در مهم ترین منطقه تجاری آمستردام هلند مجموعه مسکونی، اداری و تجاری دره به عنوان یکی از نوین ترین طرح های شهرسازی خودنمایی می کند. این مجموعه قلب بافت تجاری منطقه زویداس را تبدیل به منطقه مسکونی با حفظ فضای سبز و منظر مناسب شهری کرده است.

به گزارش اخبار ساختمان، دفتر معماری هلندی ام وی آر دی وی (MVRDV) از تصاویر جدیدی از «دره»، که مجموعه ای دارای کاربری مختلط به مساحت ۷۵ هزار متر مربع در زویداس (zuidas)، منطقه تجاری مرکزی آمستردام، است رونمایی کرده است.
طرح مجموعه «دره» برنده مسابقه املاک و مستغلات او وی جی (OVG) و توسط شهرداری آمستردام در سال ۲۰۱۵ به عنوان یک پروژه شهری انتخاب شد و ساخت آن در اوت ۲۰۱۷ را آغاز کردند. این طرح شامل سه برج‌ غیر همسطح پلکانی دارای تراس سبز است. مجموعه «دره» که برای تکمیل در سال ۲۰۲۱ برنامه ریزی شده بود، شامل آپارتمان ها، ادارات و پارکینگ زیرزمینی و انواع مختلف فروشگاه ها و امکانات فرهنگی است.
مجموعه «دره» در شرکت «ام وی آر دی وی» با استفاده از ابزارهای دیجیتال سفارشی طراحی شده است. برای طراحی این مجموعه از ابزاری برای اطمینان از دریافت نور کافی خورشید در هر ساختمان و بهره بردن از منظر شهری در آن استفاده شده است.
از برنامه ای دیگر نیز برای طراحی الگوی ظاهرا تصادفی استفاده از بیش از ۴۰ هزار کاشی سنگی با اندازه های مختلف در نمای این سه ساختمان، استفاده شده است.
منطقه زویداس آمستردام یک مرکز تجاری مهم بین المللی فاقد محله های مسکونی است. بر اساس طرح «دره» از تعداد زیادی از ساکنان استقبال می شود و با در نظر گرفتن امکانات اضافی برای یک دهه آینده، منطقه ای تجاری مهم در آمستردام را به به یک محله شهری قابل سکونت و کامل تر تبدیل کرده است.
در این پروژه ساخت سه ساختمان در ارتفاع های مختلف، تعریف شده بود، بلندترین این ساختمان ها ۱۰۰ متر ارتفاع دارد. در بالاترین طبقات این مجموعه دید افق آسمان در دسترس عموم است و مناظری پانورامایی از آمستردام به ساکنان ارائه می شود. این مجموعه شامل ۱۹۶ آپارتمان، هفت طبقه اداری، یک پارکینگ سه طبقه و امکانات مختلف خرده فروشی و فرهنگی است.
یک مسیر عابر پیاده از میان فضاهای متعلق به فروشگاه ها، تراس ها و باغ های پشت بام ساختمان ها می گذرد و به یک منطقه «دره» مرکزی منتهی می شود که در سطوح چهار و پنج اطراف برج مرکزی قرار دارد. این «دره» عمومی به عنوان عنصر عمومی اصلی پروژه عمل می کند. معماران این پروژه با معمار نما و منظره، پیت اودولف، در تزئین پوشش گیاهی سرسبز، این مجموعه همکاری کرده اند. این مجموعه ظاهری سبز در تمام طول سال ایجاد می کند.
یکی دیگر از اجزای اصلی پروژه، بخش موسوم به غار است، یک فضای داخلی بزرگ، که به طور کامل با سنگ طبیعی پوشیده شده و توسط دو نورگیر بزرگ که مانند حوضچه های پر از آب، نور را به قسمت فوقانی «دره» منعکس می کنند، روشن می شود. این قسمت از طبقه همکف، از طریق ۲ پله بزرگ، در دسترس عموم است. قسمت موسوم به عنوان یک اتاق نشیمن برای ساکنان و هم به عنوان یک سرسرای بزرگ برای همه فعالیت های دیگر در مجموعه دره عمل می کند.
همشهری آنلاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *