حجم معاملات خرید مسکن در شهر تهران در هر ماه، هم‌اکنون نسبت به نیمه اول دهه ۹۰ و قبل از شروع جهش قیمت ها، بیش از ۷۰‌ درصد افت کرده و از متوسط ماهانه ۱۲ تا ۱۳‌ هزار فقره، در حال حاضر به حدود سه هزار واحد مسکونی رسیده است.

به گزارش اخبار ساختمان، بسیاری از سازنده ها و فعالان بازار مسکن پیش بینی می کنند رکود سنگین بازار مسکن کماکان ادامه دار خواهد بود.
فعالان بازار مسکن شهر تهران می گویند رکود در بازار معاملات مسکن پایتخت به خصوص در برخی از مناطق به قدری عمیق است که خریدار قدرت چانه زنی دارد و حتی به دلیل این رکود شدید و نبود چشم انداز رشد محسوس قیمت در آینده نزدیک و میان مدت، خریدار در برخی موارد حتی می تواند واحد تکمیل و آماده مصرف را با قیمتی نزدیک به نرخی که فروشنده برای یک واحد خام تعیین کرده است، نیز خریداری کند.
از سویی تداوم ثبات نسبی قیمت‌ در بازارها و کاهش شیب تورم ساختمانی نسبت به دوره اوج قیمت ها، برخی از سازنده های مسکن را برای ورود به عرصه جدید ساخت ترغیب کرده است. در یکی دو ماه اخیر برخی از سازنده ها به بازار فعالیت های ساختمانی برگشته و پروژه های جدیدی را شروع کرده اند. این گروه ازسازنده ها برای تامین مالی پروژه های جدید در شرایط رکود معاملات مسکن به خام فروشی آپارتمان های نوساز روی آورده اند تا شاید بتوانند این واحدها را به فروش برسانند و منابع مالی مورد نیاز برای پروژه های جدید را از این روش تامین کنند.
برخی از این سازنده ها ترجیح می دهند به جای آنکه منابع خود را صرف تکمیل واحدهای تازه ساز از بابت خرید نصبیات و تجهیزات داخلی واحد کنند، از یکسو این هزینه را برای ساخت پروژه جدید اختصاص دهند و از سوی دیگر، احتمال فروش واحد تازه ساز را به دلیل عرضه واحد به صورت خام و با قیمت کمتر از واحد تکمیل، افزایش دهند.
خبرآنلاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *