معاون توسعه و عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از تامین یک میلیون قطعه زمین در روستاها برای نهضت ملی مسکن خبر داد.

به گزارش اخبار ساختمان، داریوش بلدی، معاون توسعه و عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، در نشست خبری عملکرد وزارت راه و شهرسازی در دولت سیزدهم در حوزه مسکن، گفت: ۴۰ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار در کشور داریم که برای همه این روستاها طرح هادی در نظر گرفته شده است.
وی افزود: از این تعداد، در ۲۱ هزار روستا بازنگری طرح هادی نیز صورت گرفته است و در ۲۵ هزار روستا طرح هادی در حال اجراست.
بلدی در خصوص اقدامات انجام شده در روستاها نیز توضیح داد: در دولت سیزدهم حدود ۱۸ هزار کیلومتر معابر روستایی آسفالت شده است که نشان از آسفالت بیش از ۶ هزار کیلومتر در سال دارد.
وی با اشاره به این که تامین زمین یکی از وظایف بنیاد مسکن در روستاهاست، افزود: به ۲ روش زمین به متقاضیان روستایی تخصیص داده می شود که یکی زمین های دولتی و دیگری تامین زمین با مشارکت مردم است.
معاون توسعه و عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: در ۲ سال اخیر ۸۵ هزار قطعه زمین به ساکنان روستاها تحویل داده شده و تسهیلات هم تخصیص داده شده است.
وی در خصوص جهش تولید مسکن و امکان مهاجرت معکوس به روستاها نیز توضیح داد: به بنیاد مسکن تکلیف شد که یک میلیون قطعه زمین آماده سازی و در اختیار متقاضیان قرار دهد که این رقم برای سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ در نظر گرفته شده بود.
بلدی افزود: از این تعداد تقریباً نزدیک به یک میلیون قطعه شناسایی شده و ۵۰۰ هزار قطعه در سامانه قرار گرفته و تعداد واحدها نیز مشخص شده است و به مردم اطلاع رسانی می شود.
بلدی در ادامه اظهار کرد: موضوع بعدی جوانی جمعیت در روستاهاست که در روستاهایی که زمین وجود دارد می توان مشکلات موجود را برطرف کرد و مهاجرت از روستا ها به سمت شهرها را محقق کرد.
وی افزود: برای این که بتوانیم مردم را در روستا نگه داریم و و مهاجرت معکوس داشته باشیم، باید اشتغال ایجاد کنیم که برای این موضوع طرح «منظومه روستایی» چند روستا را مشخص می کند که بر اساس آن مشاوران و تسهیلگران پتانسیل ها را شناسایی و بحث اشتغال را حل کنند.
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *