معاون مسکن و ساختمان از مراحل ساخت بیش از ۲ میلیون واحد مسکونی در سراسر کشور در شهرها و روستاها خبر داد و گفت: در ۲ موضوع تامین زمین و پرداخت تسهیلات، کار با جدیت دنبال می شود.

به گزارش اخبار ساختمان، هادی عباسی‌اصل معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در حاشیه نشست امضای قرارداد سپرده گذاری ۲ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی با بانک مسکن در گفتگو با خبرنگاران، گفت: یکی از مهمترین کارهایی که تاکنون انجام شده است کاهش نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن از ۲۳ به ۱۸ درصد است که با ابلاغ نرخ سود ۱۸ درصد برای پروژه های نهضت ملی مسکن که در اراضی ۹۹ ساله ساخته می شود این موضوع تثبیت شده است.
معاون مسکن و ساختمان ادامه داد: تفاوت نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن در اراضی ۹۹ ساله از ۲۳ به ۱۸ درصد از بخش های مختلفی تامین می شود که بخشی از آن از محل قرارداد سپرده ‌گذاری ارزی است که امروز قرارداد آن در صندوق توسعه ملی بین بانک مسکن و صندوق توسعه ملی مسکن به امضا رسید.

پلکانی کردن اقساط نهضت ملی مسکن

عباسی‌اصل افزود: پلکانی کردن پرداخت اقساط گام دیگری بود که برای تسهیل در اجرای طرح نهضت ملی مسکن به سرانجام رسید. هم اکنون افرادی که تمایل دارند تا تسهیلات نهضت ملی مسکن را در دو سال نخست آن کمتر پرداخت کنند، می توانند در دو سال ابتدای این طرح، با اقساط ماهانه پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به شکل پلکانی نسبت به پرداخت اقساط اقدام کنند. این رقم برای این بخش از متقاضیان از سال سوم به شکل ساده و بیشتر خواهد بود. این کار با این هدف انجام شد تا با حقوق کارگران این رقم قابل پرداخت باشد.
وی افزایش تسهیلات نهضت ملی مسکن در روستاها را از ۲۰۰ به ۳۵۰ میلیون تومان و افزایش تعداد تسهیلات از ۲۰۰ هزار فقره وام به ۳۵۰ هزار فقره وام در سال را گام موثر دیگری برای خانه دار کردن اقشار نیازمند مسکن برشمرد.
عباسی‌اصل گفت: وام تسهیلات روستایی با نرخ سود پنج درصد امکانی است که می تواند به بخشی از نیازمندان به مسکن برای خانه دار کردن آنها کمک کند.
وی تامین زمین برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن را از راهکارهای مهم دولت سیزدهم عنوان کرد و گفت: موضوع تامین زمین از چندین محل در حال پیگیری است. موضوع تامین زمین در شهرهای جدید، بازنگری طرح های هادی در روستاها و به موازات آن موضوع شهرک سازی از موضوعات در حال پیگیری است.

مکان یابی احداث ۵۰ شهرک به غیر شهرک های ساحلی در حال تصویب است

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: در حال حاضر مکان یابی ۵۰ شهرک غیر از شهرک های ساحلی نهایی شده و مراحل تصویب را در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران طی می کند. توافق با مالکان و الحاق به محدوده شهرها برای اجرای طرح های نهضت ملی مسکن نیز از دیگر موضوعات در حال پیگیری است.
عباسی اصل گفت: در دو موضوع تامین زمین و پرداخت تسهیلات، کار با جدیت دنبال می شود. همچنین، در تمامی انواع روش های ساخت مسکن اعم از ساخت مسکن در بافت فرسوده، واگذاری زمین به شکل انفرادی و گروهی، واگذاری زمین به شکل انبوه سازی، مسکن روستایی به شکل نوسازی، واگذاری زمین در روستاها، جوانی جمعیت، نیروهای مسلح و تمام برنامه های مختلف وزارت راه و شهرسازی کار دنبال می شود.

اجرای بیش از ۲ میلیون واحد مسکونی نهضت ملی در سراسر کشور

به گفته این مقام مسئول، هم اکنون ساخت بیش از ۲ میلیون واحد مسکونی نهضت ملی در کشور شروع شده است که هر کدام از این واحدها در مراحل مختلفی قرار دارد. برخی از این واحدها در مرحله آماده سازی اراضی هستند و فرآیند تخصیص زمین و شروع عملیات آماده سازی انجام شده و برخی نیز به اتمام رسیده و به متقاضیان تحویل داده شده است.
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *