صنعت سیمان این روزها شاهد افزایش تقاضاست که البته این اتفاق مثبت در اغلب نقاط کشور همراه با رشد قیمت نبوده و با وجود نامه نگاری های مسوولان انجمن صنفی کارفرمایی سیمان، کماکان نرخ پایه سیمان در بورس کالا تغییری نکرده و باید منتظر برگزاری نشست مشترک با وزارت صمت و بورس کالا باشیم؛ این در حالی است که هزینه های تولید از روزهای ابتدایی امسال به شدت افزایش یافته است.

به گزارش اخبار ساختمان، علاوه بر موضوع قیمت، یکی از مهم ترین دغدغه های صنعت سیمان رشد هزینه های برق و گاز در سال جاری است، چرا که مجلس شورای اسلامی اختیارات اعمال تغییرات انرژی را به دولت واگذار کرده و علاوه بر نگرانی از رشد چشمگیر انرژی، این دغدغه وجود دارد که بعد از تعیین بهای انرژی، از شرکت ها ما‌به‌التفاوت هزینه چند ماه ابتدایی سال را هم مطالبه کنند؛ در حالی که شرکت ها بر اساس بهای انرژی سال گذشته سیمان و کلینکر عرضه کرده اند و صورت های مالی امسال هم تاکنون بر اساس نرخ های گذشته گاز و برق تهیه شده است؛ بنابراین چنانچه دولت مرتکب این اشتباه شود، صورت های مالی شرکت ها دچار مشکل شده و به طور طبیعی سهامداران دچار سردرگمی می شوند.
نگرانی دیگر صنعت سیمان که البته هر ساله در تابستان اتفاق می افتد، محدودیت های برق است. طبق اطلاع رسانی وزارت نیرو از دهه سوم خرداد تا اواسط شهریور محدودیت های صنعت سیمان آغاز می شود و برخلاف سال گذشته که شرکت ها می توانستند در شب بدون محدودیت تولید داشته باشند، این بار عنوان شده که در تمام ساعات شبانه روز شرکت ها مجاز به استفاده از ۳۰‌ درصد دیماند هستند و با این اتفاق عملا کوره واحدهای سیمانی باید خاموش شود که در این صورت صرفا به شرط دارا بودن کلینکر می توانند سیمان روانه بازار کنند.
نکته حائز اهمیت این است که به خاطر محدودیت های گاز در زمستان پارسال و تعطیلی چند ماهه شرکت ها، شرکت ها یا فاقد کلینکر هستند یا کلینکر آنها به دلیل تولید در سال های پیش تر امکان استفاده ۱۰۰‌ درصدی ندارد و باید با کلینکر تازه ترکیب شود.
بر این اساس و با توجه به اینکه تیر، مرداد و شهریور ماه های رونق ساخت و ساز به شمار می رود، با بالاترین میزان مصرف مواجه هستیم و با این شرایط سیمان بازار به سختی تامین می شود و افزایش قیمت نه توسط شرکت ها که در بازار و توسط واسطه ها محتمل به نظر می رسد.
کمااینکه در سال گذشته که شاهد قطع گاز بودیم، هر تن سیمان در برخی نقاط کشور در بازار به نرخ ۲ میلیون تومان فروخته شد.
صنعت سیمان قابلیت انعطاف بالایی در بحث انرژی دارد و دولت در صورتی که برای پیک مصرف ۳۰‌ درصد دیماند، در ساعات غیر‌پیک ۶۰‌ درصد و در طول شب اجازه تولید سیمان بدون محدودیت را صادر کند، شرکت ها می توانند نیاز بازار را به راحتی تامین کنند و از طرفی باعث ایجاد فشار به شبکه نشوند؛ در غیر‌این صورت در حالی که شرکت ها بر اساس قوانین بورس کالا، میزان سیمان تولیدی شان را به نرخ های تعیین شده عرضه می کنند، افزایش قیمت در بازار اتفاق می افتد.
متاسفانه در بسیاری موارد شاهد تصمیمات غیر‌کارشناسی مسوولان دولتی در خصوص صنعت سیمان هستیم که علاوه بر آسیب به صنعت سیمان، مصرف کننده نهایی را به شدت متضرر می کند و امروز چنانچه وزارت نیرو تصمیم مذکور (اختصاص ۳۰‌ درصد دیماند در تمام ساعات شبانه روز) را عملیاتی کند، وضعیت برای صنعت سیمان به مراتب سخت تر از سال های پیش خواهد بود؛ در صورتی که با برگزاری جلسات کارشناسی با انجمن سیمان می توان از بروز بسیاری از آسیب ها جلوگیری کرد.
نکته امیدوار‌کننده اینکه در این خصوص برخی اخبار غیر‌رسمی منتشر شده که حاکی از احتمال اعمال تغییرات جدید در محدودیت برق است که امیدواریم به واقعیت بپیوندد.
دنیای معدن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *