دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی گفت: میانگین پروژه های نهضت ملی مسکن ١١٠ متر و قیمت ساخت آنها به طور میانگین متری ١٠ میلیون تومان در نظر گرفته شده‌ است.

به گزارش اخبار ساختمان، روح الله اکبری، دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین آمار اجرایی پروژه های نهضت ملی مسکن گفت: ساخت یک میلیون و ٩٠٠ هزار واحد نهضت ملی مسکن آغاز شده‌ است. طبق گزارش دیوان محاسبات پروژه مسکن اقدام ملی در دولت گذشته را با ١٢ درصد پیشرفت فیزیکی به این دولت تحویل دادند و کار ساخت کمتر از ٣٠٠ هزار واحد مسکونی آغاز شده‌ بود.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات ما این است که از آنجایی که پروژه اقدام ملی طولانی شده، مردم هزینه ای داده اند و کار هم باید ٢۴ ماهه انجام می شد اما به دلیل تاخیر در اجرا با تعدیل مواجه شد. درحالیکه افراد در سال ٩٨ ثبت نام کردند اجرای پروژه سال ١۴٠٠ بوده که در این مدت تورم سنگینی به این پروژه وارد شده‌ است.
دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی در پروژه های ملی درباره تاخیر در اجرای پروژه های نهضت ملی مسکن گفت: تفاوتی ندارد که این آسیب به پروژه ها در چه دولتی وارد می شود و باید تلاش کنیم این آسیب را به حداقل برسانیم چراکه در نهایت این آسیب به پروژه و مردم وارد می شود. سیاست ما این است که تنها در شرایطی که زمین آماده است پروژه را علمیاتی کنیم نه اینکه اول از مردم پول بگیریم و قدرت خرید مردم کاهش پیدا کند و بعد از آن پروژه را شروع کنیم.
وی گفت: طبق وعده داده شده قرار بر این بود که ٨٠٠ هزار واحد از واحد‌های نهضت ملی مسکن در روستاها ساخته شود که در حال حاضر علمیات اجرای ٣٨٠ هزار واحد آغاز و ١٩٠ هزار واحد به مردم تحویل شده‌ است و از طرح عقب نیستیم. در پروژه های ملی در مقایسه با عمرانی ترین دولت یعنی دولت نهم و دهم در بحث پروژه مسکن در دولت اول زمین ها آماده شد و در دولت دهم شروع علمیات ساخت بود. علمیات اجرایی پروژه را از همان ابتدا و فرآیند تامین زمین ببینید. وعده ساخت چهار میلیون مسکن قابل تحقق است اما زمان اجرای پروژه را از زمان تملک زمین نه از آغاز ساخت باید دید.
وی افزود: درباره مسکن مهر در اواخر پروژه ٨۵٠٠ هکتار زمین نیاز شد که الحاق انجام شد اما در این دولت تا به امروز ۵١ هزار هکتار زمین تامین شده که این فرایندی داشته است. در حال حاضر نه تنها اراضی تامین شده بلکه ساخت یک میلیون و ٩٠٠ هزار واحد را هم آغاز کرده ایم. عرف مدت زمان ساخت ٢۴ ماهه است اما از آنجایی که تامین مالی از طریق آورده مردمی به ویژه اقشار مخاطب هدف این پروژه است، این عدد متفاوت است. البته به عواملی از جمله تعداد طبقات و آورده اولیه بستگی دارد و در برخی از پروژه ها به چهار سال هم می رسد.
اکبری در پاسخ به این سوال که یک میلیون و ٩٠٠ هزار واحد در حال ساخت به چه میزان اعتبار و آورده مردمی نیاز دارد و چه زمانی به مردم تحویل داده می شود، افزود: میانگین این پروژه ها ١١٠ متر و قیمت ساخت آنها برای هر مترمربع به طور میانگین ١٠ میلیون تومان در نظر گرفته شده‌ است. البته قیمت بستگی به سال شروع و خاتمه پروژه دارد و ممکن است برخی از پروژه ها با قیمت هر مترمربع پنج تا هفت میلیون تومان شروع شده باشند و برخی ها هم با ١٠ میلیون تومان شروع و با ١٢ میلیون تومان تمام شوند. عزم دولت این است که وعده مسکن رئیس جمهور حتما محقق شود.

بیشتر بخوانید: دولت به دنبال کاهش قیمت تمام شده مسکن است
باشگاه خبرنگاران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *