خارجی ها در ماه گذشته میلادی مجموعا ۲۳۵۷ واحد مسکونی در ترکیه خریداری کردند که کمترین میزان خرید خارجی ها طی ۳۱ ماه گذشته محسوب می شود.

به گزارش اخبار ساختمان، خارجی ها در ماه گذشته میلادی مجموعا ۲۳۵۷ واحد مسکونی در ترکیه خریداری کردند که کمترین میزان خرید خارجی ها طی ۳۱ ماه گذشته محسوب می شود. همچنین در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته شاهد افت ۶۲ درصدی تعداد معاملات هستیم. همچنین در ۱۱ ماهه امسال مجموعا ۳۳ هزار ملک به خارجی ها فروخته شده که نسبت به سال گذشته که رکورد بیشترین درآمد ارزی حاصل از فروش ملک به خارجی ها ثبت شده بود افت ۴۷ درصدی را ثبت کرده است. به این ترتیب شاهد ثبت رکورد کمترین میزان خرید ملک توسط خارجی ها در ۱۱ ماهه سال میلادی طی ۶ سال اخیر هستیم.
۶ دلیل اصلی را می توان برای این اتفاق ذکر کرد. نخست می توان به افزایش جدی نرخ بهره اشاره کرد. تا سال گذشته هر چند تورم بسیار بالا بود ولی نرخ بهره حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد بود و همین امر منجر می شد خارجی ها برای دریافت شهروندی ترکیه خرید ملک را به سپرده گذاری معادل ۵۰۰ هزار دلار ترجیح دهند. ولی پس از انتخابات اخیر ترکیه نرخ بهره رو به افزایش رفت تا جایی که اکنون به حدود ۴۰ درصد رسیده است. همین امر منجر شده تا برای برخی داوطلبان دریافت شهروندی ترکیه سپرده گذاری ۵۰۰ هزار دلاری جذاب تر از خرید ملکی به ارزش حداقل ۴۰۰ هزار دلار باشد.
تورم بسیار بالا را یکی دیگر از دلایل عدم جذابیت مهاجرت به ترکیه می توان دانست. اکنون تورم ترکیه به حدود ۶۵ درصد رسیده است و تورم در بازار مسکن از این هم بیشتر است. همین اتفاق منجر شده تا زندگی در ترکیه جذابیت خود را از دست بدهد و افراد بسیاری میل به زندگی در این کشور تورم زده را نداشته باشند.
سال گذشته بود که حداقل ارزش ملک خریداری شده برای دریافت شهروندی ترکیه از ۲۵۰ هزار دلار به ۴۰۰ هزار دلار افزایش یافت که خود جذابیت خرید ملک در ترکیه را کاهش داد. حال در مهرماه حداقل ارزش ملک خریداری شده برای دریافت اقامت موقت از ۵۰ هزار دلار در شهرهای کوچک و ۷۵ هزار دلار در کلانشهرها به ۲۵۰ هزار دلار افزایش یافت. این دو اتفاق در کنار هم می تواند از دلایل اصلی کاهش جدی خریداران خارجی در بازار مسکن ترکیه باشد.
بسیاری از خارجی ها ملک هایی با ارزش کمتر از ۴۰۰ هزار دلار خریداری می کردند اما در کارشناسی این عدد بالاتر از ۴۰۰ هزار عنوان می شد تا این افراد بتوانند شهروندی دریافت کنند. طی چند ماه گذشته جرایم بسیار سنگینی برای این تخلف در نظر گرفته شده که باعث شده شرکت های کارشناسی ارزش ملک کمتر این کار را انجام دهند. به نظر می رسد این اتفاق هم از دیگر دلایل کاهش خریدها در ترکیه باشد.
در سال های اخیر ترکیه با زلزله های مهیبی مواجه بوده است و این روزها هم امکان زلزله در کلانشهرهایی مانند استانبول سوژه داغ رسانه هاست. به نظر می رسد ترس از زلزله هم از دیگر دلایل کاهش میل به مهاجرت به ترکیه باشد.
بسیاری از خارجی ها به ویژه روس ها که بعد از جنگ بزرگ ترین خریداران املاک ترکی بوده اند یکی از دلایل اصلی مهاجرتشان به ترکیه زنده نگهداشتن کسب و کارهایشان بوده است. اما به نظر می رسد معافیت های مالیاتی بیشتر دبی و تسهیل کسب و کارها در امارات باعث شده تا بسیاری از روس ها به دبی کوچ کنند و کمتر به فکر انجام کسب و کاری در ترکیه باشند. این اتفاق را هم می توان ششمین دلیل عدم مهاجرت خارجی ها به ترکیه دانست.
فردای اقتصاد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *