نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان "معاملات غیرصوری در بازار مسکن نداریم" گفت: مسکن جای شوخی کردن نیست و نباید با نیاز افراد جامعه شوخی کنیم.

به گزارش اخبار ساختمان، داوود بیگی ‌نژاد با بیان این‌که در منطقه ۴ و ۵ هر کدام حدود ۱۳۰۰ مشاور املاک فعالیت دارند، اظهار کرد:‌ معاملات غیرصوری در بازار مسکن نداریم.
وی افزود: هر موضوعی که منجر به امضای قرارداد شود از نظر محاکم یعنی اینکه معامله ای انجام شده است.
وی تصریح کرد:‌ تا سال ۹۲ در بخش مشاوران املاک حدود صنفی داشتیم و این مانع می شد تا تعداد مشاوران املاک به صورت قارچ گونه افزایش یابد. در آن زمان حدود ۲۰۰۰ بنگاه املاک در تهران داشتیم.
وی با بیان "این تعداد مناسب بود"، تاکید کرد: از این جهت خوب و مناسب بود که مشاوران املاک معاملات مردم را جهت می دادیم و معامله ای ایجاد نمی کردیم.
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: با توجه به اینکه تعداد قراردادهای مسکن با تعداد مشاوران املاک سنخیت داشت عملا آهسته و پیوسته اتفاقات ملکی روی می داد و ما هم از آن ارتزاق می کردیم. اما با برداشته شدن حدود صنفی این امکان فراهم شد هر کسی می خواهد وارد مجموعه مشاوران املاک شود.
بیگی‌نژاد در واکنش به این موضوع که شاید یکی از دلایل دولت برای برداشتن حدود صنفی ایجاد اشتغال بوده است، اضافه کرد: باید بدانیم که مسکن جای شوخی نیست، نباید با مسکن و نیاز افراد جامعه برای داشتن سرپناه شوخی کنیم.
وی ادامه داد: نباید به صرف اینکه می خواهیم اشتغالزایی کنیم و کارهایی را انجام دهیم بیاییم و اجازه دهیم هر کسی می خواهد وارد این صنف شود. این رویکرد صحیح نبوده و کاملاً اشتباه است. چون این افراد برای ارتزاق از این راه مجبورند یک سری فرمول ها و حرکات را انجام دهند.
وی با اشاره به شرکت های سدسازی اظهار کرد: در موضوع سدسازی این اتفاق افتاد؛‌ در یک دوره ای سدساز شدیم، اما الان همان شرکت ها چه می کنند؟ الان خیلی از این شرکت ها دیگر سدساز نیستند وارد حوزه ساخت و ساز مسکن شده اند.
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: تنظیم گری در اتحادیه ها به خاطر موضوعات پیش آمده با شکست مواجه شد و عملاً اتحادیه ها این اختیار را نداشتند کسانیکه وارد این مجموعه شوند را آنالیز کرده و اجازه ورود را ندهد. طبق قانون اینها هر آن کس برای مشاوری می آمد می توانست وارد صنف شود.
بیگی‌نژاد با بیان اینکه ۱۲ هزار مشاور املاک مجوزدار در ۲۰ منطقه به علاوه شمیران داریم، اضافه کرد:‌ به صورت میانگین این عدد را اگر در عدد پنج ضرب شود تعداد شاغلان در بنگاه های املاک مشخص می شود. یعنی حدود ۶۰ هزار نفر. به این تعداد حدود ۳۰ درصد غیرمجاز اضافه می شود که حدوداً ۸۰ هزار مشاور املاک خواهد شد.
خبرآنلاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *