متوسط قیمت مسکن در منطقه یک تهران به عنوان گرانترین نقطه پایتخت به بیش از متری ۱۵۰ میلیون تومان رسیده است.​

به گزارش اخبار ساختمان، خرید هر متر آپارتمان مسکونی در محله های گرانقیمتی مثل نیاوران، فرمانیه، الهیه و فرشته طبق آخرین آمار‌های رسمی به طور متوسط دقیقا ۱۵۰ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان آب می خورد و همین اتفاق کار را برای فروشنده ها نسبت به بقیه مناطق تهران سخت تر کرده است.
بانک مرکزی با زیر نظر گرفتن معاملات رسمی شکل گرفته در اولین ماه سال جاری، تعداد خرید و فروش های مربوط به آپارتمان های مسکونی منطقه یک را فقط ۶۶ واحد اعلام کرده است. یعنی تقریبا هر دو روز یک فروشنده در منطقه یک تهران موفق به پیدا کردن خریدار شده است و به شکل معناداری همین وضعیت را در منطقه سه تهران شاهد بودیم.
متوسط قیمت مسکن در منطقه سه تهران متری ۱۴۴ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان به‌ثبت رسیده است. از این حیث با دومین نقطه گرانقیمت بازار مسکن تهران روبرو هستیم و اتفاقا شرایط مشابه منطقه یک برای فروشنده ها در منطقه سه وجود داشته است.
متوسط قیمت مسکن تقریبا ۱۴۴ میلیونی در منطقه سه باعث شده در فروردین امسال شاهد خرید و فروش ۶۷ واحد مسکونی در محله هایی مثل قلهک، دروس، کاووسیه و… باشیم. دقیقا عکس این اتفاق در مناطق پنج و ۱۰ به چشم می خورد.
متوسط قیمت مسکن در تهران متری ۸۱ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان برآورد می شود. در مناطق یک تا شش شهرداری این عدد بالاتر از میانگین کل شهر است.
منطقه پنج تهران از چند سال پیش به عنوان پرمعامله ترین بخش مسکونی پایتخت معرفی می شود. یعنی جایی که محله هایی مثل شهرک اکباتان، شهران، جنت‌آباد، پونک و کلی منطقه مسکونی دیگر وجود دارد. بر اساس آمار‌های بانک مرکزی در منطقه پنج تهران، فروردین امسال دقیقا ۱۸۹ آپارتمان مسکونی با متوسط قیمت متری ۱۰۱ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان رد و بدل شده است. یعنی چیزی حدود ۱۲.۵ درصد کل معاملات مسکونی تهران به تنهایی در منطقه پنج شکل گرفته است.
خرید و فروش آپارتمان مسکونی در منطقه پنج تهران، برخلاف ماجرایی که در کاهش تعداد معاملات منطقه یک و سه موثر است، ارتباطی به میانگین قیمت ها ندارد. همانطور که گفتیم، منطقه پنج از قدیم و ندیم جزو محبوب ترین مناطق مسکونی پایتخت محسوب می شود. چرا؟ منطقه پنج تهران علاوه بر تراکم بالای جمعیت، پر از منطقه مسکونی است و همین اتفاق در حجم معاملات مسکونی این بخش تهران تاثیرگذار است. مشابه همین اتفاق را دقیقا در منطقه ۱۰ شاهد هستیم.
منطقه ۱۹ تهران جزو ارزان ترین مناطق مسکونی پایتخت است، اما ظرف فروردین امسال فقط شاهد ۱۵ معامله مسکونی در این بخش شهر بودیم؛ هر دو روز یک معامله.
متوسط قیمت مسکن در منطقه ۱۰ تهران که یکی از استراتژیک ترین مناطق مسکونی در مرکز پایتخت است، متری ۶۰ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان برآورد می شود. در این محدوده از شهر که به خاطر محله هایی مثل سلسبیل، سی متری جی، نواب و بخشی از خیابان جمهوری و … تراکم مناطق مسکونی بالاست، در یک ماه ۱۶۱ آپارتمان خرید و فروش شده است. با احتساب هزار و ۵۰۸ معامله ای که فروردین امسال در کل تهران به ثبت رسیده، می توانیم سهم منطقه ۱۰ تهران را معادل ۱۰ درصد کل خرید و فروش ها بدانیم. عکس این قضیه در مناطق ۲۲ و ۱۹ شهرداری تهران رخ داده است.
منطقه ۲۲ تهران که در غرب پایتخت قرار دارد، از تراکم مسکونی کمتری نسبت به اغلب مناطق تهران برخوردار است. در همین محدوده از شهر که بخش قابل توجهی از آن دراختیار مراکز نظامی قرار گرفته و جنگل و دریاچه چیتگر قرار دارد، در کل روز‌های فروردین امسال فقط ۱۳ آپارتمان مسکونی بین فروشنده ها و خریداران جابجا شده است. یعنی به طور متوسط روزی ۰.۴ ملک!
متوسط قیمت مسکن در منطقه ۲۲ تهران متری ۷۱ میلیون و ۱۱۹ هزار تومان است و بااینکه نسبت به میانگین قیمت شهر عدد کمتری است، اما کم معامله ترین منطقه تهران به حساب می آید. منطقه ۱۹ از این حیث در جایگاه دوم می ایستد.
متوسط قیمت مسکن در منطقه ۱۹ متری ۴۲ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان محاسبه می شود. یکی از ارزان ترین مناطق مسکونی پایتخت که قیمت مسکن در این بخش شهر تقریبا نصف متوسط کل شهر است. با این حال در منطقه ۱۹ که انواع و اقسام بوستان ها و اتوبان هایی مثل آزادگان به چشم می خورد، در کل فروردین امسال شاهد خرید و فروش فقط ۱۵ آپارتمان مسکونی بودیم.
تجارت نیوز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *