وزیر راه و شهرسازی از پیگیری کاهش مجدد سود تسهیلات نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: با تعیین تکلیف قانون ساماندهی بازار اجاره مسکن، برای افزایش اجاره بها سقف تعیین می شود.

به گزارش اخبار ساختمان، مهرداد بذرپاش در حاشیه افتتاح و آغاز عملیات اجرایی پروژه های متعدد بندری، جاده ای و مسکن در استان گلستان در گفتگو با خبرنگاران توضیح داد: پروژه های متعدد بندری، جاده ای و مسکن به تعداد مناسب در استان گلستان افتتاح و یا آغاز به کار کرد.
بذرپاش گفت: در حوزه بافت فرسوده در سراسر کشور ۱۷۷ هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده آغاز شده است. روند کار بدین نحو بوده که متقاضیان در سامانه شرکت بازآفرینی شهری ثبت نام کرده اند، فرآیند ساخت نیز شروع شده است. از این تعداد واحد در حال ساخت در بافت فرسوده، ۵۴ هزار واحد به اتمام رسید و بهره برداری شد.
وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: در استان گلستان نیز تعداد چهار هزار و ۵۰۰ واحد ثبت نام کردند و وارد مرحله ساخت شدند، هم اینک ۲ هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی در بافت های فرسوده گرگان به اتمام رسید و تحویل شد.
بذرپاش افزود: با افتتاح های امروز تعداد واحد‌هایی روستایی که تاکنون در استان انجام شد به سه هزار و ۵۰۰ واحد رسید و این واحدها، تحویل مردم گلستان شده است. همچنین آماده سازی پنج هزار قطعه زمین روستایی در استان نیز امروز آغاز شد که این تعداد زمین نیز پس از آماده سازی تحویل مردم می شود.
به گفته او، سهمیه زمین روستایی در استان ۱۰ هزار قطعه است.
بذرپاش گفت: عملیات اجرایی ۱۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در گلستان آغاز شد. در استان گلستان با توجه به اینکه بخش عمده ای از اراضی، زمین های درجه یک و دو کشاورزی است در تامین زمین برای ساخت مسکن مشکلاتی وجود دارد که در تلاش هستیم تا در توافق با بخش خصوصی مشکلات را برطرف کنیم.

احداث چهار شهرک جدید در گلستان در برنامه قرار گرفت

وی توضیح داد: احداث چهار شهرک جدید در شورای برنامه ریزی استان مصوب شده تا احداث شود.
بذرپاش عملکرد بانک های استان را در پرداخت تسهیلات مسکن، متوسط ارزیابی کرد و بر تقویت عملکرد بانک ها تاکید کرد.
وی تصریح کرد: دولت در فراهم کردن شرایط برای تامین مسکن مردم، تسهیلگری می کند. در همین رابطه دولت تلاش کرده است تا با تامین زمین و سیاستگذاری در پرداخت تسهیلات، شرایط را برای خانه دار کردن مردم تسهیل کند همچنین در تلاش هستیم تا نرخ سود بازپرداخت تسهیلات مسکن را که از ۲۳ به ۱۸ درصد رسانده ایم، باز هم کاهش بدهیم.
بذرپاش گفت: تامین مصالح استاندارد و با قیمت به صرفه از دیگر مواردی است که در دست پیگیری داریم و حذف رانت و سوداگری در اولویت است. با توجه به اینکه امسال سال رشد تولید و مهار تورم است تمامی امکانات باید در خدمت تحقق این مهم باشند.
وی توضیح داد: ارزش افزوده بخش ساختمان و مسکن در ۶ ماهه ابتدای امسال به گواه آمار بانک مرکزی ۳.۱ درصد رشد کرد و همچنین رشد سرمایه گذاری در این بخش نیز مناسب بود، این در حالی است که در سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ رشد‌های بخش مسکن و ساختمان منفی ۱۳ و منفی ۱۵ ثبت شده بود.
وی تاکید کرد: تمامی تلاش ها برای مهار تورم در بخش مسکن است. آمار‌ها در ۶ ماه گذشته نشان دهنده تورم منفی در بخش ساختمان در کلانشهر‌ها است. بررسی‌ها و آمار حاکی از رشد تولید و کاهش قیمت در بخش مسکن است.
بذرپاش گفت: در انتظار هستیم تا قانون سازماندهی بازار اجاره و مسکن نیز هرچه سریعتر در مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان، تعیین تکلیف شود تا بتوانیم سقفی برای اجاره بها تعیین کنیم.
وی توضیح داد: هم‌اکنون برای بسیاری از بازار‌ها قیمتگذاری انجام می شود که در تلاش هستیم در بخش مسکن و اجاره بها نیز این اتفاق بیفتد.
وزیر راه و شهرسازی با یادآوری اینکه در چند ماه گذشته نظارت بر بازار املاک افزایش یافت، بخش عمده ای از مشاوران املاک را افرادی صدیق برشمرد.
این مقام مسئول، از تداوم نظارت بر عملکرد بنگاه های مشاور املاک و پلتفرم هایی که خرید و فروش و اجاره را انجام می دهند تاکید کرد.
بذرپاش گفت: تمامی بخش ها از جمله شهرداری ها، نظام مهندسی ساختمان و سایر نهاد‌ها و دستگاه کمک کنند تا شاهد رونق تولید در بخش مسکن باشیم.
دانشجو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *