نماینده وزیر راه و شهرسازی در حوزه امور نهضت ملی مسکن گفت: برای حل مشکلات مالی ساخت مسکن در حال تهاتر زمین و نفت با مصالح و تجهیزات هستیم تا شرکت های خصوصی در این زمینه ورود کنند.

به گزارش اخبار ساختمان، حسن تیزمغز نماینده وزیر راه و شهرسازی در حوزه امور نهضت ملی مسکن با تاکید بر مشخص شدن قیمت نهایی طرح نهضت ملی مسکن، گفت: قیمت تمام شده واحدهای مسکونی، یکی از مهم ترین مسائل ساخت مسکن است که این موضوع هنوز مشخص نیست این قیمت چقدر است از ۶.۸ تا ۱۸ میلیون این رقم صحبت شده و باید برای این معضل فکری کنیم.
وی ادامه داد: دولت مشارکت بخش خصوصی را تقویت می کند که این بخش نقش اساسی در ساخت واحدهای مسکونی ایفا می کند و ما می گوییم زمین را به عنوان وزارت راه و شهرسازی تأمین می کنیم تا بخش خصوصی با مشارکت ما مسکن بسازد، به این بخش امتیاز می دهیم و در مقابل خانه های بخش ملی با قیمت تمام شده و سود متعارف تحویل مردم می شود.
نماینده وزیر در امور نهضت ملی مسکن توضیح داد: اگر این تصمیم ها را در کار نیاوریم مشکل مسکن حل نمی شود و دولت در فعالیت حداکثری وام را به ۸۰۰ میلیون تومان و سود را به ۱۸ درصد رساند که این مبلغ پاسخگوی مشکلات ما نخواهد بود.
تیزمغز با اشاره به برخی مشکلات یادآور شد: هر زمینی که دست می گذاریم با مشکل جهاد کشاورزی و محیط زیست روبرو می شود و باید برای این مسئله و تغییر کاربری فکری کرد.
وی ادامه داد: همچنین در بخش مصالح ساختمانی با گرانی روبرو هستیم و مگر چه اتفاقی افتاده که فولاد تا این حد گران شده است؟ باید شرایط را به سمتی ببریم با حداقل هزینه ها، ساختمان بسازیم.
این مقام مسئول تاکید کرد: تهاتر زمین در راستای دو زاویه انجام شده است مورد اول زمین های که به صورت مولدسازی و قابلیت ساخت و ساز طرح نهضت ملی مسکن را نداشتند به بخش های خصوص واگذار کردیم تا در ازای پول واحدهای مسکونی ساخته شده تحویل دولت دهند.
وی با اشاره به مورد دوم تهاتر زمین در ساخت و ساز مسکن، گفت: زمین را به سرمایه گذار برای ساخت و ساز داده می شود تا سرمایه گذار واحدهای مسکونی را بسازد و طبق توافق صورت گرفته حق پیمانکار از واحدهای مسکونی ساخته شده پرداخت می شود.
تیزمغز در خصوص ساخت و ساز با شرکت های خارجی، افزود: برای اتمام چهار میلیون واحد مسکونی که وعده رئیس جمهور کشورمان است شرکت های خارجی هم برای ساخت و ساز به پای کار آمدند و در مقابل ساخت مسکن توافق تهاتر نفت خام را ایجاب کردیم.
نماینده وزیر راه و شهرسازی در حوزه امور نهضت ملی مسکن در ادامه تاکید کرد: یکی از اساسی ترین معضل ساخت مسکن در حال حاضر مشخص نبودن قیمت نهایی واحدها است که با توجه به تفاوت قیمتی در مصالح ساختمانی موجب نوسان در نرخ نهایی واحدهای مسکونی می شود.
وی افزود: ۳۵ درصد انرژی کشور در حوزه مسکن مصرف می شود که این عدد بزرگی است و باید در این باره راهکار درستی داشته باشیم و سرفصلی درباره بهینه سازی انرژی ساختمان داشته باشیم و یکی از دغدغه های ساخت مسکن مهر زیرساخت های آب و فاضلاب بود به جهت عدم کارشناسی دقیق در برآورد هزینه های آب و فاضلاب، مشکلات جدی برای مسکن مهر به وجود آمده بود.
وی ادامه داد: ما قیمت واقعی خدمات را در پروژه هایی مانند مسکن مهر لحاظ نمی کنیم و هزینه های حق انشعاب در نظر گرفته نمی شود.
وی ادامه داد: املاک در نظر گرفته شده برای ساخت مسکن، دولتی است و نمی توان ملکی را رایگان در اختیار گرفت و ما براساس مجوزها و رقم کارشناسی، اقدامات لازم را انجام می دهیم، باید سهم شهرداری و بخش های دیگر را بدهیم و در نهایت رقم نهایی بالاتر در می آید.
وی ادامه داد: مسکن سازی یک اقدام ملی است و نباید گردن دولت انداخت و همه باید در انجام این اقدام ملی قدم برداریم. در بخش تقاضا و عرضه حوزه مسکن مشکلی نداریم و بخش خصوصی توانمندی قابل توجهی در ساخت مسکن دارد. اولین نکته این است که باید همرسانی داشته باشیم و با مسکن اقتصادی کشش تقاضا ایجاد کنیم.
مهر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *