معاون مسکن و ساختمان از ثبت ۳۷ هزار و ۵۷۳ معامله در سامانه املاک و مستغلات خبر داد و گفت: پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی برای افزایش سقف تسهیلات ودیعه مسکن به ۸۰ همت به بانک مرکزی ارایه شده است.

به گزارش اخبار ساختمان، هادی عباسی‌اصل معاون مسکن و ساختمان در خصوص بخشی از برنامه های وزارتخانه در بخش مسکن توضیحاتی را ارایه کرد.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در خصوص میزان استقبال از سامانه املاک و مستغلات، گفت: تاکنون ۳۷ هزار و ۵۷۳ قرارداد در سامانه املاک و مستغلات بین موجران و مستاجران منعقد شده است و این تعداد توانسته اند کد رهگیری رایگان از این سامانه، دریافت کنند.
عباسی اصل با اشاره به اینکه سازمان املاک و مستغلات چندین بار به روز رسانی شده است از اتصال این سامانه به سامانه املاک و اسکان کشور برای تکمیل اطلاعات اقامتگاه ایرانیان خبر داد و افزود: در حال برنامه ریزی برای ویرایش جدید سامانه هستیم تا مشاوران املاک دارای مجوز نیز بتوانند از این سامانه برای ثبت قراردادهای الکترونیک با کد رهگیری رایگان اقدام کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه سامانه املاک و اسکان یکی از سامانه های مهمی است که تمامی ایرانیان باید اطلاعات مربوط به املاک و اسکان را در این سامانه ثبت کنند، توضیح داد: چنانچه اطلاعات اقامتی و ملکی افراد در سامانه املاک و اسکان ثبت نشود املاک آنها خالی تلقی می شود. هم‌اکنون در کنار خوداظهاری، اطلاعات این سامانه از طریق اطلاعاتی همچون ثبت نام آموزش و پرورش، قبوض برق، آب و گاز و بارگذاری در سامانه در حال تکمیل است. با بانک مرکزی نیز تفاهم کردیم تا اطلاعات ملکی افرادی که دسته چک دریافت و افتتاح حساب می کنند نیز در سامانه املاک و اسکان ثبت شود.
به گفته وی، آدرس سکونتی ایرانیان بر اساس سامانه املاک و اسکان، دریافت و تکمیل خواهد شد.

۶۰ همت سهم بانک مسکن در پرداخت تسهیلات نهضت ملی برای امسال

معاون مسکن و ساختمان در خصوص توافق با بانک ها برای پرداخت تسهیلات نهضت ملی و سایر تسهیلاتی که در تولید مسکن نقش دارند، توضیح داد: سهیمه تسهیلات سال سوم قانون جهش تولید مسکن توسط بانک مرکزی به بانک های عامل ابلاغ شده است که سهم بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات طی امسال بیش از ۶۰ همت است.
به گفته عباسی‌اصل، بعد از بانک مسکن، بانک هایی همچون ملت، ملی، تجارت و سپه در بخش تسهیلات نهضت ملی مسکن، حضور فعال تری نسبت به سایر بانک ها داشتند.
وی از دیگر اقدامات برای تسریع در اجرای نهضت ملی مسکن را کاهش نرخ سود تسهیلات از ۲۳ به ۱۸ درصد برای پروژه های نهضت ملی که در اراضی دولتی احداث می شوند، عنوان کرد.
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی توضیح داد: هم اینک افزایش تسهیلات به ۵۵۰ میلیون تومان برای مسکن شهری اجرایی شده است و برای پروژه های خودمالکی و پروژه هایی که بالای ۶۵ درصد پیشرفت داشته اند نیز افزایش تسهیلات اجرایی شده است.

بانک های خصوصی در پرداخت تسهیلات به وظایف خود عمل کنند

عباسی‌اصل تصریح کرد: نیاز است تا بانک های خصوصی به وظایف خود در طرح نهضت ملی مسکن عمل کنند. چنانچه بانک ها به تکالیف خود در خصوص نهضت ملی مسکن عمل نکنند مشمول پرداخت مالیات ۲۰ درصدی که قانونگذار وضع کرده است می شوند. هم اکنون برای بانک هایی که به وظایف خود در ارایه تسهیلات عمل نکرده اند برگه تشخیص مالیاتی صادر شده است و در مرحله پیگیری توسط سازمان امور مالیاتی قرار دارد.

پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات ودیعه مسکن به ۸۰ همت

معاون وزیر راه و شهرسازی از مکاتبه وزارت راه و شهرسازی با بانک مرکزی برای افزایش سهیمه و میزان تسهیلات ودیعه مسکن خبر داد و گفت: پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی برای افزایش تسهیلات ودیعه مسکن به ۸۰ همت به بانک مرکزی ارایه شده است و باید در شورای پول و اعتبار در خصوص این پیشنهاد تصمیم گیری شود. همچنین از دیگر پیشنهادهای ارایه شده افزایش سقف تسهیلات فردی ودیعه مسکن است که این مورد نیز هم زمان با افزایش تسهیلات ودیعه مسکن بررسی خواهد شد.

واگذاری زمین و تامین مسکن ایثارگران پیگیری می شود

وی در خصوص مسکن ایثارگران نیز توضیح داد: موضوع مسکن ایثارگران و واگذاری اراضی به این قشر دارای ضوابط خاص خود است. با تاکید وزیر راه و شهرسازی در تلاش هستیم تا چنانچه ایثارگر و یا خانواده ایثارگر، زمین و یا مسکن دریافت نکرده باشند در پروسه واگذاری زمین و تامین مسکن قرار بگیرند.
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *