وزیر کار، رفاه و تعاون اجتماعی درباره جلسه با یک نماینده مجلس و متقاضی ساخت مسکن و طرح موضوع ساخت خانه های ۲۵ متری، توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش اخبار ساختمان، صولت مرتضوی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع ساخت مسکن ۲۵ متری اظهار کرد: آقای موسوی لارگانی از من وقت گرفته بود و همراه او یک متقاضی بود که ایده ساخت واحدهای مسکونی را داشت و از من تقاضا کرد که می خواهم مسکن بسازم و پیگیر توسعه تعاونی ها و نیازمند حمایت هستم.
وی افزود: او در این جلسه تاکید کرد که نه از دولت پول می خواهم، نه زمین، نه تسهیلات؛ من هم گفتم چه چیزی بالاتر از این؟ شما تعاونی می خواهید ما هم به تعاونی شما کمک می کنیم. پیگیر هم هستیم به تعاونی ها کمک کنیم. نه ایشان بلکه هرکس بخواهد تعاونی مسکن ایجاد کند ما حمایت می کنیم.
مرتضوی تصریح کرد: تحت هیچ شرایطی در این گفتگو از متراژ مسکن صحبت نشد. وزارت کار که متولی مسکن نیست ما متولی اشتغال هستیم.
وزیر کار همچنین با اشاره به آمار اشتغال تابستان ۱۴۰۲ اظهار کرد: براساس گزارش های رسمی مرکز آمار در تابستان امسال به نسبت تابستان سال گذشته ۹۰۷ هزار اشتغال جدید ایجاد شده است.
وی گفت: اشتغال خالص یعنی اشتغال منهای بازنشستگان و کسانی که بیمه بیکاری می گیرند؛ اگر بیمه بیکاری در سال را ۱۸۰ هزار نفر محاسبه کنیم و بازنشستگان را حدود ۳۰۰ هزار نفر تخمین بزنیم نزدیک به یک میلیون و ۲۸۰ هزار نفر به روایت مرکز آمار ایران اشتغال ایجاد شده است که ۹۰۷ هزار نفر آن اشتغال خالص است.
مرتضوی ادامه داد: افزایش نرخ مشارکت اقتصادی از ۴۱ درصد به ۴۱.۶ درصد و نرخ بیکاری از ۸.۹ درصد به ۷.۹ درصد کاهش یافته است. همچنین نرخ بیکاری جوانان از ۲۳ درصد به ۲۰.۱ درصد کاهش پیدا کرده و نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان از ۱۳.۲ درصد به ۱۲ درصد کاسته شده است.
وزیر کار یادآور شد: اشتغال ناقص از ۹.۲ درصد به ۷.۹ درصد کاهش داشته و سهم اشتغال فارغ‌التحصیلان از کل اشتغال کشور از ۲۶.۵ درصد به ۲۶.۸ درصد افزایش یافته است. همچنین اشتغال تمام وقت از ۷۲.۶ درصد ارتقا پیدا کرده و نرخ مشارکت اقتصادی زنان از ۱۳.۷ درصد به ۱۴.۶ درصد افزایش را تجربه کرده است.
وی افزود: نرخ بیکاری زنان از ۱۷.۲ درصد به ۱۵.۴ درصد کاهش یافته و اشتغال زنان از ۱۱.۳ درصد به ۱۲.۳ درصد افزایش یافته و در مجموع در ۲۱ استان نرخ بیکاری روند کاهشی داشته است.
مرتضوی گفت: براساس آخرین گزارش سامانه رصد در هفت ماهه امسال ۶۵۵ هزار فرصت شغلی از سوی دستگاه های اجرایی در این سامانه با حد و رسم، نام و نام خانوادگی و کد ملی ثبت شده که رکورد جدیدی در تاریخ اشتغال کشور است. در ۱۹ سال گذشته این رکورد تابستان امسال بی سابقه بوده است.
ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *