مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: تاکنون در ۲ مرحله بیش از ۶۰ هزار واحد مسکونی خالی استان تهران توسط وزارت راه و شهرسازی برای اخذ مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی شد و به زودی مرحله سوم معرفی خانه های خالی در تهران و سایر شهرهای کشور آغاز خواهد شد.

به گزارش اخبار ساختمان، ابوالفضل نوروزی با اشاره به عزم جدی وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی در مقابله با احتکار واحدهای مسکونی افزود: بر اساس ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۹، وزارت راه و شهرسازی موظف است اقدام به شناسایی خانه های خالی کند و هر ساله پس از سر رسید سال مالیاتی، خانه هایی را که بیش از ۱۲۰ روز در یک سال خالی از سکنه باشند یا کاربری برای آن شناسایی نشده باشند به سازمان امور مالیاتی جهت اخذ مالیات معرفی کند.
وی گفت: یکشنبه هفته جاری برای تعیین تکلیف املاک مسکونی و خوداظهاری اشخاص، به بیش از ۳۰۰ هزار مالک پیامک اخطار داده شد که با ورود به سامانه املاک و اسکان، اطلاعات خود را تکمیل، تصحیح و تأیید کنند.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی توضیح داد: مردم می توانند با مراجعه به سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir، اطلاعات املاک خود را ثبت کنند تا به این ترتیب علاوه بر دریافت خدمات دستگاه های اجرایی با توجه به آدرس ثبتی، مشمول جریمه های قانون مالیات های مستقیم‌ نگردند.
وی ادامه داد: تاکنون فقط در استان تهران طی دو مرحله حدود ۶۰ هزار واحد شناسایی شده برای اخذ مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی شده اند.
نوروزی خاطرنشان کرد: از این تعداد حدود ۳۵ هزار واحد متعلق به شهر تهران است که به طور قطع عرضه این واحدهای مسکونی نقش موثری در بازار مسکن خواهد داشت.
وی در ادامه تصریح کرد: با تعامل و همکاری بسیار خوبی که بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی وجود دارد، فرآیند صدور برگ مالیاتی و مالیات ستانی از خانه های خالی آغاز شده است.
ایرنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *