رئیس کمیسیون عمران مجلس از پیشرفت ۲۵ درصدی ۱.۵ میلیون واحد نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: بانک ها به تکلیف خود در قانون جهش مسکن عمل نکردند.

به گزارش اخبار ساختمان، محمدرضا رضایی در کنفرانس راهبردهای اقتصاد مسکن با بیان اینکه در مجلس با علم به نقش مهم مسکن در اقتصاد کشور سه قانون در حوزه مسکن تصویب شد، یادآور شد: قانون جهش تولید مسکن، مالیات بر خانه های خالی و قانون ساماندهی بازار اجاره و مسکن در این دوره از مجلس به تصویب رسید.
وی با تاکید بر اینکه از نظر قانون، وزارت راه و شهرسازی نقش سیاستگذار و تسهیلگر را دارد و ساخت مسکن بر عهده بخش خصوصی است، ادامه داد:‌ ایران دارای زمین های بسیاری است و در تولید مصالح ساختمانی هم خودکفاست بنابراین نباید در حوزه مسکن با این حجم مشکلات مواجه باشیم.
وی با اشاره به اینکه تاکنون برای 2 میلیون واحد طرح نهضت ملی مسکن، زمین احصا شده است، افزود: طبق آمار وزارت راه و شهرسازی 1.5 میلیون واحد مسکونی با میانگین پیشرفت 25 درصد در حال ساخت است.
رئیس کمیسیون عمران مجلس در عین‌ حال اضافه کرد: جای تاسف دارد علی‌رغم اینکه در قانون جهش تولید مسکن، بانک ها مکلف شده اند در سال اول اجرای قانون 360 هزار میلیارد تومان یعنی معادل 20 درصد از تسهیلات خود را به مسکن اختصاص دهند، اما آنها کمتر از 20 درصد از تکالیف خود را انجام داده اند.

سیمان و فولاد بدون واسطه برای انبوه سازان

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز یادآور شد: ماده 13 قانون جهش تولید مسکن سایر دستگاه های دولتی را مکلف کرده که در زنجیره تامین مصالح ساختمانی از جمله سیمان و فولاد اقداماتی را رقم بزنند تا این دو کالای اساسی بدون واسطه و با قیمت عادلانه به دست انبوه سازان برسد.
حیدری با تاکید ضرورت همکاری سایر وزارتخانه ها در چرخه فولاد و سیمان افزود: عرضه این 2 کالای پر مصرف در سازوکار فعلی که بر مبنای رقابت است، پاسخگوی پروژه های فعلی که ماهیت حمایتی دارد، نیست.
وی با اشاره به افزایش قابل توجه قیمت سیمان و فولاد گفت: باید تمام وزارتخانه های دخیل در تحقق کاهش قیمت مسکن همکاری کنند چراکه نهضت ملی مسکن پروژه نظام است. مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وظیفه دارد برای کاهش قیمت مسکن، اقتصاد مهندسی را در تدوین مقررات ملی لحاظ کند تا افزایش ایمنی ساختمان ها موجب افزایش قیمت تمام شده مسکن نشود.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به موضوع صنعت شهرها گفت: دولت سیزدهم با حمایت وزیر راه و شهرسازی قرار است با شرکت های صنعتی و مدل های مالی مختلف در قالب صنعت شهرها تفاهمنامه امضا کند و البته شهرسازی فاخر در این پروژه ها مد نظر قرار دارد. برای مثال در پروژه خواف بر اساس اقلیم و فرهنگ همان شهر مباحث معماری طراحی شده است.
به گفته حیدری، تاکنون احداث حدود 100 هزار واحد با شرکت های صنعتی تفاهم شده و تا پایان سال این تعداد به 200 هزار واحد می رسد.

رونق مسکن در نیمه نخست سال

پیام باقری نایب رییس اتاق بازرگانی نیز با بیان اینکه شاخص مدیران خرید بخش ساختمان (شامخ) از عدد 33.95 در فروردین به 55.49 در مردادماه امسال رسیده این رشد را حاکی از رونق ساخت و ساز مسکن در کشور عنوان کرد.
وی با یادآوری اینکه مسکن سهم عمده ای از تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی را به خود اختصاص می دهد، گفت: این بخش حدود 14 درصد اشتغال کشور را در اختیار دارد و مهمترین ویژگی آن عدم وابستگی به واردات است.
وی با بیان این‌که ساخت و ساز مسکن با حدود 180 صنعت به ‌صورت مستقیم و غیرمستقیم ارتباط دارد، افزود: این مسئله نشان می دهد مسکن پیشران اقتصاد بوده و رونق اقتصادی با رونق مسکن عجین شده است.
باقری با اشاره به تورم بخش مسکن تاکید کرد: رویکرد‌ها و برنامه ها باید در راستای کاهش قیمت تمام شده ساخت مسکن باشد که یکی از راهکارهای برای دستیابی به این هدف استفاده از فناوری های نوین و صنعتی سازی مسکن است.
تسنیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *