رمپ به یک سطح شیب دار می گویند که وظیفه آن اتصال مکان هایی است که نسبت به یکدیگر اختلاف ارتفاع دارند؛ مهمترین خصوصیات رمپ براساس ضوابط طراحی رمپ استاندارد، شیب رمپ است.

به گزارش اخبار ساختمان، شیب رمپ پارکینگ از مهم ترین ضروریات طراحی معماری است و معماران باید توجه بسیاری به آن داشته باشند زیرا از مهم ترین عوامل در مجتمع های مسکونی و تجاری است.

پارکینگ ها از مهم ترین مکان های عمومی هستند که باید محلی امن برای پارک کردن خودرو ها باشند و همچنین باید از امکانات بسیار زیادی در جهت تجهیز کردن پارکینگ ها و امن تر کردن آنها استفاده شود. رمپ پارکینگ از مهم ترین ضروریات طراحی معماری است و معماران باید توجه بسیاری به آن داشته باشند زیرا از مهم ترین عوامل در مجتمع های مسکونی و تجاری است.

رمپ چیست؟

رمپ یک سطح شیب دار است که برای دسترسی اتومبیل ها یا افراد، به تراز های مختلف در یک ساختمان، احداث می شود. فرض کنید طبقه همکف (پیلوت) ساختمان، از کف خیابان ۹۰ سانتی متر بالاتر باشد. برای اینکه اتومبیل بتواند وارد همکف بشود، باید یک رمپ احداث شود.

رمپ یا پیاده رو متحرک وسیله ای برای انتقال افراد در سطوح هم تراز یا با اختلاف ارتفاع کم است که در فرودگاه ها، فروشگاه، پایانه مسافری و اماکن دیدنی و زیارتی کاربرد دارد. زاویه شیب پیاده روی متحرک حداکثر 12 درجه نسبت به افق است. شایان ذکر است که رمپ در دوران باستان نیز مورد استفاده قرار می گرفته و در آن دوران نیز امری ضروری به حساب می آمده است.

اگر به پارکینگ های ماشین مراجعه کنید به کاربرد رمپ و لازمه اجرای آن در ساختمان بیشتر پی خواهید برد. در پارکینگ های ماشین برای انتقال ماشین به طبقات بالا یا پایین از رمپ استفاده می شود و طراحی و اجرای آن داخل پارکینگ، ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

اگر رمپ یک ساختمان، که دسترسی اتومبیل ها به پارکنیگ است درست اجرا نشود به طوری که مورد قبول شهرداری نباشد، از نظر شهرداری تمام پارکنیگ ها حذف می شوند و مالک ساختمان باید جریمه پرداخت کند.

انواع رمپ چیست ؟

رمپ آدم رو: همانطور که از نامش پیداست جهت عبور و مرور افراد مورد استفاده قرار می گیرد. رمپ آدم رو حداکثر شیبی در حدود ۱۲٫۵ درصد دارد.

رمپ معلولین: این رمپ جهت عبور و مرور راحت افراد معلول ساخته می شود. رمپ معلولین حداکثر شیبی در حدود هشت درصد دارد.

رمپ ماشین رو: خودروها برای ورود به داخل ساختمان و رفتن به پارکینگ نیاز به عبور از رمپ دارند. رمپ ماشین رو دارای حداکثر شیبی در حدود ۱۵ درصد است.

همچنین رمپ ها از نظر ظاهری بر حسب طراحی به انواع مختلفی اعم از مستقیم، قوسی و موارد دیگر تقسیم بندی می شوند. رمپ قوسی از نظر طراحی و اجرا دشوارتر از رمپ مستقیم است، ولی فضای کمتری برای تأسیس آن نیاز است.

انواع رمپ

محاسبه شیب رمپ پارکینگ به چه شکل است؟

اصلی ­ترین عامل تشکیل دهنده رمپ، شیب آن است. شیب رمپ پارکینگ توسط مهندسان محاسبه و سپس اجرا می ­شود. به­ طور کلی شیب رمپ حاصل تقسیم ارتفاع بر طول است. طول رمپ پارکینگ بر میزان شیب آن بسیار تاثیرگذار است و باید بر اساس ضوابط مربوط به پارکینگ طراحی و اجرا شود. علاوه بر شیب رمپ، طول آن نیز باید استاندارد بوده و مطابق با محل پارکینگ باشد.

شیب مجاز برای رمپ ۲ نوع است. میزان شیب مجاز و استاندارد برای محلی که خودرو در آن پارک می ­شود بین ۶ تا ۷ درصد است. در مکان­ هایی که امکان پارک خودرو نیست و از رمپ فقط برای انتقال بین طبقات باید استفاده کرد، شیب رمپ براساس استاندارد اعلام شده باید بین ۱۲ الی ۱۳ درصد باشد. اگر این میزان شیب استاندارد رعایت نشود علاوه بر این مشکلات و خسارات، امکان پیگرد قانونی نیز وجود دارد.

مهم­ ترین نکته در محاسبه شیب رمپ پارکینگ، یک متر ابتدایی و انتهایی آن است. این موضوع از بابت ورود و خروج خودرو­ها اهمیت دارد. برای آن که کنترل خودرو در ورود و خروج از رمپ برای رانندگان راحت­ تر باشد باید شیب آن کمتر باشد.

روش اجرای رمپ

روش اجرای رمپ پارکینگ

در هنگام اجرای رمپ پارکینگ باید استاندارد شیب رمپ پارکینگ رعایت شود و مورد تایید شهرداری قرار گیرد؛ زیرا اگر رمپ پارکینگ طبق استاندارد طراحی و اجرا نشده باشند ممکن است موجب لیز خوردن خودرو شود و آسیب هایی را به آن وارد نماید.

اجرای رمپ باید طوری انجام گیرد که از بیشترین فضا برای آن استفاده شود تا در هنگام استفاده مشکلی را برای افراد و خودروها به وجود نیاورد. از آنجایی که اهمیت اجرای رمپ و اصلاح آن بسیار حائز اهمیت بوده است متقاضیان می توانند از تیم حرفه ای و کارآمدی ایمن ترافیک کالا که ما در سایت خود معرفی کرده ایم کمک بگیرند و در کوتاه ترین زمان ممکن شاهد نصب و یا اصلاح رمپ پارکینگ خود باشند.

در پیچ رمپ پارکینگ ها برای جلوگیر از خطرات احتمالی و تصادف از تابلوهای ترافیکی، انواع تجهیزات روشنایی و نورپردازی از همه بیشتر آینه محدب ترافیکی به جهت دید بهتر رانندگان استفاده می شود. کمبود هرکدام از این موارد موجب پایین آمدن استاندارد و امنیت پارکینگ می شود.

استانداردهای طراحی رمپ

مشخصات رمپ

عرض رمپ

عرض رمپ پارکینگ باید به­ شکلی باشد که خودروها به راحتی بتوانند تردد داشته باشند. در حالت مستقیم کمترین میزان رمپ باید ۳۵۰ سانتی­متر و در حالت پیچ ۳۷۵ سانتی­متر باشد. این میزان عرض برای رمپ های یک طرفه است.

طول رمپ

بیشترین طول مجاز برای رمپ بدون داشتن پاگرد ۹ متر است. وجود دست‌­انداز و نرده برای عابرین پیاده در طرفین رمپ الزامی است. برای محاسبه طول رمپ باید درصد شیب را در ارتفاع ضرب کرد. هرچه درصد شیب رمپ بیشتر باشد، میزان طول به­ دست آمده کمتر است.

اگر شیب از حد معمول بیشتر باشد امکان دارد افراد سر خورده و بیفتند؛ بنابراین ارتباط بین طول و شیب باید به­ گونه ای باشد که سبب ایجاد مشکلی نشود. دقت داشته باشید که در ازای هر ۹ متر طول رمپ، باید یک پاگرد تعبیه شود. کمترین میزان اعلام شده برای ارتفاع رمپ ۱۸۰ سانتی­متر است.

استانداردهای طراحی رمپ چیست؟

استانداردهای طراحی رمپ دقیقاً در راستای ضوابط و اصول شهرسازی و مقررات ملی ساختمان است، که به شرح زیر است:

استانداردهای رمپ عابرین پیاده

– کمترین عرض رمپ ۱۲۰ سانتیمتر است.

– برای سطح شیب‌دار تا طول سه متر، بیشترین مقدار شیب هشت درصد است.

– بیشترین طول مجاز رامپ، بدون داشتن پاگرد ۹ متر است.

– اجرای نرده یا دست انداز برای عابرین در طرفین رمپ الزامی است. ارتفاع نرده از کف برای افراد نشسته ۷۵، افراد ایستاده ۸۵ و کودکان ۶۰ سانتیمتر باید باشد.

– لازم است نرده جهت راحتی عابرین، حداقل ۳۰ سانتیمتر از ابتدا و انتهای رمپ به طول بیشتری اجرا شود.

– قطر مبله نرده نیز باید ۳٫۵ تا ۴ سانتیمتر باشد.

– کف رمپ باید لغزنده نبوده و باید بتواند ثابت و پایداری افراد را حفظ کند.

– برای رمپ های موجود در فضاهای باز، لازم است تا به خوبی از مجاری مخصوصی جهت هدایت آب استفاده شود.

استانداردهای رمپ در فضای شهری

– بیشترین شیب رمپ جدول ها با طول کمتر از یک متر، ۱۵ درصد است.

– طول رمپ جدول ها با طول بیش از یک متر، طول تابع مقررات سطوح شیبدار خواهند بود.

– در رمپ جدول هایی که در دو سمت دارای بریدگی هستند، شیب بریدگی ها باید حداکثر ۱۰ درصد باشد.

– رمپ جدول در مسیر حرکت و توقف اتومبیل نباید دارای پیشروی باشد.

– کمترین عرض رمپ جدول به غیر از وجود بریدگی های کناری آن ۹۰ سانتیمتر باید باشد.

– اگر قرار است رمپ جدول در مسیر خط کشی عابرین پیاده اجرا شود، باید حداقل ۱۲۰ سانتیمتر فضای آزاد در داخل خط کشی برای آن لحاظ شود.

– اگر رمپ جدول قطری دارای بریدگی های کناری داشته باشد، این بریدگی ها باید به اندازه ۶۰ سانتیمتر و به صورت مستقیم و در هر دو سمت جدول در داخل خط کشی عابرین پیاده اجرا شود.

استانداردهای رمپ پارکینگ

– بیشترین شیب رامپ ۱۵ درصد است.

– برای ساختمان ها با بیش از ۲۵ واحد، کمترین عرض رمپ ۵/۳ متر است و اگر تعداد واحدها ۲۵ عدد باشد، عرض رمپ پنج متر لحاظ می شود. همچین اگر راه های ورودی و خروجی پارکینگ جدا از هم باشند، عرض هر کدام ۵/۳ متر است.

– شیب عرض رمپ به ویژه در رمپ های قوسی، بین ۵/۱ تا ۳ درصد در نظر گرفته می شود.

– ورودی پارکینگ جهت جلوگیری از سرگیر شدن، باید ارتفاعش از کف تا زیر سقف حداقل ۸۰/۱ متر باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *