مجبور شده اند اثباب و اثاثیه شان را از خانه های اجاره ای جمع کنند و به خانه هایی بروند که به نام خودشان سند خورده؛ خانه هایی که اگرچه اجاره بها ندارد، اما امکاناتی هم ندارد و زندگی در آنها غصه ای شده برای ساکنانش؛ برای اهالی مجتمع محک در شهرک ابریشم.

به گزارش اخبار ساختمان، اهالی مجتمع محک در شهرک ابریشمِ کرج مانده اند بین دو انتخاب سخت؛ اجاره نشینی با اجاره بهای سنگین که این روزها دیگر کمتر کسی از قشر متوسط توان پرداخت آن را دارد، یا زندگی زیر سقف هایی که با هزار و یک امید برای رسیدن به آن لحظه شماری کرده بودند، اما حالا که به آن رسیده اند؛ امیدشان برای ادامه یک زندگی آرام و بی دغدغه کمرنگ شده است.
آن روزها که اهالی مجتمع محک با هر سختی و زحمتی، ذره ذره پولِ ساخت این چهاردیواری های کوچک را روی هم می گذاشتند تا یکجا به حساب پیمانکار واریز کنند و با هر واریز برقی در نگاه و گل لبخندی روی لبانشان می نشست که به آرزوی چندین و چند ساله شان یک گام نزدیک تر شده اند، فکرش را هم نمی کردند که روزی حسرت اجاره نشینی های کمرشکن گذشته را بخورند؛ فکرش را هم نمی کردند بی سروسامان تر از گذشته شوند و ساکن خانه ای که نه درونش آباد است و نه بیرونش؛ نه در و کابینت و آسانسور دارد و نه آسفالت و مسجد و مدرسه و فروشگاهی در اطرافش.
اینها را اهالی محک به ما گفته اند؛ پیشتر به هر دری زده بودند تا مشکلشان حل شود؛ تا سروسامان بگیرند، اما نشد، اصلا گوشی برای شنیدن دردهایشان نبود؛ گویا در آن منطقه بی درو پیکر و بی امکانات رها شده اند.
مجتمع محک یکی از چندین مجتمع تازه احداث شهرک ابریشم کرج است؛ شهرک بزرگی که برای پروژه مسکن مهر انتخاب و 12 هزار واحد در آن احداث شده است؛ 12 هزار واحدی که برای نجات 12 هزار خانوار از اجاره نشینی آجرهایش روی هم چیده شده و بالا رفته است. هرچند نبود دلسوزی و نظارت و حس مسئولیت در ساخت این سازه ها و آنطور که گفته می شود وجود اختلافات درازمدت بین پیمانکاران و اداره راه و شهرسازی البرز، مانع از سروسامان یافتن این شهرک بزرگ شده است، آنقدر که ساکنان برخی مجتمع های آن مثل مجتمع محک نتوانند حتی یک روز خوش و آرام زیر سقف هایش را تجربه کنند.

محک؛ مجتمعی بدون امکانات خدماتی_رفاهی

حسین احمدی یکی از همین ساکنان ناراضی محک است که از شرایط سخت زندگی در این مجتمع گلایه کرد و گفت: همه واحدهای این مجتمع خودمالکیتی است و آنطور که شنیده ایم وجود برخی اختلافات بین پیمانکار و اداره کل راه و شهرسازی استان البرز یکی از عوامل کامل نشدن این پروژه بزرگ و محروم ماندن مجتمع از امکانات خدماتی و رفاهی است.
زهرا ملک محمدی از دیگر ساکنان مجتمع است که به نبود مدرسه، مسجد و حتی فروشگاه‌ برای تهیه مایحتاج روزانه در نزدیکی واحدهای مسکونی اشاره کرد و افزود: می گویند مشکلات حقوقی پیمانکار با اداره کل راه و شهرسازی استان البرز بیش از یک سال است که تقریباً حل شده، با این حال اهالی این منطقه همچنان با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند.

ناامیدی محکی ها از وعده های بی سرانجام

حسین عسگری هم گفت که برخی ساکنان این مجتمع سالهاست واحدهای خود را از شهرک ابریشم تحویل گرفته اند، اما این واحدها همچنان تجهیزات لازم را ندارد، این درحالی است که بسیاری از مشکلات سایر مجتمع های شهرک ابریشم در سال های گذشته حل و فصل شده، اما مشکلات محک همچنان به قوت خود باقی است و مردم را به ستوه آورده است.
رضا عبدالملکی از اولین کسانی است که واحد خود را در مجتمع محک تحویل گرفته و از وعده های بی سرانجام مسئولان برای تکمیل واحدها خسته و ناامید شده است: هر بار مسئولان به این منطقه و مجتمع می آیند و با کلی وعده و وعید برای ساماندهی محک برمی‌گردند، بدون آنکه هیچ یک از وعده های آنها محقق شود. مقرر شده بود واحدهای این مجتمع در سال 1398 تکمیل و تحویل متقاضیان شود، درحالی که چنین نشد و بسیاری از واحدها نیمه تمام به مردم تحویل داده شد و هنوز هم تکمیل نشده است.

واحدهایی که نه درون زیبایی دارند و نه بیرون امیدوارکننده ای

وقتی در مجتمع محک صحبت از واحدهای نیمه تمام می شود، یعنی واحدهایی که بدون سیستم تهویه، بدون آسانسور و بدون کپسول مهار آتش تحویل مردم داه شده است. یعنی برخی واحدها هنوز گچکاری هم نشده و برخی واحدها درب ورودی ندارند. یعنی واحدها چه تکمیل باشند و چه نباشند، پارکینگ مجتمع، محل انباشت نخاله ها شده است، یعنی محوطه بیرونی، زیرسازی و آسفالت مناسبی ندارد و خبری از امکانات خدماتی بهداشتی در محوطه نیست.
زهرا احمدی از ساکنان محک گفت: اهالی این مجتمع که بیشترشان از اقشار کم درآمد جامعه هستند، دیگر توان پرداخت اجاره های سرسام آور را ندارند و مجبور شده اند واحدهای خود را در محک باوجود آماده نبودن تحویل بگیرند، با این امید که همزمان با سکونت، واحدها هم تکمیل شود، اما پس از گذشت حدود چهار سال همچنان خبری از تکمیل این واحدها نیست.
احمدی افزود: مشکل فقط تکمیل نشدن واحدها نیست، بلکه کمبود و نبود فضای سبز، نبود امکانات فرهنگی، بهداشتی و خدماتی در منطقه هم باعث رنجش اهالی شده است.
فصل پاییز است و هرچه بیشتر می گذرد به روزهای بارانی این فصل نزدیکتر می شویم، روزهایی که برکت است و مایه شادی و خرسندی؛ روزهایی که می تواند باعث شادی بسیاری از مردم شود، الا محکی ها. باران برای آنها یعنی خسارت، یعنی ترس از نم کشیدن سقف و دیوار خانه ها. این را احمدرضا قطب‌الدینی به ما گفت و افزود: بارش های سال گذشته نه تنها به واحدهای خالی خسارت زد و باعث نم کشیدگی و تخریب بخش هایی از آنها شد، که بسیاری از خانه هایی که چراغشان سالهاست روشن شده هم از گزند آن در امان نبودند.
قطب‌الدینی گفت که هنوز باران نیامده اهالی محک نگران از تکرار خسارت های ناشی از بارندگی شده اند: یکی از مشکلات عمده ساکنان این محوطه، آسفالت نصف و نیمه آن است که همان هم به دلیل نبود رسیدگی مناسب، تقریبا از بین رفته و به مسیری خاکی تبدیل شده که با اندک بارشی، مشکلات فراوانی را برای تردد اهالی این مجتمع و حتی شهرک ابریشم ایجاد خواهد کرد.
از اهالی مجتمع محک پرسیدیم که تاکنون سراغ مسئولان مربوط رفته و وجود این مشکلات و کمبودها را به گوش آنها رسانده اند یا نه؟ اصلا مسئولان از حال و نگرانی اهالی این مجتمع باخبرند یا بی‌خبر؟
حسین عسگری که پیشتر هم مشکلات مجتمع را با ما درمیان گذاشته بود، خودش را مخاطب این پرسش دانست و گفت: نه یک بار که بارها این مشکلات به مسئولان منتقل شده و به گوش آنها رسیده است. به طور مثال در دو ماه اخیر در نشست های مختلف با فرماندار شهرستان چهارباغ، معاونت راه و شهرسازی، مدیرکل راه و شهرسازی و حتی استاندار البرز، مشکلات مطرح و منتقل شده است، بدون آنکه هیچ نتیجه ای در برداشته باشد و هیچ اقدام مناسبی در خصوص رفع آنها صورت بگیرد.
عسگری افزود: در جلسه ای که ماه گذشته در فرمانداری چهارباغ برگزار شد، نماینده راه و شهرسازی استان البرز به پیمانکار پروژه ضرب الاجل داد که تا پایان مهرماه تمام آسانسورهای پروژه محک نصب و تحویل داده شود، ولی متاسفانه از آن روز به بعد پیمانکار دیگر در مجتمع حاضر نشد. علاوه بر این، چند هفته پیش فرماندار چهارباغ در سامانه «سامد» ریاست جمهوری در پاسخ به گلایه سه نفر از ساکنان محک وعده داد که مشکلات مجتمع تا آخر مهرماه حل خواهد شد، که این وعده هم تاکنون محقق نشده است.

شنیده های ما وقتی که مسئولی پاسخگو نیست

ما دلمان می خواست همانطور که پای درد دل اهالی محک نشستیم، حرف مسئولان و پیمانکار پروژه را هم بشنویم و پلی شویم میان دو طرف دعوا تا شاید گرهی از کار فروبسته اهالی شهرک ابریشم و مجتمع محک باز شود. اما تلاش مان برای ارتباط گرفتن با آنها به ویژه مسئولان اداره کل راه و شهرسازی و فرمانداری شهرستان چهارباغ به جایی نرسید.
بررسی های میدانی ما هم فقط توانست تاریخچه ای از ساخت واحدهای این پروژه مسکن مهری و احوالات گذشته آن را آشکار کند که بیشتر از زبان اهالی مجتمع محک بیان شده بود. مثل این اطلاعات که کلنگ مجتمع محک اسفند سال 1391 بر زمین زده شد و بر اساس توافقات صورت گرفته بین خریداران و پیمانکار، پیمانکار می بایست واحدهای مسکونی را تکمیل شده به خریداران تحویل دهد. با این حال پیمانکار به وعده های خود عمل نکرده و واحدهایی بدون درب های ورودی برای ساختمان ها، بدون آسانسور، در برخی موارد بدون کابینت به خریداران تحویل داده است. بارش های سال گذشته هم تخریب هایی به دنبال داشته که قرار بوده پیمانکار بخش های تخریب شده واحدها را مجددا بازسازی کند که این اتفاق هم نیفتاده است. محوطه سازی نامناسب و آسفالت نصف و نیمه هم بخش دیگر ماجراست.
شنیدیم که بخشی از این خلف وعده های پیمانکار به دلیل وجود اختلاف با اداره کل راه و شهرسازی استان بوده است. بخش اول مربوط به اثبات خودمالکیتی واحدها بوده است، به این معنا که پیمانکار باید زمین ها را خریداری کرده و بسازد و سپس آنها را به متقاضیان بفروشد و سند بزند که این موضوع پس از گذشت 9 سال، سال گذشته حل و اسناد مربوط به خودمالکیتی بین اداره کل راه و شهرسازی و پیمانکار رد و بدل شده است.
بلوکه شدن پول و سرمایه پیمانکار در بانک مسکن توسط اداره کل راه و شهرسازی از دیگر اختلافات فی‌مابین بوده است. سرمایه ای که گفته می شود مربوط به فروش واحدهای مسکونی به متقاضیان بوده و تازه هفته گذشته با پیگیری‌ و دستور استاندار رفع انسداد و به پیمانکار پرداخت شده است و حالا پیمانکار موظف شده ظرف ‌مدت دو ماه نسبت به تعهداتش عمل کند. همچنین گفته می شود که قیمت تمام شده هر واحد در سال 98 مبلغ 80 میلیون تومان بوده که همان سال توسط متقاضیان به پیمانکار پرداخت شده، اما پیمانکار از سال 98 تا‌کنون و در عمل کاری برای رفع مشکلات واحدها انجام نداده است.
در هر روی با یک تحلیل سطحی و ساده می توان به این نتیجه رسید که اختلافات بین پیمانکار و اداره راه و شهرسازی مانع از تکمیل واحدها شده است؛ گذشت زمان و افزایش چندین برابری قیمت ها هم بر سختی موجود افزوده و آن را به گره کوری تبدیل کرده که حالا و با وجود تمام وعده های داده شده به نظر نمی رسد این گره به راحتی باز شود. با اینهمه ما منتظر شنیدن پاسخ هر دو طرف این پروژه یعنی مسئولان دولتی و پیمانکار هستیم، بلکه در این میان راهی برای رفع مشکلات اهالی مجتمع محک هموار شود.
تسنیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *