رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از امضای مصوبه افزایش سقف وام مسکن روستایی توسط مخبر معاون اول رئیس جمهور خبر داد و گفت: با امضای این مصوبه عملا وام مسکن روستایی ابلاغ شد.

به گزارش اخبار ساختمان، بعد از آنکه برای اولین بار در تاریخ پرداخت تسهیلات مسکن روستایی، قرار شد تعداد تسهیلات از ۲۰۰ هزار واحد مسکونی به ۳۵۰ هزار واحد مسکونی افزایش یابد به نظر می رسید همانند دوره های قبل این ابلاغیه هم تا حدود زیادی با تاخیر انجام شود.
اما به نظر می رسد موافقت دولت و همکاری صندوق ملی مسکن و پیگیری های بنیاد مسکن زودتر از آنچه که به نظر می رسید وام مسکن روستایی با سقف ۳۵۰ میلیون تومان ابلاغ شد و آنطور که پیش بینی می شود سیستم بانکی نیز آنرا به سرپرستی ها و شبکه بانکی تا یک ماه آینده ابلاغ کند.
حتی مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در روزهای اخیر در صفحه شخصی خود نوشته بود که امروز چهارشنبه سوم آبان ۱۴۰۲ در دولت افزایش وام نوسازی و ساخت مسکن روستایی از ۲۰۰ میلیون تومان به ۳۵۰ میلیون تومان به تصویب رسید. این خبر خوبی برای رونق بیشتر ساخت مسکن در روستاهای کشور خواهد بود.
اکثر نمایندگان مجلس اخیرا درباره لزوم ابلاغ هر چه سریعتر آئین نامه اعطای وام ۳۵۰ میلیونی مسکن روستایی اعلام کرده اند که یکی از کارهایی که در دو دهه گذشته انجام شده بحث بهسازی، بازسازی و مقاوم سازی روستاها بوده است. سال گذشته میزان تسهیلات ساخت مسکن روستایی به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافت اما به دلیل تأخیر دولت در ابلاغ آئین نامه آن و تعلل بانک ها در پرداخت این تسهیلات خیلی از روستاییان عملاً نتوانستند این وام را دریافت کنند. اما خوشبختانه در دولت سیزدهم اقدامات خوبی برای تخصیص وام ساخت و ساز مسکن روستایی انجام شده است. امیدواریم این اقدامات هر چه زودتر منتج به نتیجه نهایی شود و مسائل و مشکلات هم حل شود.
غلامرضا صالحی رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت مصوبه افزایش سقف وام مسکن روستایی را ابلاغ کرد؟ گفت: امروز در مجلس شورای اسلامی بودم که خبر دادند مخبر معاون اول رئیس جمهور نامه ابلاغ افزایش سقف وام مسکن روستایی را امضاء و ابلاغ کرده است.
او ادامه داد: قطعا این ابلاغیه امروز یا فردا در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار می گیرد و بنیاد مسکن بعد از ابلاغ به دنبال اقدامات اداری خواهد رفت. به هر حال تضمین نامه مابه التفاوت نرخ سود وام مسکن روستایی توسط صندوق ملی مسکن صورت گرفته است و همین موضوع می تواند دلیل اصلی سرعت ابلاغ باشد.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: قطعا بعد از ابلاغیه رسمی، بانک مرکزی نیز به دنبال ابلاغ این مصوبه به بانک ها و سیستم بانکی خواهد بود که به نظر می رسد تا یک ماه آینده بانک ها نیز از این ابلاغیه بهره مند شوند.
صالحی در پاسخ به این پرسش که وام ۳۵۰ میلیون تومانی تا چه حد می تواند در ساخت مسکن روستایی کمک حال مردم باشد؟ به عبارتی این وام چند درصد ساخت یک واحد مسکونی را پوشش می دهد؟ گفت: اگر به عنوان مثال یک واحد مسکونی یک طبقه ۷۲ متری را در نظر بگیریم و هر متر مربع ۶.۵ تا ۷.۵ میلیون تومان باشد یک واحد مسکونی را می توان با ۵۰۰ میلیون تومان تا یک حد معمولی احداث کرد. پس این وام ۳۵۰ میلیون تومانی می تواند ۵۰ درصد این واحد مسکونی با این مشخصات را پوشش دهد.
او در پاسخ به این پرسش که در برخی روستاها عملا وارد سرما شده ایم و کار ساخت و ساز تا حدودی سخت شده است آیا این وام می تواند سرعت ساخت و ساز را بهبود ببخشد؟ تاکید کرد: قطعا افزایش سقف وام مسکن روستایی سرعت ساخت و ساز را بالاتر خواهد برد. همانطور که قبلا هم گفته ایم این افزایش پرداخت وام مسکن روستایی به ۳۵۰ هزار فقره برای اولین بار در تاریخ پرداخت تسهیلات مسکن روستایی رقم خورده است و این یک رکورد محسوب می شود.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: تلاش ما این است که ساخت مسکن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر را هم سرعت بدهیم که رقم این واحدهای مسکونی حدود ۱۵۰ هزار واحد خواهد بود.
او در پاسخ به این پرسش که به نظر می رسد دولت سیزدهم این بار بر خلاف دوره های قبل راحت تر و با سرعت بهتری وام مسکن روستایی را تصویب و ابلاغ کرد؟ تصریح کرد: به هر حال در کمیسیون های فرعی و اصلی تمام مدارک و مطالب را به خوبی مطرح کردیم و دولت نیز به خوبی با این مدارک و استدلالات رفتار کرد و دیدید که هم سقف وام مسکن روستایی و هم تعداد وام افزایش یافت.
صالحی گفت: دولت به خوبی به این موضوع واقف است که اگر این تسهیلات به مسکن روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر تعلق نگیرد باید در شهرهای بزرگ با وام ۵۵۰ میلیون تومانی هدف خود را در ساخت مسکن دنبال کند. پس این روش می تواند بسیار موثرتر باشد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا متقاضیانی که پیشتر تشکیل پرونده داده اند نیز می توانند از وام ۳۵۰ میلیون تومانی بهره مند شوند؟ گفت: به هر حال وام مسکن روستایی تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان روند خوبی در پرداخت داشته است به طوریکه برای وام ۲۰۰ میلیون تومانی ۲۱۰ هزار متقاضی ثبت درخواست کرده بودند و تاکنون ۱۷۵ هزار قرارداد صورت گرفته است.
او ادامه داد: به هر حال اگر بتوانیم سعی خواهیم کرد که بندی را به این ابلاغیه اضافه کنیم اما به هر حال متقاضیانی که تشکیل پرونده داده اند همان وام ۲۰۰ میلیون تومانی شامل حال آنها خواهد شد.
صالحی خاطر نشان کرد: برای این موضوع نیز تدابیری اندیشیده ایم که واحدهای مسکونی روستایی نیمه تمام را تکمیل کنیم به همین منظور در نظر داریم تفاهم نامه ای با بنیاد مسکن امضاء کنیم که ۲۰ هزار مسکن روستایی نیمه تمام تکمیل شود.
بازار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *