بررسی های میدانی به عمل آمده در بازار مسکن پایتخت نشان می دهد که منطقه ۵ دارای بیشترین ارزش معاملات در سال ۱۴۰۲ بوده است.

به گزارش اخبار ساختمان، میانگین قیمت مسکن در شهر تهران در یک سال اخیر حدود ۸۵ میلیون تومان بود که با افت جزئی قیمت ها رو به رو شد. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، قیمت مسکن تحت تاثیر رکود سنگین در معاملات بدون تغییر مانده است.
آمارهای غیررسمی حاکی از کاهش ۷۹ درصدی معاملات در شهر تهران هستند که خرید و فروش مسکن را به سطح هشدار رسانده است.
کارشناسان معتقدند که کاهش سطح معاملات در شهر تهران ریشه در کاهش درآمد خانوار و از دست رفتن قدرت خرید خانوار ایرانی دارد. البته رکود سنگین بازار مسکن در پنج سال اخیر رخ داده و برخی مناطق با کمترین استقبال رو به رو شده اند.
بررسی ها نشان می دهد که طی پنج سال گذشته، جنت آباد در منطقه ۵ بیشترین ارزش ریالی معاملات را داشته است. بعد از آن محله های بلوار فردوس، پونک و سازمان برنامه جزو پرمعامله ترین نواحی شهری بوده اند.
از نواحی کم رونق می توان به نعمت آباد (منطقه ۱۹) و بازار تهران (منطقه ۱۲) اشاره کرد.
همانطور که اشاره شد منطقه ۵ دارای بیشترین ارزش معاملات است اما نباید از این نکته غافل ماند که این منطقه مساحت بسیار زیادی دارد و ممکن است مقایسه آن با مناطق دیگر بر اساس ارزش معاملات دقیق نباشد.
بررسی ارزش معاملات در هر متر مربع از مساحت منطقه در شهر تهران تصویر متفاوتی از میزان رونق در مناطق را نشان می دهد که در این میان منطقه جنت آباد در صدر قرار دارد.
اگرچه بلوار فردوس در منطقه ۵ همچنان جزو مناطق پر رونق است اما محله های فرمانیه و آجودانیه در منطقه ۱ مهمترین مقاصد برای سرمایه گذاران به حساب می آید.
از سوی دیگر در جنوب و جنوب غربی تهران و همچنین نواحی مرکزی و شرقی (به جز محدوده های خاصی مانند تهرانپارس غربی، ابوذر، کارون، استاد معین و توحید) معاملات رونق چندانی ندارد.
اقتصاد آنلاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *