معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از معرفی بیش از ۴۰ هزار مالک دارای پنج خانه خالی به سازمان امور مالیاتی در مرحله دوم (سال مالیاتی ۱۴۰۱) خبر داد.

به گزارش اخبار ساختمان، هادی عباسی با اشاره به ارسال اطلاعات بیش از 40 هزار واحد مسکونی خالی جدید به سازمان امور مالیاتی، یادآور شد: در مرحله اول اطلاعات 19 هزار و 290 خانه خالی برای سال مالیاتی 1401 معرفی شده بود.
وی ادامه داد: از ابتدای امسال در مجموع 59 هزار و 503 واحد مسکونی خالی بر اساس سامانه املاک و اسکان طی دو نوبت به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است.
وی با بیان این‌که بر اساس ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم هر خانه ای که بیش از 120 روز در یک سال مالیاتی خالی باشد مشمول دریافت مالیات است، افزود:‌ شناسایی این خانه ها بر اساس ماده 169 مکرر همان قانون، از طریق سامانه املاک و اسکان انجام می شود.
وی بیان کرد: پیش از ارسال فهرست به مالکان در قالب ارسال پیامک یا نامه اخطار لازم داده شد تا اطلاعات افراد ساکن در واحدهای مسکونی خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند. بر اساس بند 5 تبصره 8 ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم اشخاص حقیقی و حقوقی که در مهلت مقرر نسبت به تکمیل اطلاعات سکونت، مالکیت و ملک خود اقدام ننمایند به عنوان خانه خالی، به سازمان امور مالیاتی معرفی می شوند.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: پالایش و بررسی برای سایر املاک مسکونی در حال انجام است و به محض اتمام فرآیند، واحدهای مسکونی که خالی تشخیص داده شوند، برای اخذ مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی خواهند شد.
عباسی با بیان اینکه سال 1400 حدود 66 هزار واحد مسکونی برای اخذ مالیات خانه های خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده بود، اضافه کرد: تمام مالکان و مستاجران موظفند برای ثبت اطلاعات خود به سامانه املاک و اسکان به آدرس amlak.mrud.ir مراجعه کرده و اطلاعات ملکی و سکونتی خود را ثبت کنند تا این منازل خالی تلقی نشود.
تسنیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *