متقاضیان وام مسکن چه از طریق خرید اوراق حق تقدم و چه از طریق سرمایه گذاری در وام مسکن جوانان بانک مسکن دریافت می کنند، می توانند به صورت همزمان از وام جعاله تعمیرات نیز بهره مند شوند.

به گزارش اخبار ساختمان، برای دریافت وام جعاله نیز باید اوراق تهیه کرد و مبلغ این وام تا پایان سال جاری برای هر نفر، ۸۰ میلیون تومان با نرخ سود ۲۲.۵ درصد است که زمان بازپرداخت اقساط آن ماهانه حدود 2 میلیون و 230 هزار تومان خواهد بود، پنج ساله است.

پرداخت اقساط به سه روش

افرادی که از طریق خرید اوراق حق تقدم موفق به دریافت تسهیلات مسکن می شوند، می توانند اقساط تسهیلات مسکن را به سه روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی دوره ای پرداخت کنند.
در روش ساده شما می توانید یک مبلغ ثابت را در طول مدت بازپرداخت اقساط بپردازید که رقم قسط اول با رقم قسط آخر کاملاً برابر است. در روش پلکانی سالانه و یا دوره ای اقساط از مبلغ کم شروع می شود و سال به سال (سالانه) و یا چهار سال به چهار سال (دوره ای) افزایش پیدا می کند که قسط های اول بسیار سبک است و با افزایش زمان این اقساط افزایش پیدا می کند.

دریافت وام ساخت با اوراق حق تقدم

برای دریافت وام خرید مسکن می توان از اوراق حق تقدم مسکن یا همان تسه هم استفاده کرد. با استفاده از اوراق دیگر نیازی به انتظار و خواباندن سپرده برای دریافت وام ندارید. برای دریافت وام مسکن باید 1600 برگه اوراق خریداری کنید که هزینه دریافت وام مسکن چیزی حدود ۱۰۰ میلیون تومان می شود. به زبان ساده بگوییم: برای گرفتن وام زوجین به مبلغ 800 میلیون تومان باید حدود ۱۰۰ میلیون تومان اوراق حق تقدم بانک را بخرید تا تسهیلات خرید مسکن بگیرید.

رابطه میزان تسهیلات با سن بنا

پرداخت تسهیلات خرید مسکن از محل خرید اوراق حق تقدم برای آپارتمان های نوساز تا حداکثر ۲۵ سال قابل پرداخت است و چنانچه از تاریخ صدور پروانه ساختمانی بین ۲۵ تا ۳۰ سال گذشته باشد، مبلغ کمتری – حدود نصف – از سقف تسهیلات ۴۸۰ میلیونی مسکن به او تعلق می گیرد. آپارتمان های با عمر بیشتر از ۳۰ سال هم مشمول دریافت وام مسکن نخواهند بود و بهتر است سراغشان نروید.

تکمیل امتیاز با خرید اوراق حق تقدم

اگر امتیاز مسکن جوانان فردی به حدنصاب نرسیده باشد می تواند کمبود امتیاز خود را از طریق خرید اوراق جبران کند. در این حالت سقف وام نباید از سقف وام اوراق (۴۸۰ میلیون در تهران، ۳۲۰ میلیون در شهرهای بزرگ و ۲۴۰ میلیون در سایر شهرها) بیشتر شود.
امتیاز تسهیلات مسکن به ازای هر شش ماه یک برابر متوسط موجودی حساب محاسبه می شود و روش محاسبه امتیاز تسهیلاتی بدین ترتیب است که متوسط موجودی حساب به ازای کمترین مانده در طی روز در نظر گرفته خواهد شد و در قالب فرمول زیر محاسبه می شود.

تسهیلات زوجین با خرید اوراق یک نفره

اگر زوجین قصد اخذ وام همزمان برای خرید خانه را داشته باشند و یکی از آن دو نفر دارای سپرده مسکن باشد، نفر دیگر می تواند از محل اوراق وام خود را تأمین کند. در این حالت سقف وام در تهران برای هر کدام از زوجین ۴۸۰ میلیون تومان خواهد بود.

نحوه خرید و قیمت روز اوراق حق تقدم

متقاضیان استفاده از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می توانند این اوراق را از طریق شرکت های کارگزاری فرا بورس و یا شعب بانک مسکن خریداری کنند. قیمت خرید و فروش هر سهم اوراق حق تقدم با توجه به قیمت پایه روز قبل توسط فرا بورس تعیین و اعلام می شود اما یادتان باشد برای گرفتن تسهیلات باید ۱۶۰۰ سهم یا برگه حق تقدم بخرید. برای دریافت آخرین اطلاعات در مورد قیمت اوراق بانک مسکن می توانید به یکی از شعب کارگزاری فرا بورس مراجعه و یا از طریق بخش قیمت اوراق تسهیلات مسکن کسب اطلاع کنید.

خرید و فروش اوراق حق تقدم

اوراق موجود در بانک مسکن از تخصیص به سپرده گذاران حساب ممتاز به دست می آید که این سپرده گذاران، اوراق خودشان را جهت فروش به کارگزاری بانک مسکن ارائه می کنند و متقاضی دریافت تسهیلات با اوراق حق تقدم این اوراق را خریداری و بدون نوبت تسهیلات مسکن را دریافت می کند. در واقع پول ناشی از خریداری اوراق که وام گیرنده پرداخت می کند به حساب دارنده حساب ممتاز (اوراق) واریز خواهد شد و بانک مسکن یا کارگزاری نقش واسطه بین عرضه کننده و تقاضاکننده را دارد.

نحوه فروش و یا پس دادن اوراق خریداری شده

اگر متقاضی دریافت تسهیلات مسکن پس از خرید اوراق، از دریافت وام منصرف شود و قصد فروش و یا باز پس‌گیری پول خود را داشته باشد، امکان فروش اوراق خریداری شده و بازگشت پول حداقل پس از ۶ ماه وجود نخواهد داشت و بعد از گذشت زمان تعیین شده می تواند اقدام کند.

مابه‌التفاوت وام اوراق حق تقدم بانک مسکن

اخذ مابه‌التفاوت وام اوراق حق تقدم بانک مسکن در زمان تعویض وثیقه و یا هنگام انتقال مانده بدهی، از محل اوراق به شرط رعایت سقف های ۴۸۰ میلیون تومانی در تهران، ۳۲۰ میلیون تومانی در مراکز استان ها و ۲۴۰ میلیون تومانی در سایر مناطق شهری امکانپذیر است.

بیشتر بخوانید: وام جدید مسکن می تواند قدرت خرید متقاضیان را افزایش دهد؟
جی پلاس

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *