موارد استفاده از میلگرد بسیار زیاد بوده و صرفاً به ساختمان‌سازی محدود نیست. به عبارتی دیگر، محدودیت خاصی در استفاده از میلگرد برای ایجاد یک سازه وجود ندارد. از میلگرد برای ساختمان‌سازی، پل‌سازی، برج‌سازی، سدسازی و هر نوع سازه دیگری که نیازمند استحکام بیشتر از حالت عادی باشد، استفاده می‌شود.

به گزارش اخبار ساختمان، ساختمان‌سازی همواره در طول تاریخ دستخوش تغییر و تحول بوده و بشر در طول سده‌های مختلف، از مصالح متنوعی در ساختمان‌سازی استفاده کرده است. اما با ظهور میلگرد در ساختمان‌سازی، بشر یک قدم جدی برای تکامل در این بخش برداشت. این ابداع جدید توانست طی مدت کوتاهی در سراسر جهان محبوب و پراستفاده شود و حتی راه خود را به سایر پروژه‌های مختلف نیز باز کند. در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که چرا میلگردها نقش ویژه‌ای در ساختمان‌سازی دارند.

میلگرد چیست؟

میلگرد چیست و چرا از آن در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود؟

در گذشته بشر مساکن خود را با استفاده از سنگ و خشت بنا می‌کرد. در دهه‌ها و سده‌های بعدی، چوب و سپس بتن توانستند نقش پررنگ‌تری را در ساختمان‌سازی ایفا کنند. اما با ظهور انقلاب صنعتی و الزام به ساخت خانه‌هایی با طبقات روی‌هم، نیاز به یک ساختار مستحکم که بتوان سازه‌هایی بیشتر از چندطبقه را روی آن سوار کرد، بیش‌ازپیش احساس شد. به همین دلیل بشر به‌مرور استفاده از میلگرد در کنار بتن را آغاز کرد. البته ذکر این نکته لازم است که در طول تاریخ، بشر مواد و روش‌های مختلف دیگری را نیز استفاده کرده است که بسیاری از آن‌ها در نهایت به نتیجه نرسیده‌اند. بااین‌حال این متریال سرنوشت متفاوتی برای خود رقم زد. میلگرد یا Rebar (به زبان انگلیسی)، در تعریفی ساده، عبارت است از یک استوانه محکم فلزی که در طول، قطر و اندازه مشخصی تولید می‌شود. این متریال در ترکیب با بتن می‌تواند یک سازه مستحکم برای مقاومت در برابر خطرات مختلف مانند زلزله و زمین‌لرزه ایجاد کند. یک سازه مستحکم باید اسکلت‌بندی مناسبی داشته باشد و بی‌شک مهم‌ترین بخش در ایجاد یک اسکلت مستحکم، استفاده از یک میلگرد مناسب و باکیفیت بالا است.

موارد استفاده از این محصول بسیار زیاد بوده و صرفاً به ساختمان‌سازی محدود نیست. به عبارتی دیگر، محدودیت خاصی در استفاده از میلگرد برای ایجاد یک سازه وجود ندارد. از میلگرد برای ساختمان‌سازی، پل‌سازی، برج‌سازی، سدسازی و هر نوع سازه دیگری که نیازمند استحکام بیشتر از حالت عادی باشد، استفاده می‌شود.

کاربرد میلگرد در صنعت ساختمان سازی

امروزه میلگرد نقشی اساسی و ویژه در ساختمان‌سازی دارد و به دلیل فواید بی‌شماری مانند افزایش استحکام ساختمان، بهبود توان مقاومت بتن و ایجاد یک سازه مناسب و منظم، انتخاب اول بسیاری از پروژه‌های ساختمانی است.

تاریخچه تولید و استفاده از میلگرد

در مورد تاریخچه تولید و استفاده از میلگرد، بین منابع مختلف اختلاف‌نظر زیادی وجود دارد. اما گویا اولین استفاده از این محصول در صنعت ساختمان‌سازی، اوایل قرن هجدهم صورت پذیرفت. منابع معتبر معتقدند که اولین بار فردی به نام جوزف لوئیس در سال ۱۸۰۰ میلادی، پی برد که می‌توان از میله‌های استوانه‌ای شکل برای افزایش مقاومت ساختمان و بهبود میزان تحمل فشار بتن بهره گرفت. اقدام وی به‌نوعی یک ابداع مهم محسوب می‌شود، زیرا از گذشته تا به امروز توانسته جان میلیون‌ها نفر را هنگام بروز زلزله و سایر رخدادهای طبیعی نجات دهد. برخی وی را مخترع آرماتور می‌دانند؛ درواقع آرماتور شکل ساختاریافته هنگام استفاده از میلگرد است که یک چارچوب مستحکم افقی یا عمودی را ایجاد می‌کند.

برخلاف نظر بسیاری از مردم، میلگرد در طول ۲۰۰ سال اخیر دچار تحول شده و در ابتدای تولید این محصول پراستفاده، استاندارهای دقیق و مشخصی برای آن وجود نداشت. به همین دلیل نیز در اوایل تولید آن، خیلی محبوب و پراستفاده نشد. اما سال‌ها بعد یعنی در سال ۱۸۷۸ میلادی، اولین ساختار و استاندارد مشخص در تولید آن ارائه شد. همین موضوع سبب ایجاد یک جهش در تولید انواع مختلف آن و همه‌گیری استفاده از این فلز ساختاریافته شده است. روند بهبود و تحول میلگردها همچنان ادامه داشت تا اینکه بین سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۵۰، این محصول به‌مرور در آمریکا به‌عنوان یک استاندارد فراگیر در جهت افزایش مقاومت ساختمان‌ها شناخته شد. تاریخچه و قدمت استفاده از این متریال نشان می‌دهد که این استوانه فلزی به‌ظاهر ساده، از گذشته تا به امروز، هنوز هم یکی از کامل‌ترین مصالح در ساختمان‌سازی است.

انواع میلگردها کدامند؟

انواع میلگردها کدامند؟

به‌صورت کلی و طبق تعاریف رسمی، این محصول در دو نوع میلگرد ساده و آجدار تولیدشده‌اند. همچنین طبقه‌بندی‌های مربوط به این انواع آن، شامل ۴ رده زیر است:

* میلگرد ساده یا A1
* میلگرد آجدار مارپیچ یا A2
* میلگرد آجدار جناغی یا A3
* میلگرد آجدار مرکب یا A4

همچنین ازنظر قطر نیز یک دسته‌بندی مجزای دیگر دارند که ابعاد ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲، ۲۵، ۲۸، ۳۲، ۳۶، ۴۰ و ۵۰ میلی‌متر را شامل می‌شود. میلگردها اساساً یک یا دو دسته‌بندی مشخص ندارند و از جهات مختلف دیگری نیز می‌توان انواع آن را تحت یک طبقه‌بندی جدید قرار داد. مثلاً جنس یا میزان مقاومت آن‌ها، میزان تحمل بار و میزان کشش و انعطاف آن‌ها از مواردی است که یک میلگرد خوب و باکیفیت را از نوع بی‌کیفیت آن جدا می‌کند.

مشخص کردن بهترین نوع میلگرد، سؤالی است که ذهن بسیاری از مردم را به خود مشغول کرده است. در پاسخ به این سؤال باید گفت که به‌طورکلی، در هر بخش از کره زمین و در هر کشور، متناسب با شرایط اقلیمی و جوی که بر آنجا حاکم است، میلگردها نیز متناسب با همین وضعیت تولید می‌شوند. هر کشور یک سری استاندارهای خاص خود را برای مشخص کردن بهترین نوع آن دارد. این محصولات تولید‌شده در ایران از استاندارهای روسی استفاده می‌کنند که یکی از بهترین مجموعه استاندارهای تدوین‌شده برای میلگردها است.

خرید میلگرد

سخن نهایی

بیش از دو سده است که میلگرد راه خود را به صنعت ساختمان‌سازی بازکرده است. دو سده حضور این متریال در تولید سازه‌های مختلف نشان می‌دهد که این استوانه فلزی محبوب و جذاب، همچنان توانایی زیادی در بهبود مقاومت ساختمان‌ها دارد و هرساله با ارائه تغییرات و استاندارهای جدید، رفته‌رفته کامل و کامل‌تر نیز می‌شود. انتخاب و خرید میلگرد مناسب و باکیفیت، نیازمند ساعت‌ها تحقیق و بررسی است. اما شما می‌توانید با کمک وب‌سایت آهن ۵۰۵ علاوه بر اطلاع از قیمت و خرید آهن‌آلات مختلف، میلگردهای مناسب جهت استفاده در پروژه‌های خود را نیز پیداکرده و همچنین به کمک مشاورین متخصص آهن ۵۰۵، سؤالات و ابهامات خود را در زمینه خرید میلگرد برطرف کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *