰ درصدی قیمت مسکن به دلیل رکود خبر داد و گفت:‌ وزارت راه و شهرسازی با قیمت ۱۰ میلیونی ساخت نهضت ملی مسکن موافقت کرد.

به گزارش اخبار ساختمان، ایرج رهبر با اشاره به قیمت مقطوع ساخت و ساز واحدهای مسکن مهر، اظهار کرد: قیمت مقطوع مشکلاتی را برای سازندگان به‌وجود آورده بود.
وی با بیان اینکه در نهضت ملی مسکن نیز وزارت راه و شهرسازی بر انجام ساخت و ساز با قیمت مقطوع تأکید دارد، افزود: متأسفانه قیمت های متفاوتی از سوی مسئولان ذی‌ربط برای هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن اعلام می شود ما از وزارت راه و شهرسازی خواسته ایم از سازمان برنامه و بودجه در این رابطه تبعیت کند.
وی توضیح داد: سازمان مذکور کارشناسان خیلی قَدَری دارد که ریز آیتم های مربوط به نهاده های ساختمانی را با دقت بسیار بالا محاسبه و با توجه به تورم هر سه ماه یک بار شاخص تعدیل را اعلام می کنند.
رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: پس از مذاکرات متعدد، وزارت راه و شهرسازی با هزینه ساخت حدود 10 میلیون تومانی برای هر مترمربع نهضت ملی مسکن موافقت کرده است.
وی با تصریح به این‌که مهم ترین مسئله ساخت و ساز پروژه های نهضت ملی مسکن تأمین مالی است، یادآور شد:‌ در دوره اسلامی وزیر اسبق راه و شهرسازی بارها اعلام کردیم که برای ساخت واحدهای "طرح اقدام ملی" آورده متقاضیان و وام 300 میلیون تومانی پاسخگو نیست.
رهبر ادامه داد: بر این اساس پیشنهاد دادیم از سرمایه بخش خصوصی برای ساخت و سازها استفاده شود که به آن توجهی نشد. در پروژه های نهضت ملی مسکن توان تأمین آورده از سوی متقاضیان حداکثر 200 میلیون تومان است که با وام 300 میلیون تومانی (قبل از افزایش به 550 میلیون تومان) حدود 500 میلیون تومان می شد.
وی اضافه کرد: با این مبلغ وام و آورده متقاضیان برآوردهای ما نشان می داد که هزینه ساخت دو برابر رقم مذکور یعنی حدود یک میلیارد تومان خواهد بود.
وی راهکار ساخت و ساز سریع پروژه های نهضت ملی مسکن را استفاده از سرمایه بخش خصوصی اعلام و بیان کرد: پیشنهاد داده ایم از همان پروژه ها به ازای منابع مالی بخش خصوصی به آنها واحد واگذار کنند، یا اینکه در جاهای دیگر به ما زمین واگذار کنند.
رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران خاطرنشان کرد: 2 سال زمان برد تا موضوع تهاتر در نهضت ملی مسکن را جا بیندازیم.
رهبر با تأکید بر اینکه اجرای نهضت ملی مسکن مدیریت جهادی می خواهد، گفت: مدیریت جهادی به این معنی که مدیران قدرت تصمیم گیری سریع و ابلاغ آن را داشته باشند. در زمان حاضر چون مدیران اختیار ندارند منتظر تصمیم گیری شورایعالی مسکن می مانند و پس از آن در رابطه با موضوعی تصمیم گیری می کنند.
وی به وضعیت بازار مسکن گریزی زد و گفت:‌ به دلیل رکود حاکم بر بازار، قیمت مسکن 10 تا 20 درصد کاهش یافته است.
رهبر ابراز کرد: در واقع به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، فروشندگان قیمت های پیشنهادی برای املاک خود را کاهش داده اند.
تسنیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *