در حالی که گفته می شود ساخت خانه در تهران حدود پنج سال طول می کشد، نائب رئیس شورای شهر تهران می گوید که چینی ها وعده داده اند «ظرف مدت ۲ سال ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در تهران بسازند.»

به گزارش اخبار ساختمان، «چینی ها را آوردیم در تهران خانه بسازند، چون خودمان تکنولوژی صنعتی سازی مسکن را نداریم» این را معاون مالی اداری شهر تهران لطف الله فروزنده می گوید. قرار است چینی ها با روش های جدید ظرف مدت یک تا ۲ ساله در پایتخت خانه سازی کنند و گفته می شود که این خانه ها بیشتر در مناطق جنوبی شهر خواهد بود. ساخت و ساز توسط سازندگان سایر کشورها مثل ترکیه در پردیس تهران انجام شده و حالا قرار است چینی ها ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را به جای پنج سال ظرف ۲ سال بسازند. برای این کار بخشی از زمین ها از سوی شهرداری تهران تامین می شود.
هنوز تفاهم نامه ساخت واحدهای مسکونی با چینی ها به قرارداد تبدیل نشده اما تا پایان سال جاری این کار قطعی می شود. به گفته مدیران دولتی، چینی ها و بلژیکی ها با هزینه ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار برای هر مترمربع می توانند خانه بسازند. عمر مفید این خانه بالای ۵۰ سال است و منابع مالی هم توسط سرمایه گذار خارجی تامین می شود.
بر اساس آمار منتشره، ۵۱ درصد مردم تهران اجاره نشین هستند و خرید مسکن در تهران بیش از ۶۰ سال برای یک فرد عادی زمان می برد.
عضو کانون سراسری انبوه سازان مسکن فرشید پورحاجت می گوید بخش خصوصی کشور این آمادگی را دارد که با یک شرایط عادلانه وارد عرصه تولید و عرضه مسکن شود و «می توانیم مسکن مناسب تری را نسبت به شرکت های غیرایرانی تولید کنیم.» در مقابل نائب رئیس شورای شهر تهران پرویز سروری به خبرنگار فارس می گوید که «در همه جای دنیا تلاش می شود سرمایه گذار خارجی بیاید، حالا زمینه ایجاد شده و قرار است در مدت کوتاه مردم خانه دار شوند.»
به گفته کارشناسان، با برداشتن موانع ساخت و ساز و ارائه تخفیفات عوارض، شهروندان ترغیب به نوسازی می شوند. همچنین ورود سرمایه گذار خارجی و تزریق منابع می تواند مسکن را از حالت رکود خارج کند با عرضه بیشتر مسکن قطعا تقاضا کاهش و قیمت ملک به ثبات نسبی می رسد.
بازار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *