مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه راهبرد اصلی در حوزه بازآفرینی شهری، شتاب بخشی به نوسازی مسکن است، گفت: براساس آمار به دست آمده، ۱۲۰ هزار بنای ناپایدار در محلات فرسوده استان مازندران شناسایی شده است، که باید این میزان بنای ناپایدار کاهش یابد.

به گزارش اخبار ساختمان، محمد آیینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه ساخت پروژه های روبنایی و زیربنایی نظیر درمانگاه، مدرسه، کلانتری‌، پاسگاه، ورزشگاه، آسفالت معابر خاکی و غیره ‌در راستای ارتقای مرغوبیت محلات فرسوده‌ است تا مجموعه توسعه گران‌، سازندگان و سرمایه گذاران تشویق و ترغیب شوند که با مشارکت مردم در این مناطق ورود و به نوسازی مسکن های فرسوده اقدام کنند، اظهار کرد: عمدا ساکنان در بافت های فرسوده قادر به نوسازی بناهای فرسوده خود نیستند و باید با تدوین و تصویب بسته های تشویقی متعدد، بستر ترغیب و تشویق سازندگان و توسعه گران، سازندگان‌، انبوه سازان و سرمایه گذاران را به حوزه بازآفرینی شهری را فراهم کرد.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه برنامه هفتم توسعه کشور حمایت کامل از اقدامات بازآفرینی در محلات فرسوده شهری دارد، گفت: در برنامه هفتم توسعه کشور تمامی حمایت ها، تخفیفات و مساعدت ها در مناطق محروم و کم برخوردار نیز برای محلات هدف بازآفرینی شهری پیش بینی شده است که در صورت تایید توسط مراجع ذیصلاح و قانونی شدن آن، روند نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری شتاب فزایندی به خود می گیرد که معافیت مالیاتی برای سرمایه گذاران از جمله آنهاست.
معاون وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از روند صدور پروانه ساختمانی در محلات فرسوده توسط برخی از شهردارهای سراسر کشور، اظهار کرد: براساس برنامه هفتم توسعه کشور، پیش بینی شده که صدور پروانه ساختمانی توسط شهرداری ها، حداکثر ظرف سه ماه باید انجام شود.
آیینی با اشاره به اینکه انشعابات آب و برق و گاز در محلات هدف بازآفرینی شهری محفوظ و انشعابات جدید باید در اسرع وقت صادر شود، گفت: متقاضیان نوسازی مسکن در بافت های فرسوده از تمامی حمایت ها و معافیت های نهضت ملی مسکن برخوردار می شوند.
وی تصریح کرد: تنها راه تامین و تعادل بخشی در بازار مسکن استان مازندران استفاده از ظرفیت و پتانسیل بافت های فرسوده شهری است.
وی گفت: وزیر راه و شهرسازی در نشست اخیر با مدیران کل راه و شهرسازی و معاونت های عمرانی استانداری های سراسر کشور تاکید کرد که "نوسازی مسکن در بافت فرسوده نه تنها مهم است، بلکه مهم تر زودبازده تر، اثربخش تر و مفیدتر" است. پس بنابراین می توان گفت، نوسازی بافت های فرسوده ‌علاوه بر حفظ جان ساکنین در محلات هدف در مرحله بعدی می تواند ایجاد ظرفیت جدید برای تولید مسکن برای جامعه داشته باشد.
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *