وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تولید مسکن از آغاز دولت سیزدهم تاکنون از مرز ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد عبور کرده است، گفت: رشد تولید بخش مسکن و ساختمان پیش از شروع کار این دولت منفی ۱۳ بود ولی در ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ که فعالیت این دولت بود مثبت شد و نشانگر عملیات گسترده ساخت در کشور است.

به گزارش اخبار ساختمان، مهرداد بذرپاش جمعه شب ۲۸ اردیبهشت در جشن بزرگ زیر سایه خورشید و قرعه کشی واگذاری ۵۰۰۸ زمین طرح حمایت از جوانی جمعیت در یزد اظهار کرد: در این دولت رییس جمهور و هیئت دولت رویه خود را بر این بنا نهادند که مجبور به منازعات بی حاصل شویم و در دولت تمام توان بر این قرار گرفت که حتی دقایق و لحظات را برای خدمت بیشتر به مردم از دست ندهیم.
وی خاطرنشان کرد: ممکن است با شاخص های مطلوب فاصله داشته باشیم و قطعاً داریم ولی جهت گیری فعالیت های دولت بر این قرار گرفته که از هر دقیقه و لحظه ای برای برداشتن موانع از پیش پای مردم به ویژه جوانان استفاده شود.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که در اولویت کاری دولت قرار گرفته، موضوع جوانی جمعیت است که در گذشته با اشتباهات راهبردی که مرتکب شدیم و توصیه به زندگی با دو فرزند داشتیم کشور را به چالش بردیم و مقام معظم رهبری هم به آن اشاره فرمودند ولی در مجلس یازدهم با تصویب قانون جوانی جمعیت، و اعتقاد این دولت و تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب، افزایش جمعیت و حمایت از جوانی آن در دستور کار ویژه قرار گرفت.
بذرپاش با بیان اینکه مقام معظم رهبری کاهش جمعیت را توطئه دشمنان دانستند گفت: تمام توان دولت برای جلوگیری از این توطئه دشمن به میدان آمد و البته اعتقاد داریم که این موضوع نیازمند یک عزم مجاهدانه ملی و عزم همه دستگاه ها و به میدان آمدن همه دلسوزان، صاحبان تریبون و قلم، موثران، نخبگان و صاحبنظران جامعه است.
وی تصریح کرد: اگر یک عزم ملی به وجود نیاید کارهای لاجرم قانونی تنها یک حداقل را به وجود می آورد و قطعاً وظیفه هر کسی که حتی اگر دینی فکر نکند و ملی گرایی فکر کند هم باید نسبت به این هشدار حساس باشد و تمام توان خود را برای این موضوع مصروف دارد.

واگذاری زمین به ۷۴ هزار متقاضی جوانی جمعیت

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی از بندهای قانون جوانی جمعیت واگذاری زمین به خانواده های سه فرزند و بیشتر (بر اساس زمان تولد فرزند سوم به بعد) است گفت: در سال ۱۴۰۲ بیش از ۷۴ هزار متقاضی جوانی جمعیت که شروط لازم را کسب و در سامانه ثبت نام کرده بودند زمین مناسب را برای مسکن دریافت کردند.
بذرپاش خاطرنشان کرد: در همین طرح جوانی جمعیت، امروز با این میزانی که تقدیم متقاضیان می شود، بیش از ۹ هزار و ۳۰۰ قطعه زمین به این تعداد متقاضی در استان یزد تحویل شده است.
وی گفت: ما تمام ظرفیت ها را در دولت در خدمت پروژه بزرگ نهضت ملی مسکن و پروژه بزرگ و مبارک طرح جوانی جمعیت آورده ایم و امیدواریم که خدا در این عرصه کمک کند تا تلاش های ما بیشتر و همت ما مضاعف تر شود.
وزیر راه و شهرسازی در ارتباط با طرح نهضت ملی مسکن گفت: امروز بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در عملیات بزرگ نهضت ملی مسکن در سراسر کشور آغاز شده که عدد قابل توجهی است.

بیش از ۱۰۰ هزار هکتار زمین برای تولید مسکن تامین شد

بذرپاش افزود: میزان زمینی که دولت در این پروژه بزرگ به میدان آورده، بیش از ۱۰۰ هزار هکتار در شهرها و روستاهاست که عملیات آماده سازی و احداث بنای آن در حال انجام است.
وی خاطرنشان کرد: احداث مسکن علیرغم ظاهری که از بیرون مشاهده می کنیم کار ساده ای نیست و اگر بخواهیم سختی آن را ببینیم باید تعاونی هایی را ببینیم که در طول سال های گذشته در این حوزه با مشکل مواجه شده اند.
وزیر راه و شهرسازی گفت: نظام مهندسی، شهرداری ها، تأمین زمین، معارضان، آورده متقاضیان و موضوعات زیاد دیگری که وجود دارد همه و همه سختی هایی هستند که وجود دارد ولی دولت تمام توان خود را به میدان آورده که در این عرصه مشکلی نداشته باشد.
بذرپاش افزود: رشد تولید بخش مسکن و ساختمان پیش از شروع کار این دولت منفی ۱۳ بود ولی در ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ که فعالیت این دولت بود مثبت شد و نشانگر عملیات گسترده ساخت کشور در کشور است.
وی با بیان اینکه هنوز از این عدد راضی نیستیم گفت: با این وجود این مثبت شدن بسیار خوب است چرا که وقتی چرخ مسکن به حرکت درآید اشتغال در حوزه های مختلف افزایش پیدا می کند و آسیب های اجتماعی کمتر می شود.
وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: اگر ما به دنبال تولید و رشد ناخالص دولتی هستیم که یکی از ارکان پیشرفت کشور به حساب می آید، همین بحث ساختمان و مسکن سازی است.
بذرپاش با تاکید بر اینکه ساخت سالانه یک میلیون مسکن تعهدی است که قانون بر دوش دولت قرار داده گفت: دولت سیزدهم هم می توانست همچون قبل بگوید ساخت مسکن به من ربطی ندارد ولی با تمام توان دولت به میدان آمد و شروع به ساخت مسکن کرد تا بتواند این نیاز بسیار مهم جامعه را رفع کند.
وی تصریح کرد: امیدواریم که بانک ها هم کمک بیشتری به دولت کنند تا بتوانیم در این حوزه شاهد شکوفایی و پیشرفت بیشتر و هرچه بهتر در حوزه مسکن داشته باشیم.
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *