بخش مسکن سازی چین درگیر بحران های مالی است و شرکت های بزرگ چینی ابر بدهکاران بانکی در چین هستند و نتوانستند تعهدات مالی و تسهیلاتی که از بانک ها دریافت کرده اند را بپردازند. علاوه بر تمام اشکالات فنی که وجود دارد آن چیزی که چینی ها را مسر می کند تا از هر دری وارد شوند، یک روز از طریق وزارت خانه و یک روز با نفوذ در شهرداری و لابی گری در تمام شئونات حاکمیت، این است که با پول نفت ملت ایران بدهی های خود با بانک های چینی را تسویه کنند.

به گزارش اخبار ساختمان، مجید گودرزی پژوهشگر حوزه مسکن با اشاره به چالش قیمتگذاری در حوزه مسکن گفت: بخش قیمتگذاری مسکن در کشور هیچ متولی ندارد و این موضوع در کشور قفل شده است شاید با ورود چینی ها در حوزه ساخت مسکن دولت و مجلس شورای اسلامی مجبور شوند برای قیمتگذاری ورود کنند و این طور نباشد که این خدمات را بدون قیمت پایه به چینی ها واگذار کند.

هزینه ساخت هر مترمربع ۱۲ میلیون تومان فروش هر متر مربع ۷۷ میلیون!

گودرزی ادامه داد: دولت در این شرایط مجبور می شود در بحث قیمتگذاری ها ورود کند و با اقدامات صورت گرفته در این خصوص موضوع مسکن از بن بست ر‌ها شود.
گودرزی معتقد است: متأسفانه به خاطر مجهول بودن قیمت در بازار مسکن و نبود قانون در قیمتگذاری ها عایدی دولت از املاک بسیار پایین است. اکنون هزینه ساخت هر متر مربع ۸ تا ۱۲ میلیون اعلام شده ولی قیمت هر متر مربع مسکن در بازار میانگین به قیمت ۷۷ میلیون تومان است و این فاصله قیمتی نشان هزینه ساخت و فروش مسکن یکی از دلایل ایجاد تورم در این حوزه است.

شانتاژ‌ها؛ در پی کاهش حاشیه سود

گودرزی اظهار می کند: انبوه سازان و سازندگان مسکن که نگران حاشیه سود خودشان از این بازار بدون قانون مسکن هستند با به راه انداختن شانتاژ‌های خبری به نگرانی های مردم در این حوزه دامن زده اند و تلاش دارند هر طور شده این فشار بر مردم صنعت ساختمان حفظ شود.
وی با رد بحث ورود زندانی های چینی در ساخت مسکن افزود: ورود زندانی های چینی به بخش ساختمان نشات گرفته از انحصار طلبی انبوه سازان است که می خواهند بازار را هر طور شده در وضعیت بحرانی و مصیبت بار نگه دارند و‌ امیدوارم که دولت بر این فشار‌ها پایان بدهد و این مزیت هایی که از حضور چینی ها حاصل می شود نصیب مردم بشود و بتوانیم مافیای مسکن را یک قدم به عقب برانیم. ساخت مسکن با تأمین مالی و تزریق ۲ میلیارد دلار اعتبارات از صندوق توسعه ملی حمایت می شود تا کار ساخت و ساز مسکن در ایران سرعت بیشتری بگیرد.

تحول ساخت مسکن با ورود تکنولوژی های جدید

این پژوهشگر در عین حال گفت: ورود تکنولوژی های جدید می تواند صنعت ساختمان ما را متحول کند هرچند که در این حوزه ادعا داریم که متخصصین بسیار زبده ای داریم و همین طور هم هست فقط بحث تورم و قیمتگذاری تمام شده مسکن را نتوانسته ایم مدیریت کنیم و همین موضوع باعث قفل شدن صنعت ساختمان شده است که تمام ذینفعان را با چالش مواجه کرده از جمله کارگران ساختمانی که به علت قیمت های مجهول معیشت شان با مشکل مواجه شده و در خطر قرار گرفته است.

بحران مالی پروژه های مسکن به دلیل عدم نقدینگی

وی با ابراز خوش بینی از ورود چینی ها به صنعت ساختمان ادامه داد: این اتفاق بسیار خوبی است چرا که دولت در تأمین مالی پروژه های ساخت مسکن با چالش جدی مواجه شده و بانک ها به تسهیلات تکلیفی که موظف بوده پرداخت کند عمل نکردن و بیش از اکثریت بانک ها در این بخش پرداختی در حد صفر داشته اند و با بحران تأمین مالی در این حوزه مواجهیم.
گودرزی تشریح کرد: از طرفی دارایی های ایران در چین بلوکه شده است و با ورو چینی ها در ساخت مسکن در غالب تهاتر و استفاده از منابع بلوکه شده می تواند ایجاد رکود در بخش مسکن را بشکند و باعث پویایی در این حوزه شود.

چینی ها برنده مناقصات بین المللی

وی افزود: دیگر اینکه چینی ها تکنولوژی های بسیار خوبی در حوزه مسکن دارند و در کل دنیا در پروژه های ساخت مسکن و مناقصات بین‌المللی برنده هستند و سازه های بسیار فاخری را در صنعت ساختمان و عمران دارند مانند پلی که بین هند و پاکستان است و تخصص آنها ساختن خانه های ارزان در مدت بسیار کم است.
وی با تأکید بر اینکه اگر چینی ها وارد این حوزه شوند بحث تأمین مالی حل می شود ادامه داد: از طرفی هم ما در حوزه ساخت و ساز دچار ویرانگری شدیم و قدرت دولت در چانه زنی تنظیم قرارداد‌ها به شدت کاهش پیدا کرده و مدام سازندگان برطبل افزایش قیمت ها و تعدیل قرار داد‌ها می کوبند.
وی با ابراز‌ امیدواری از شکسته شدن قفل مسکن توسط چینی ها تأکید کرد:‌ امیدوارم که دولت بتواند با این فشار‌ها، زیاده خواهی و انحصارگری ها مقاومت کند با ورود کشور‌های دیگر به صنعت ساختمان ایران تسهیل کند.
این در حالی است که فرهاد بیضایی پژوهشگر حوزه مسکن با تأکید بر اشتباه استراتژیکی شهرداری گفت: بخش مسکن سازی چین درگیر بحران های مالی است و شرکت های بزرگ چینی ابر بدهکاران بانکی در چین هستند و نتوانستند تعهدات مالی و تسهیلاتی که از بانک ها دریافت کرده اند را بپردازند. علاوه بر تمام اشکالات فنی که وجود دارد آن چیزی که چینی ها را مسر می کند تا از هر دری وارد شوند، یک روز از طریق وزارت خانه و یک روز با نفوذ در شهرداری و لابی گری در تمام شئونات حاکمیت، این است که با پول نفت ملت ایران بدهی های خود با بانک های چینی را تسویه کنند.
معاون زاکانی شهردار تهران نیز در این باره گفته است: «چینی ها را آوردیم در تهران خانه بسازند چون خودمان تکنولوژی صنعتی سازی مسکن را نداریم» انگار بعد از خودروهای وارداتی بی کیفیت چینی این بار نوبت به مسکن های بی کیفیت چینی رسیده است.
مردم تا کی باید تاوان تحریم ها و بلوکه شدن درآمدهای نفتی را با خرید کالاهای بی کیفیت چینی بدهند از کفش و لباس و لوازم صوتی و تصویری گرفته تا مسکن! خبرنگار ما در پی طرح این سؤال از پژوهشگران حوزه ساخت و ساز مسکن با فرهاد بیضایی گفتگو کرده که در ادامه می خوانید:
بخش مسکن سازی چین درگیر بحران های مالی است و شرکت های بزرگ چینی ابر بدهکاران بانکی در چین هستند و نتوانستند تعهدات مالی و تسهیلاتی که از بانک ها دریافت کرده اند را بپردازند. علاوه بر تمام اشکالات فنی که وجود دارد آن چیزی که چینی ها را مسر می کند تا از هر دری وارد شوند، یک روز از طریق وزارت خانه و یک روز با نفوذ در شهرداری و لابی گری در تمام شئونات حاکمیت، این است که با پول نفت ملت ایران بدهی های خود با بانک های چینی را تسویه کنند.

چین رتبه اول فرو ریختن سازه در دنیا

فرهاد بیضایی با انتقاد از این اقدام شهرداری تهران و اشاره به اینکه چینی ها بیشترین آمار فروریختن سازه ها در دنیا را دارند، گفت: چند موضوع در ساخت مسکن توسط چینی ها مطرح است اول اینکه این قرارداد چطور اتفاق خواهد اقتاد و آنها قرار است کجا مسکن بسازند، در حالیکه چینی ها در حوزه شهر‌سازی خیلی کشور موفقی نیستند و تجربه های شکست خورده زیادی در این حوزه دارند.
این پژوهشگر حوزه مسکن با اشاره به ناکارآمدی و نقاط قوت و ضعف چینی ها در ساخت مسکن ادامه داد: چینی ها خیلی به حوزه مسائل اجتماعی تراکم جمعیتی و طراحی شهری در حوزه ساخت مسکن توجه نمی کنند و فقط در سرعت تکنولوژی ساخت برتری دارند.

چین رتبه اول آلودگی هوا و مشکلات شهری در دنیا

این استاد دانشگاه می افزاید: چینی ها حتی در آلودگی هوا رتبه یک را در دنیا دارند و در این حوزه حتی از کشور ما آلوده ترهستند و مشکلات زیادی در ترافیک و طراحی شهری دارند.

بی توجهی چینی ها به مسائل اجتماعی شهرسازی

وی با اشاره به اینکه تا کنون چینی ها در حوزه ساخت و ساز در کشور ما وارد نشدند گفت: در خبری که مطرح شده وقتی می گویند چینی ها قرار است در بافت فرسوده برای ما شهرک سازی کنند مسأله یک مقدار فراتر از ساختمان سازی می شود مثلاً به مباحث فنی توجه کنیم و بگوییم آنها تکنولوژی ساخت دارند و به مسائل اجتماعی توجه نکنیم شهرک سازی مسائل زیست محیطی و اجتماعی دارد که اصلاً برای آنها مهم نیست.

تورم و قرارداد‌های دلاری به ضرر ایران

این استاد دانشگاه می گوید: نکته دیگر این است که ما در حوزه‌ هایتک می توانیم با چین همکاری داشته باشیم، درحوزه قطار‌های حومه ای از چین کمک بگیریم منفعت اقتصادی بیشتری برای کشور خواهد داشت، تا اینکه درحوزه پروژه های عمرانی شهرک با چین و یا هر کشور خارجی دیگری وارد همکاری شویم آن هم به این دلیل است که ما کشوری با تورم بالا هستیم و باید قرارداد‌ها را به صورت دلاری ببندیم و در این پروسه چینی ها سرمایه گذاری نمی کنند بلکه دارند پیمانکاری می کنند ودر این شرایط به نفع کشور نیست و با وجود تأخیر‌ها در تأمین نقدینگی و افزایش نرخ دلار بار مالی سنگینی به ما تحمیل می کند.
تجربه دیگری ما در قرارداد‌های تجاری و ساخت و ساز با شرکت های ترکیه ای ما دچار مشکلات زیادی شدیم و طولانی شدن آن مشکلاتی برای مردم به وجود آورد.

مشکل ما تزریق نقدینگی است نه تکنولوژی ساخت

وی با رد ادعای شهرداری تهران درباره اینکه در کشور تکنولوژی صنعتی ساخت مسکن نداریم ادامه داد: مسأله ای که ما در کشور در حوزه ساخت و ساز داریم و سرعت آن را کند کرده موضوع «تزریق نقدینگی» است نه «تکنولوژی ساخت». اینکه پروژه های ساخت و ساز طولانی می شود به خاطر این است که پول به آن نرسیده است. کما اینکه چینی ها در ساخت آزاد راه شمال نشان دادند هر چقدر هم تکنولوژی داشته باشند تا زمانی که پول به پروژه تزریق نشود سرعت تغییری نخواهد داشت.

تهاتر درآمد‌های نفتی با ساخت مسکن هدر دادن منابع است

وی با طرح پیشنهادی ادامه داد: نکته دیگر این است که اگر شهرداری دنبال این است که بدهی های نقدی که دولت دارد در این پروژه تهاتر بکند و از چینی ها در مسکن سازی استفاده کند یک اشتباه استراتژیک را در پیش گرفته است. اگر می خواهد درآمد‌های نفتی را تهاتر کند بهتر است با کالا‌های سرمایه ای و‌ هایتک و زیر ساختی این کار را انجام دهد. در آمد‌های نفتی در تهاتر با ساخت مسکن و ورزشگاه سرمایه ای برا‌ی کشور نمی افزاید و هدر دادن منابع مالی است که در چین بلوکه کردیم. کما اینکه تأمین مصالح این پروژه داخل کشور انجام می شود و داخلی است که آن هم بسته به نقدینگی دارد.
آفتاب نو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *