فصل تمدید قراردادها که می رسد، فارغ از دغدغه های افزایش رهن و اجاره بهای خانه و هزینه کمیسیون بنگاه و توانایی پرداخت آن، در صورت عدم تمدید قرارداد، هزینه جابه‌جایی و اسباب کشی نیز دغدغه دیگری است که مستاجران در گرم ترین فصل سال مجبور به تامین آن هستند.

به گزارش اخبار ساختمان، در اسباب کشی، هزینه ها شامل سه دسته است: یکی هزینه باربری، دوم دستمزد کارگر اسباب کشی و سوم هزینه حمل وسایل اضافه. در این گزارش برآورد کردیم که یک اسباب کشی معمولی (بدون بسته بندی) از سمت مرکز به شرق تهران چقدر آب می خورد؟
یک کارشناس فروش در یکی از شرکت های باربری می گوید: به صورت پایه برای هزینه ماشین باربری 800 هزار تومان، برای کارگر 350 هزار تومان و برای جابه‌جایی وسایل در هر طبقه، 42 هزار و 500 تومان دریافت می کنند.
اما بر اساس نرخ اعلامی اتحادیه صنف باربری، تا پایان سال 1402، هزینه هر سرویس حمل بار با کامیونت بزرگ برای سه ساعت، 950 هزار تومان است؛ که به ازای هر ساعت اضافه، 300 هزار تومان دریافت می شود. همچنین به ازای هر کارگر برای حمل تا سقف سه ساعت، 200 هزار تومان تعیین شده که به ازای هر ساعت اضافه تر، 70 هزار تومان افزایش می یابد. هزینه ای که بابت جابه‌جایی وسایلی همچون یخچال و بوفه و غیره، در هر طبقه دریافت می شود برابر با 50 هزار تومان است.
در مجموع بررسی های ما از پلتفرم های مخصوص ثبت سفارش باربری نشان می دهد، صرفا هزینه حمل اسباب منزل با ماشین کامیون باربری برای سه ساعت، حدود 650 هزار تا 800 هزار تومان در داخل هر منطقه تهران و در هر اسباب کشی به حداقل چهار کارگر نیاز است که هزینه دستمزد کارگر رقمی حدود 200 تا 350 هزار تومان است.
اگر برای جابه‌جایی، مسافتی 13 کیلومتری از محله امیرآباد به سمت محله نارمک در نظر بگیرم، تنها هزینه باربری با کامیون برای سه ساعت اسباب کشی، حدود 700 تا 800 هزار تومان است، اما تجربه نشان می دهد که در برخی موارد نیز، این زمان به چهار الی پنج ساعت نیز افزایش می یابد و در نتیجه باید بابت این زمان اضافه مبلغی جداگانه پرداخت؛ بنا بر محاسبات ما مبلغ باربری برای مسافت مذکور و سه ساعت زمان، به 750 الی 800 هزار تومان می رسد.
اگر از طبقه دوم یک ساختمان قصد اسباب کشی به طبقه چهارم ساختمان دیگر داشته باشیم با پیش‌فرض اینکه هردو ساختمان فاقد آسانسور حمل بار هستند، لازم است 40 تا 50 هزار تومان در هر طبقه برای حمل هر کدام از وسایلی مانند یخچال، میز ناهارخوری، کمد و بوفه، کاناپه، تخت دونفره با توجه به رقم اعلامی برخی باربری ها پرداخت.
بنا به برآورد انجام شده، در مجموع برای این باربری که در گزارش مثال زده شد یعنی حمل و نقل سه ساعته از طبقه دوم ساختمان اول در محله امیرآباد به طبقه چهارم ساختمان دوم در محله نارمک، به همراه چهار کارگر و هر دو ساختمان فاقد آسانسور مخصوص حمل و بدون نیاز به بسته بندی، رقمی بین سه تا چهار میلیون تومان نیاز است که با توجه به تعداد وسایل سنگین و فاصله کامیون از در منزل متغیر خواهد بود.
منیبان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *